Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ostatnia szansa?

(mb)
- Wprowadzenie 22-procentowego VAT-u w budownictwie załamie całą branżę - uważa prezes Lubuskiej Izby Budownictwa Jacek Gościański. - Dlaczego w Polsce ma obowiązywać najwyższa stawka, skoro w bogatych krajach Unii Europejskiej podatek jest dużo mniejszy?

Dziś podatek na materiały i roboty budowlane wynosi w Polsce 7 procent. Od początku stycznia również nowe mieszkania są objęte 7-procentową stawką.
O podwyżce VAT-u w budownictwie mówi się już od kilku lat, ale w przyszłym roku rząd nie zdecyduje się zapewne na ten krok. Jednak zgodnie z obecnym stanowiskiem negocjacyjnym z Unią Europejską, Polska zobowiązała się do wprowadzenia podstawowej, czyli 22-procentowej stawki VAT. Jeżeli to stanowisko nie zostanie zmienione, stawka ta będzie obowiązywać od dnia wstąpienia naszego kraju do Unii.

Ostatnia szansa?

Przeciwni wprowadzeniu 22 proc. VAT w budownictwie są przedsiębiorcy z branży budowlanej i posłowie z sejmowej komisji infrastruktury. Posłowie zwrócili się do rządu o zmianę stanowiska tak, aby utrzymać obecnie obowiązujące stawki. Okazja do negocjacji tej sprawy będzie na sesji przewidzianej na najbliższe dwa dni (21-22 marca). Na sesji planowano zamknąć negocjacje z UE w obszarze "podatki". Jeżeli nasi negocjatorzy powrócą do VAT-u w budownictwie, negocjacje się wydłużą.
- Przy 22-procentowym podatku nasze firmy nie mają szans w starciu z konkurencją. Trzeba zrobić wszystko, żeby wycofać się z tego zobowiązania - mówi J. Gościański. - Gdyby przeszedł tak wysoki VAT w naszej branży, byłaby to chyba najwyższa stawka w Unii Europejskiej. W bogatych krajach skandynawskich jest stawka zerowa.

Droższe mieszkania

Zdaniem prezesa lubuskiej izby, aby zapewnić stabilny rozwój budownictwu, trzeba walczyć nie tylko o niski VAT, ale i o ułatwienia w dostępie do tanich kredytów dla krajowych firm i nowelizację ustawy o zamówieniach publicznych. Ta ustawa w obecnym kształcie bardzo utrudnia wygranie dużych kontraktów przez krajowe przedsiębiorstwa.
- Jeżeli wprowadzimy 22 proc. VAT, mieszkania będą dużo droższe. A przecież już teraz Polak może kupić za swoją pensję mniej metrów kwadratowych mieszkania niż Niemiec czy Hiszpan - mówi wiceprezes Lubuskiego Stowarzyszenia Pośredników w Obrocie Nieruchomościami Krzysztof Golke.
Dopóki nie zakończymy negocjacji z Unią Europejską, ustalenia nie są ostateczne. Zawsze można wrócić do zamkniętego już rozdziału. Minister infrastruktury Marek Pol będzie namawiał rząd, aby w sprawie VAT-u w budownictwie starał się uzyskać okres przejściowy. Zdaniem ministra, możliwe jest jeszcze wywalczenie w negocjacjach kilkuletniego okresu przejściowego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska