Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Otwarto nową wystawę czasową "Sztuka Zielonej Góry" w Muzeum Ziemi Lubuskiej. Tłumy na wernisażu (MNÓSTWO ZDJĘĆ)

Jarosław Wnorowski
Jarosław Wnorowski
Jednym z eksponatów jest wspomniana przez dyrektora Leszka Kanię, płaskorzeźba dłuta Zbigniewa Majewskiego, ukazująca aktualną panoramę naszego miasta z perspektywy wieżowców przy ul. Owocowej, w kierunku północno-wschodnim.
Jednym z eksponatów jest wspomniana przez dyrektora Leszka Kanię, płaskorzeźba dłuta Zbigniewa Majewskiego, ukazująca aktualną panoramę naszego miasta z perspektywy wieżowców przy ul. Owocowej, w kierunku północno-wschodnim. Jarosław Wnorowski
Muzeum Ziemi Lubuskiej, w związku z przypadającym w tym roku 800-leciem Zielonej Góry, przygotowało okolicznościową wystawę pt. „Zielona Góra w sztuce”. Jest pierwszą w dziejach MZL, która w tak kompleksowy sposób pokazuje artystyczny dorobek miasta. Frekwencja dopisała, zainteresowanie ogromne. Byliśmy na jej otwarciu.

Nowa ekspozycja wiąże się także ze 100-leciem muzeum, którego początki, choć w innej formie i pod inną nazwą, sięgają z kolei 1922 roku. Składają się na nią prace pochodzące ze zbiorów zielonogórskich instytucji takich jak: MZL, Biblioteka Norwida, Biblioteka UZ, BWA oraz z kolekcji prywatnych. Zobaczymy m.in. dawne graficzne panoramy Zielonej Góry, grafiki i prace malarskie o tematyce zielonogórskiej autorstwa miejscowych artystów sprzed 1945 r., jak również dzieła współczesnych polskich twórców (obrazy olejne, grafiki, rysunki, akwarele, fotografie, rzeźby, medale okolicznościowe oraz instalacje).

Najstarsze eksponaty pochodzą z XVIII wieku. Prezentujemy cały przekrój prac artystów związanych z Zieloną Górą, zarówno z okresu kiedy nazywała się Gruenberg oraz już tych po 1945 r. Mamy także ciekawą instalację (Zielona Góra autorstwa Tymka Borowskiego i Pawła Śliwińskiego), a właściwie jej rekonstrukcję oraz dzieło wielkiego gabarytu, wykonane z drewna lipowego" - powiedział Leszek Kania - dyrektor Muzeum Ziemi Lubuskiej.

Jednym z eksponatów jest wspomniana przez Kanię, płaskorzeźba dłuta Zbigniewa Majewskiego, ukazująca aktualną panoramę naszego miasta z perspektywy wieżowców przy ul. Owocowej, w kierunku północno-wschodnim. Całość okalają, a jakże by inaczej, girlandy winnej latorośli.

Wspólne śląsko, niemieckie i polskie dziedzictwo miasta

Przez osiemset lat miasto dorobiło się niezwykle bogatego dziedzictwa kulturowego. Do jego powstania, utrwalania i tworzenia przyczyniali się artyści oraz działacze kultury, zarówno śląscy, niemieccy, jak i polscy twórcy współcześni, reprezentujący powojenne zielonogórskie środowiska plastyczne. Uwiecznione na nich wszystkich obrazy z życia dawnej i współczesnej Zielonej Góry, jej zabytki, rzeźby, często zapomniane boczne podwórka, tego możemy się spodziewać na nowej wystawie czasowej. Należy wspomnieć m.in. o takich artystach jak: Johann Benjamin Bruehl, Friedrich August Tittel, Gustaw Schwarz, Gerhardt Reisch, Ditha Reisch, Fritz Preiss, Klem Felchnerowski, Jolanta Zdrzalik, Igor Myszkiewicz, Jerzy Fedro, Zbigniew Olchowik, Stanisław Para, Dorota Komar-Zmyślony, Grażyna Michalak-Bazylewicz, Stefan Słocki i wielu, wielu innych.

Wystawa zagości w muzeum do 24 kwietnia (choć niektóre jej fragmenty aż do 21 sierpnia).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska