MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Otyłość u dzieci

Magdalena Raduszyńska
Irena Kasprowiak. Jest lekarką od 30 lat. Skończyła Akademię Medyczną w Poznaniu. Mężatka, dwoje dzieci - syn i córka. Wolny czas lubi spędzać w teatrze, na koncercie w filharmonii albo czytając dobrą książkę. Jeździ na nartach.
Irena Kasprowiak. Jest lekarką od 30 lat. Skończyła Akademię Medyczną w Poznaniu. Mężatka, dwoje dzieci - syn i córka. Wolny czas lubi spędzać w teatrze, na koncercie w filharmonii albo czytając dobrą książkę. Jeździ na nartach. fot. Marek Marcinkowski
Rozmowa z Ireną Kasprowiak, lekarzem rodzinnym i pediatrą.

- Dlaczego tak wiele dzieci ma teraz problem z prawidłową wagą?- Najczęstszym powodem nieprawidłowej masy ciała jest zbyt duża kaloryczność posiłków w stosunku do zapotrzebowania energetycznego organizmu. Dziecko zaczyna tyć, gdy dużo je, a mało się rusza. Obecnie dzieci mają lepszy dostęp do fast foodów i jednocześnie przesiadują przed telewizorem lub komputerem. Sięgają wtedy po przekąski - chipsy czy słodycze. Dlatego tak ważne jest, żeby rodzice od początku wpajali dziecku, że tego typu żywność nie zastąpi zdrowego, racjonalnego odżywiania.

- Zdarza się, że na wadze przybierają nastolatki w czasie dojrzewania.- To duży problem. Otyłość w tym okresie związana jest ze zmianami hormonalnymi. Dziewczęta mają wtedy większe zapotrzebowanie na słodycze, natomiast chłopcy jedzą więcej mięsa. Dojrzewający chłopcy zaczynają dbać o muskulaturę ciała i często ćwiczenia w siłowni wspomagają odżywkami, sztucznie wyrabiają zwiększoną masę ciała. Potem przestają ćwiczyć, a nawet niewielki nadmiar masy ciała prowadzi do nadwagi.

- Jakie problemy towarzyszą otyłości u dzieci?- Te dzieci szybciej się męczą, dlatego nie bardzo chcą ćwiczyć, uprawiać sport, co prowadzi do pogłębiania problemów z otyłością. Skarżą się na bóle kręgosłupa, stawów. Do tego dochodzi nadciśnienie, a potem nawet cukrzyca.

- Jak rodzice powinni wspierać dziecko w walce z kilogramami?- Przede wszystkim muszą pilnować, żeby jadło pięć małych posiłków dziennie. Często bywa tak, że dziecko rano nie ma czasu na śniadanie, nie je też nic w szkole. Po powrocie do domu nadrabia zaległości kaloryczne całego dnia. Trzeba tego unikać. Należy też ograniczyć słodycze i planować żywienie zgodnie z piramidą żywności. Nie zapominajmy o tym, żeby motywować dziecko do ruchu.

- Czy otyłość można odziedziczyć po rodzicach?- Możemy mówić o pewnych predyspozycjach do tycia. Dziecko otyłych rodziców dosyć często też jest otyłe. Uznaje się jednak, że czynniki genetyczne mają tu mniejsze znaczenie niż rodzinne nieprawidłowe nawyki żywieniowe oraz związane z aktywnością fizyczną. Trzeba wtedy przyjrzeć się całej rodzinie i jej sposobowi odżywiania.

- A co, jeśli dziecko tyje, mimo że ma zapewnioną odpowiednia dawkę ruchu i zdrowo się odżywia?- Wtedy możemy podejrzewać, że winne są zaburzenia endokrynologiczne lub neurologiczne.

- Dziękuję.

Jak sobie radzić z otyłością

  • wysokokaloryczne przekąski, np. czekoladę, herbatniki, ciastka, chrupki, można zastąpić zdrowszymi produktami - świeżymi owocami, chrupkim pieczywem lub krakersami.
  • zamiast smażyć, lepiej gotować (najlepiej na parze) albo grillować
  • napoje gazowane zawierają dużo cukru, lepsze od nich są rozcieńczone wodą świeżo wyciśnięte soki lub napoje niesłodzone
  • słodycze możesz zastąpić suszonymi owocami albo owocami z puszki w syropie naturalnym
  • zamiast śmietany i majonezu używaj w sałatkach i surówkach jogurtu naturalnego
  • ogranicz dodawanie tłuszczu do potraw
  • białe pieczywo zastępuj ciemnym
  • do gotowania wybieraj czerwone chude albo białe mięso.
  • Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!
    Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska