Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Panteon - wspaniała świątynia z dziurą w dachu (zdjęcia)

Redakcja
Być w Rzymie i nie zobaczyć Panteonu? To grzech. Nie tyle ze względu na rangę tej świątyni, co nadzwyczajną urodę i nastrój. To jedna z najpotężniejszych i najwspanialszych budowli na świecie. I jest nieprzerwanie użytkowana od 125 roku...

Panteon - wspaniała świątynia z dziurą w dachu

Panteon to okrągła świątynia wzniesiona na Polu Marsowym i poświęcona wszystkim bogom. Zbudował ją w miejscu wcześniejszej cesarz Hadrian (rok 125). Nawiasem mówiąc budowniczemu Apollodorosowi szczęścia nie przyniósł, został on przez cesarza stracony. Przechodził rozmaite losy. Od VII wieku był świątynią katolicką i dzięki temu nie podzielił losu większości zabytków starożytnego Rzymu. W XIV wieku stał się fortecą, by w dobie Odrodzenia odzyskać funkcję sakralną i świetność - wielka w tym zasługa Rafaela Santi. To kościół pw. Marii Panny i Męczenników.

Już wspaniałe kolumny przy wejściu robią powalające wrażenie - trzyrzędowy portyk 16 kolumn w porządku korynckim, z czego osiem ustawionych jest w pierwszym rzędzie. Na górze tympanon z napisem: M AGRIPPA L F COS TERTIVM FECIT/M(arcus) Agrippa L(ucii)F(ilius) CO(n)S(ul) TERTIVM FECIT ("Wzniesiony przez Marka Agryppę, syna Lucjusza, konsula po raz trzeci"). Nawiasem mówiąc sporo wykonanych z brązu elementów zostało wcześniej "rozszabrowanych". Z pozłacanego brązu bito monety, lano armaty i wreszcie wykonano baldachim nad ołtarzem głównym w bazylice św. Piotra.

A wnętrze? Wysokość i średnica kopuły z kasetonowym wnętrzem wynoszą dokładnie 43,3 metra, czyli przestrzeń wewnętrzna tworzy idealną kulę. Światło dostaje się do wnętrza przez okrągły otwór o średnicy 9 metrów - to oculus. Światło pada jak na obrazach mistrzów Renesansu. Ściany mają grubość 6 m, dzięki czemu mogą dźwignąć potężną kopułę. Sama kopuła została wykonana z lanego betonu, którego warstwa, im dalej ku górze, jest tym cieńsza. Niesamowite i pomyśleć, że stworzono ją blisko 2 tys. lat temu.

Gdy już zachwycimy się kopułą pora rozejrzeć się wokół. Wspaniałe marmury na ścianach i posadzki pochodzą z czasów budowy. Nawiasem mówiąc pod oculusem podłoga jest lekko wklęsła z odpływem do zbierania deszczu - otwór nie ma przykrycia. Wokół kaplice i nisze, z których każdej warto się przyjrzeć. W pierwszej mamy szczątki Perina del Vagi - asystenta Rafaela, dalej grobowiec Baltazara Perruziego - malarza i architekta epoki renesansu, pochówki króla Wiktora Emmanuela II, Humberta I i królowej Małgorzaty. Jednak turystów najbardziej interesuje grób Rafaela i jego narzeczonej Marii Bibbieny...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska