Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Park naukowo-technologiczny i strefa ekonomiczna w Kisielinie coraz bliżej

Alicja Bogiel 0 68 24 88 46 [email protected]
Uniwersytet w przyszłym miesiącu chce już ogłosić przetarg na remont pałacyku w Kisielinie oraz stworzenie tam centrum logistycznego strefy naukowej i gospodarczej (fot. Tomasz Gawałkiewicz)
Uniwersytet w przyszłym miesiącu chce już ogłosić przetarg na remont pałacyku w Kisielinie oraz stworzenie tam centrum logistycznego strefy naukowej i gospodarczej (fot. Tomasz Gawałkiewicz)
- Żaden spychacz jeszcze tu nie wjechał, ale wykonaliśmy już ogromną robotę papierową - mówi Sławomir Kłos, szef parku technologicznego w Kisielinie. Dzisiaj trwały też rozmowy o spółce, która będzie zarządzać nową strefą ekonomiczną.

Mamy dobre wieści. Na temat parku naukowo - technologicznego i strefy gospodarczej w Nowym Kisielinie k. Zielonej Góry. Uniwersytet w przyszłym miesiącu chce już ogłosić przetarg na remont pałacyku w Kisielinie oraz stworzenie tam centrum logistycznego strefy naukowej i gospodarczej.

Uczelnia ostro pracuje, drugi wspólnik od strefy - miasto - również nie zasypia gruszek w popiele. - Zebraliśmy już dokumentację związaną z budową drogi do parku od krajowej trójki - mówi wiceprezydent Krzysztof Kaliszuk. - Liczymy na to, że w czerwcu dostaniemy pozwolenie na budowę, a miesiąc później z nią ruszymy. Jednocześnie do strefy prowadzona będzie sieć wodno-kanalizacyjna oraz światłowód.

4,5 kilometra drogi z trasy szybkiego ruchu do strefy w Kisielinie zostaną zakończone w przyszłym roku, ale już w tym poznamy być może pierwsze firmy, które się do strefy wprowadzą. Uniwersytet w połowie roku ma ogłosić przetarg na cztery działki o wielkości od 1,5 do 2,5 hektara. Teren już może znaleźć właścicieli, bo jest do niego dojazd od wsi. Chętni podobno są.

Kto kupi od uczelni działki, dowiemy się na przetargu. Na pewno wiadomo już, że do parku technologicznego wprowadzi się Metrol, czyli oddział warszawskiego Instytutu Elektrotechniki. Pomysł wyszedł z urzędu, firma skrzętnie z niego skorzystała. - Pokazaliśmy szefom Metropolu ściernisko i spytaliśmy, czy chcą wejść w to San Francisco - opowiada żartobliwie wiceprezydent Kaliszuk. - Skorzystali z oferty.

Metropol będzie w strefie „uniwersyteckiej” strefy. Jako instytut badawczy. Ale będzie jeszcze teren aktywności gospodarczej i Kostrzyńsko - Słubicka Specjalna Strefa Ekonomiczna. Chodzi bowiem o ściągnięcie do regionu nowych miejsc pracy. - Na razie tylko rozmawiamy z firmami na temat ich ewentualnej inwestycji w Kisielinie, bo wciąż nie ma tam drogi, uzbrojenia, wszystko jest w fazie planowania - mówi S. Kłos. - Ale już za kilka lat powinniśmy zbierać owoce tego, co teraz robimy.

Strefa gospodarcza i naukowa w Kisielinie nie powstałaby, gdyby nie wsparcie z unijnych funduszy. Na liście indykatywnej Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego są zarówno budynki uniwersytetu, droga i uzbrojenie terenu, jak i inwestycja Metrolu. W tej ostatniej sprawie zarząd województwa podjął decyzję zaledwie kilka dni temu.

Dzisiaj przedstawiciele urzędów i uczelni rozmawiali o powołaniu spółki, która będzie zarządzać przyszłym parkiem technologicznym i ekonomicznym. - Miasto, uniwersytet i samorząd województwa będą mieć po 30 procent udziałów w spółce, 9 procent otrzymać ma gmina, a 1 procent strefa ekonomiczna - wylicza K. Kaliszuk. - Udziały są jednak drugorzędną sprawą. Chodzi o to, by strefę promować i sprowadzać do regionu firmy, które oferują dobre miejsca pracy.

Czytaj też: Nowa droga połączy podzielonogórski Kisielin z drogą S3

 

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska