Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Park w Przytoku zaskakuje. Sprawdź, co jest w nim niezwykłego

Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
Park w Przytoku to m.in. staw, 300-letnie drzewa, pałac i rzeźby. Warto przyjrzeć się im z bliska
Park w Przytoku to m.in. staw, 300-letnie drzewa, pałac i rzeźby. Warto przyjrzeć się im z bliska Michał Kalinowski
W parku w Przytoku rosną nawet 300-letnie drzewa. Podziwiać można dęby, lipy, platany i wiele cennych roślin.

Park zajmuje około 7,3 hektara powierzchni. Pomysłodawcą parku krajobrazowego, w roku 1792, był Hans Ernst von Stentsch. W samym jego środku znajduje się neorenesansowy pałac, który wybudowano w latach 1864-1867.

Po drugiej wojnie światowej znajdował się tu m.in. PGR. W 1986 roku utworzono w pałacu

Ośrodek Szkolno-Wychowawczy. Miejsce to upodobali sobie artyści i nauczyciele. Odbywały się tu liczne plenery, międzynarodowe obozy wakacyjne, szkolenia i kursy pedagogiczne.

W parku można zauważyć drewnianą rzeźbę z dedykacją dla byłego dyrektora ośrodka, nieżyjącego już Bogdana Szafrańskiego.

Park w Przytoku. Staw z półokrągłym cyplem

Park ma urozmaiconą rzeźbę terenu. Jest tu naturalne wzniesienie i wąwóz wraz z zadrzewieniem w postaci sosen i robinii akacjowych. Jest też staw z półokrągłym cyplem.

Wśród licznych roślin i drzew znaleźć można m.in. jodły jednobarwne, żywotniki zachodnie, jałowce wirginijskie, forsycje pośrednie. Starodrzew tworzą lipy drobnolistne, dęby szypułkowe, olsze czarne, klony pospolite, jesiony wyniosłe, robinie akacjowe.

Park w Przytoku. Plantan tworzy klimat

- A mnie tu urzekł platan kolonolistny. No taki klimat tworzy jakby baobab z „W pustyni i w puszczy” – mówi Wioleta Tamaryś z Zielonej Góry, która z całą rodziną wybrała się do Przytoku i Zaboru na niedzielną wycieczkę i się dobrze do niej przygotowali, drukując informacje ze strony Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. – Wyróżnia się tu też jedlica, sosna wejmutka i sosna czarna.

Najstarsze drzewa w parku mają 300 lat, przeciętnie po około 150. Ciekawe kompozycje tworzą bluszcze. Podziwiać tu można także inne rośliny i sezonowe kwiaty.

ZOBACZ TEŻ

Nie chcesz nudzić się w domu?  Może więc warto wsiąść na rower i wyruszyć jedna z proponowanych przez nas tras. A przy okazji zobaczyć, jak zmieniły się parki, jak w słońcu wyglądają remontowane zabytki i poczuć wiatr we włosach. Oto 10 propozycji rowerowych wypraw. Każda opisana jest pod kolejnym zdjęciem. Oto 10 propozycji rowerowych wypraw. Każda opisana jest pod kolejnym zdjęciem >>>

To są rowerowe hity - 10 propozycji wycieczek po Zielonej Gó...

Po sąsiedzku takie cuda. Zapomnieliśmy o tym fantastycznym m...

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska