Park w Przytoku zaskakuje. Sprawdź, co jest w nim niezwykłego

Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
Park w Przytoku to m.in. staw, 300-letnie drzewa, pałac i rzeźby. Warto przyjrzeć się im z bliska
Park w Przytoku to m.in. staw, 300-letnie drzewa, pałac i rzeźby. Warto przyjrzeć się im z bliska Michał Kalinowski
W parku w Przytoku rosną nawet 300-letnie drzewa. Podziwiać można dęby, lipy, platany i wiele cennych roślin.

Park zajmuje około 7,3 hektara powierzchni. Pomysłodawcą parku krajobrazowego, w roku 1792, był Hans Ernst von Stentsch. W samym jego środku znajduje się neorenesansowy pałac, który wybudowano w latach 1864-1867.

Po drugiej wojnie światowej znajdował się tu m.in. PGR. W 1986 roku utworzono w pałacu

Ośrodek Szkolno-Wychowawczy. Miejsce to upodobali sobie artyści i nauczyciele. Odbywały się tu liczne plenery, międzynarodowe obozy wakacyjne, szkolenia i kursy pedagogiczne.

W parku można zauważyć drewnianą rzeźbę z dedykacją dla byłego dyrektora ośrodka, nieżyjącego już Bogdana Szafrańskiego.

Park w Przytoku. Staw z półokrągłym cyplem

Park ma urozmaiconą rzeźbę terenu. Jest tu naturalne wzniesienie i wąwóz wraz z zadrzewieniem w postaci sosen i robinii akacjowych. Jest też staw z półokrągłym cyplem.

Wśród licznych roślin i drzew znaleźć można m.in. jodły jednobarwne, żywotniki zachodnie, jałowce wirginijskie, forsycje pośrednie. Starodrzew tworzą lipy drobnolistne, dęby szypułkowe, olsze czarne, klony pospolite, jesiony wyniosłe, robinie akacjowe.

Park w Przytoku. Plantan tworzy klimat

- A mnie tu urzekł platan kolonolistny. No taki klimat tworzy jakby baobab z „W pustyni i w puszczy” – mówi Wioleta Tamaryś z Zielonej Góry, która z całą rodziną wybrała się do Przytoku i Zaboru na niedzielną wycieczkę i się dobrze do niej przygotowali, drukując informacje ze strony Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. – Wyróżnia się tu też jedlica, sosna wejmutka i sosna czarna.

Najstarsze drzewa w parku mają 300 lat, przeciętnie po około 150. Ciekawe kompozycje tworzą bluszcze. Podziwiać tu można także inne rośliny i sezonowe kwiaty.

ZOBACZ TEŻ

Nie chcesz nudzić się w domu?  Może więc warto wsiąść na rower i wyruszyć jedna z proponowanych przez nas tras. A przy okazji zobaczyć, jak zmieniły się parki, jak w słońcu wyglądają remontowane zabytki i poczuć wiatr we włosach. Oto 10 propozycji rowerowych wypraw. Każda opisana jest pod kolejnym zdjęciem. Oto 10 propozycji rowerowych wypraw. Każda opisana jest pod kolejnym zdjęciem >>>

To są rowerowe hity - 10 propozycji wycieczek po Zielonej Gó...

Po sąsiedzku takie cuda. Zapomnieliśmy o tym fantastycznym m...

Strefa Biznesu - Boże Ciało 2023. Gdzie i za ile wyjadą Polacy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska
Dodaj ogłoszenie