Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Plaga utonięć w Lubuskiem. Do tej pory utonęło już 12 osób. To o 6 więcej niż przez całe poprzednie wakacje!

Magdalena Marszałek
Magdalena Marszałek
Lubuska policja w lipcu miała ręce pełne pracy.
Lubuska policja w lipcu miała ręce pełne pracy. Lubuska Policja
Połowa wakacji już za nami. Nie wszyscy mogli jednak korzystać z uroków letniej laby. Dla policjantów, którzy czuwają nad bezpieczeństwem mieszkańców i turystów był to bowiem czas ciężkiej pracy. Jak wygląda bilans pierwszego wakacyjnego miesiąca?

Na urlop jechali na podwójnym gazie

Wakacje to czas wyjazdów, dlatego policjanci ruchu drogowego monitorują bezpieczeństwo na drogach, sprawdzają prędkość, stan techniczny pojazdów, sposób przewożenia dzieci oraz trzeźwość kierowców. Od początku wakacji zatrzymali już ponad 300 zmotoryzowanych, którzy prowadzili samochód na podwójnym gazie. W tym czasie doszło też do 74 wypadków drogowych, w których zginęło 9 osób, a 99 zostało rannych. Funkcjonariusze przeprowadzili również 140 kontroli autokarów wiozących dzieci i młodzież na kolonie czy obozy.

Nadmierna prędkość to plaga na drogach

Nadmierna lub niedostosowana do panujących warunków prędkość oraz nieudzielenie pierwszeństwa - to wciąż główne przyczyny wypadków na drogach. Jeśli dodać do tego wysokie temperatury i długi czas spędzany za kierownicą, które powodują wydłużenie czasu reakcji oraz utrudniają koncentrację, wychodzi groźna mieszanka, która często ma tragiczne skutki. Dlatego funkcjonariusze przypominają kierowcom, aby jak najczęściej korzystali z przerw w trakcie długich podróży.

Przeczytaj również: Sprawdzony znaczy bezpieczny! Zobacz jak i gdzie zgłosić autokar do kontroli. WYKAZ PUNKTÓW

Woda to żywioł i o tragedię nietrudno

Nad osobami wypoczywającymi nad wodą czuwają policyjni wodniacy. Niejednokrotnie ratują ludzkie życie i udzielają pomocy osobom, które często przeceniają swoje możliwości w pływaniu. Do tej pory lubuscy policjanci skontrolowali już niemal 350 dzikich kąpielisk, w których najczęściej dochodzi do utonięć. A w tym roku to już istna plaga.

Od czerwca na lubuskich akwenach utonęło już 12 osób. To zatrważająca liczba, pod która kryją się ogromne ludzkie tragedie. Dość powiedzieć, że w minionym roku przez całe wakacje utonęło 6 osób. Teraz o połowę więcej, a mamy przecież dopiero półmetek wakacji - mówi Marcin Maludy z lubuskiej policji.

Planując wypoczynek nad jeziorem zawsze wybierajmy kąpieliska strzeżone, gdzie z pomocą przybędzie wykwalifikowany ratownik. Pod żadnym pozorem nie można też łączyć kąpieli w wodzie z alkoholem.

Wakacje na gigancie i konflikty z prawem

Kroniki policyjne każdego miesiąca odnotowują setki zaginięć nastolatków. Ale to właśnie w wakacje najwięcej młodych ludzi decyduje się na ucieczkę z domu. Czasem szukają zrozumienia, którego nie dostają od rodziców. Najczęściej chcą jednak po prostu zasmakować przygody. Do tej pory policjanci odnotowali już 10 takich przypadków. Na szczęście wszyscy "uciekinierzy" bezpiecznie wrócili do swoich domów. W czasie letniej laby nastolatkowie częściej popadają również w konflikt z prawem. Tylko w lipcu policyjne statystyki wypełniło 46 czynów karalnych, 35 wykroczeń oraz 11 przestępstw z udziałem nieletnich.

Zobacz też:

WIDEO: Jeziora i kąpieliska w województwie lubuskim

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska