Pojemniki na bioodpady. Jak chronić się przed przykrym zapachem?

Materiał partnera zewnętrznego
Przed nami wakacyjne miesiące, podczas których będziemy mogli relaksować się na słońcu. Upalne dni mogą jednak stać się poważnym problemem, szczególnie jeśli odpowiednio nie zabezpieczymy naszych bioodpadów. Jak się do tego przygotować?

Przypomnijmy, od 1 stycznia br. wszedł w życie obowiązek segregowania nowej frakcji śmieci – bioodpadów. Brązowy, niepozorny pojemnik na śmieci typu bio, często postrzegany jest jako mało ważny wśród całej gamy kolorowych kontenerów. Nie dajmy się jednak zwieść pozorom. Zbiórka bioodpadów jest kluczowym elementem całego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi. Dlaczego?

Musimy, pamiętać, że to właśnie do brązowego pojemnika wyrzucamy takie rzeczy jak trawy, liście, kwiaty, ale także przeterminowane owoce i warzywa, ogryzki, fusy z kawy i herbaty czy skorupki jaj. Łatwo sobie wyobrazić, co się stanie, gdy będziemy trzymali takie śmieci w nieodpowiedni sposób, szczególnie w wakacyjny gorący dzień. Nieprzyjemny odór rozkładających się bioodpadów będzie rozchodził się z pojemnika po całej okolicy przy domu lub w pobliżu naszej firmy. Nie da się ukryć, że w takiej sytuacji ciężko mówić o udanym spotkaniu biznesowym lub też weekendowym grillowaniu na ogródku z rodziną. Jak się przed tym chronić?

CO JEST WAŻNE W PRZYPADKU BIOPOJEMNIKÓW?

Najważniejszym elementem domowej lub firmowej gospodarki odpadami bio jest zakup odpowiednich biokontenerów. W tej kwestii zwróciliśmy się o poradę do eksperta z firmy Meva-Pol, która jest w Polsce jednym z liderów sprzedaży różnego rodzaju pojemników, zarówno przemysłowych jak i domowych – koszy, popielnic, dystrybutorów czy też beczek.

- Jeżeli chodzi o przedsiębiorstwa to w ostatnim czasie można zauważyć znaczący wzrost zainteresowania pojemnikami wyposażonymi w wentylację oraz ruszt odciekowy, jako że tak gromadzone bioodpady są najlepiej przygotowane do ich przetworzenia. Z kolei do domu polecamy przygotowane specjalne kosze z wentylacja lub bez, których używamy w połączeniu z biodegradowalnymi workami na bazie skrobi – twierdzi Anna Strąk, kierownik Meva-Pol w Świdnicy. I dodaje, że równie istotne jest to, aby przy zakupie nie kierować się jedynie ceną.

- Nie warto stawiać na pojemniki, które będziemy musieli wymieniać, co kilka miesięcy. Niektórzy producenci zaniżają cenę tłocząc kontenery bez opamiętania. Problem w tym, że nie posiadają one odpowiedniej wytrzymałości. Taki zakup narazi nas jedynie na dodatkowe koszty w przyszłości. Lepiej postawić na dobre biopojemniki, bo to przełoży się także na inne korzyści, na przykład właśnie mniejszą ilość dokuczliwych zapachów – przekonuje Strąk.

KUPUJEMY POJEMNIK NA BIOODPADY

Meva-Pol oferuje szereg różnych modeli biopojemników do wyboru.

– W oparciu o potrzeby naszych klientów przygotowaliśmy ekologiczne kontenery na odpady organiczne, które posiadają atest PZH i spełniają wszystkie normy, zarówno polskie jak i europejskie

– twierdzi A. Strąk.

Wielkość pojemników jest bardzo różna. Jeśli chodzi o potrzeby przedsiębiorców do wyboru mamy produkty mniejsze, mieszczące jedynie 120 l, jak i prawdziwe „olbrzymy” na 1100 l. Wszystko zależy od skali działalności firmy. Co warto podkreślić, część modeli wyposażona jest w gumowe uszczelki oraz dźwignię, które gwarantują maksymalną szczelność pokrywy. Jest to rozwiązanie, które szczególnie docenią restauratorzy, bowiem umożliwia ustawienie kontenera na frakcję bio w pomieszczeniu.

Oczywiście do domu zazwyczaj nie potrzebujemy, tak dużych biokontenerów, wystarczą nam jedynie kosze, najlepiej z dodatkową wentylacją. - Są wykonane z polipropylenu i odporne na działanie środków chemicznych i biologicznych – mówi Anna Strąk. - Posiadają zaokrąglone narożniki oraz gładkie powierzchnie ułatwiające czyszczenie. Wyposażono je także w pokrywę oraz wygodny uchwyt z mechanizmem zamykającym.

Aby jeszcze bardziej zabezpieczyć się przed przykrym zapachem ekspertka zaleca także rozważenie zakupu dodatkowego specjalnego granulatu, który wchłania wilgoć i zabija odór.

DBAJMY O ŚRODOWISKO NATURALNE

Omawiając całą kwestię warto pamiętać, że rozwiązanie problemów zbiórki i segregacji śmieci staje się w dzisiejszych czasach bardzo istotną kwestią. - W najbliższych latach na rynku będzie przybywać produktów ekologicznych, już teraz widać rosnące zapotrzebowanie w społeczeństwie. Uważam, że to bardzo dobry trend. Mamy tylko jedną Ziemię, o którą musimy zacząć dbać, w jak największym stopniu – apeluje Strąk.

Nasza rozmówczyni zwraca także uwagę na inny aspekt całej sprawy.

– To nie jest jedynie kwestia naszej osobistej odpowiedzialności. Dobre podejście do gospodarki odpadami buduję naszą markę zarówno wśród lokalnej społeczności, jak i potencjalnych kontrahentów. Z kolei w domu, jeśli pozwalają nam na to warunki, powinniśmy rozważyć założenie niewielkiej kompostowni. Wszyscy musimy nauczyć się żyć bardziej proekologicznie

– przekonuje.

Więcej o pojemnikach na stronie www.meva-pol.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska
Dodaj ogłoszenie