Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Policjant z Zielonej Góry wyróżniony przez ministra za odwagę i uratowanie życia

OPRAC.:
Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Zielonogórski policjant aspirant sztabowy Mariusz Milczewski został wyróżniony przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji medalem imienia podkomisarza Andrzeja Struja
Zielonogórski policjant aspirant sztabowy Mariusz Milczewski został wyróżniony przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji medalem imienia podkomisarza Andrzeja Struja KMP w Zielonej Górze
Wszedł do płonącego mieszkania i odnalazł tam nieprzytomną kobietę. Zielonogórski policjant aspirant sztabowy Mariusz Milczewski został wyróżniony przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji medalem imienia podkomisarza Andrzeja Struja, nadawanym policjantom, którzy z narażeniem własnego zdrowia i życia ratowali innych.

Policja w Zielonej Górze. Wyróżniony policjant

To była sobota, zielonogórski policjant aspirant sztabowy Mariusz Milczewski w wolny dzień odwiedził rodziców w Małomicach. Kiedy poczuł woń plastiku, wyjrzał przez okno i zauważył sąsiada, który krzyknął, że z okien na parterze wydobywa się dym.

– Policjant zaczął wołać, żeby sprawdzić, czy ktoś jest w środku, ale nikt mu nie odpowiadał. Wtedy wszedł do mieszkania, gdzie w jednym z pomieszczeń zauważył leżącą na kanapie sąsiadkę. Kobieta nie odpowiadała na wezwania policjanta, nie było z nią kontaktu. Aspirant sztabowy Milczewski ocucił kobietę i wyprowadził z mieszkania, a następnie wrócił, żeby ugasić pożar – relacjonował w maju ubiegłego roku podinsp. Marcin Maludy, rzecznik prasowy lubuskiej policji.

Czytaj więcej o zdarzeniu:

Medal imienia podkomisarza Andrzeja Struja. Znaczące wyróżnienie

Kilka dni temu aspirant sztabowy Mariusz Milczewski został wyróżniony przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji medalem imienia podkomisarza Andrzeja Struja, nadawanym policjantom, którzy z narażeniem własnego zdrowia i życia ratowali innych. Uroczysta gala wręczenia medali odbyła się w Warszawie.

– Swoim postępowaniem pokazał, że hasło przewodnie policyjnej służby: „Pomagamy i Chronimy” ma dla niego ogromne znaczenie, także w czasie gdy jest poza służbą. Dzięki zdecydowanemu i szybkiemu działaniu udowodnił, że jest właściwą osobą na właściwym miejscu – czytamy w komunikacie Komendy Miejskiej Policji w Zielonej Górze.

Za bohaterskie czyny minister wręczył medale 58 policjantkom i policjantom z całego kraju. Wśród nich znaleźli się również policjanci z Żagania.

Andrzej Struj. Historia policjanta

Podkom. Andrzej Struj, funkcjonariusz Wydziału Wywiadowczo-Patrolowego Komendy Stołecznej Policji, służbę w Policji pełnił od 16 lutego 1995 roku. Wykonując obowiązki służbowe wykazywał profesjonalizm i zaangażowanie. Rzetelny, sumienny, odważny i kreatywny w działaniach. Był aktywnym uczestnikiem życia policyjnego. Nigdy nie wahał się przed podjęciem najtrudniejszych wyzwań, nie bał się zareagować, gdy komuś działa się krzywda.

Tak było i 10 lutego 2010 roku, na warszawskiej Woli, przebywający na urlopie Andrzej Struj zareagował na chuligańskie zachowanie dwóch mężczyzn, którzy demolowali tramwaj. Niestety, wtedy napastnicy skierowali swoją agresję na funkcjonariusza. Jeden z nich zaatakował go i kilkakrotnie ranił nożem. Mimo szybko udzielonej pomocy medycznej policjant zmarł w szpitalu. Andrzej Struj miał niespełna 42 lata, pozostawił rodzinę, osierocił dwie córki.

10 lutego 2021 roku w 11. rocznicę tragicznej śmierci podkom. Andrzeja Struja, mając na celu upamiętnienie jego bohaterskiego czynu, minister spraw wewnętrznych i administracji podpisał zarządzenie o ustanowieniu nowej okolicznościowej odznaki - Odznaki imienia podkomisarza Policji Andrzeja Struja. Pierwsze odznaki wręczono w lipcu 2021 r.

Resort spraw wewnętrznych i administracji podjął następnie decyzję o ustanowieniu Medalu imienia podkomisarza Policji Andrzeja Struja, podnosząc tym samym rangę wprowadzonego na początku 2021 roku rozporządzeniem odznaczenia.

Medal imienia podkomisarza Policji Andrzeja Struja przyznawany jest za podjęcie poza służbą czynności ratowania życia lub zdrowia ludzkiego albo mienia z narażeniem własnego życia lub zdrowia lub za podjęcie w czasie służby czynności ratowania życia ludzkiego ze szczególnym narażeniem własnego życia lub zdrowia. Nadaje go szef MSWiA, z własnej inicjatywy albo na wniosek komendanta głównego Policji. Można go również przyznać pośmiertnie.

Źródło: policja.pl

Zobacz też wideo: Świebodzin. 11-latka poprosiła policjantów o pomoc

od 12 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska