Pomaganie jest dla nich jak... narkotyk! Bez tego dosłownie nie potrafią żyć

Renata Hryniewicz
Renata Hryniewicz
Małgorzata Grancewicz - SMS o treści LOK.67 na 72355Małgorzata Grancewicz z Krzeszyc. To młoda dyrygentka o niesamowitym talencie. Prowadzi chór „Postomia”, który pod jej batutą staje się rozpoznawalny nie tylko w kraju, ale też za granicą. Kocha pracę z ludźmi, a ludzie - dzięki niej - mają wiele radości.- Pani Kasia to bardzo miła dziewczyna. Jest uczynna i poświęca się swoim obowiązkom z pełnym oddaniem. Widać, ze kocha ludzi. Często włącza się w różne inicjatywy podejmowane na terenie gminy. To jak najbardziej osobowość, którą należy wyróżnić - mówi Mariusz Leśniewski z Kołczyna.
Małgorzata Grancewicz - SMS o treści LOK.67 na 72355Małgorzata Grancewicz z Krzeszyc. To młoda dyrygentka o niesamowitym talencie. Prowadzi chór „Postomia”, który pod jej batutą staje się rozpoznawalny nie tylko w kraju, ale też za granicą. Kocha pracę z ludźmi, a ludzie - dzięki niej - mają wiele radości.- Pani Kasia to bardzo miła dziewczyna. Jest uczynna i poświęca się swoim obowiązkom z pełnym oddaniem. Widać, ze kocha ludzi. Często włącza się w różne inicjatywy podejmowane na terenie gminy. To jak najbardziej osobowość, którą należy wyróżnić - mówi Mariusz Leśniewski z Kołczyna. archiwum prywatne
Kosmetyczka czy motocyklistka, artysta czy bibliotekarka, policjant czy biznesmen - nie ważne, kim są, Ważne, że w życiu codziennym nie zapominają o tych, którym trzeba pomóc. Takie właśnie są osobowości roku.

Żyją obok nas, ale często nie wiemy, że oprócz tego, co robią na co dzień, robią też coś szczególnego. Pomagają innym, działają na rzecz lokalnej społeczności, promują nasze miasta i wsie. Poznajcie kandydatów do tytułu „Osobowość Roku 2018” z powiatu sulęcińskiego.

Uzależnione od pomagania

Katarzynę Rajfur ( głosować można, wysyłając SMS o treści: LOD.32 na numer 72355 - koszt 2,46 zł z VAT) zna już chyba każdy. Co roku organizuje dla potrzebujących „Raj paczki”, „Raj zajączki” czy „Raj światełka”. Akcje wpisały się już w krajobraz Sulęcina, ale to nie wszystko. - Kasia Rajfur to oddany społecznik. Gdzie trzeba pomóc, ona się pojawia. Zaangażowana w wiele społecznych projektów, pomysłodawczyni i inicjatorka wielu z nich. Wspaniała kobieta! - mówi burmistrz Sulęcina Dariusz Ejchart.

W plebiscycie jest też przyjaciółka pani Katarzyny - Sandra Stolarczyk (LOD.61 Na numer 72355). Pani Sandra pomaga pani Kasi od wielu lat, ale sama też inicjuje akcje. Jedną z ostatnich jest pomoc 22-letniemu Piotrowi, który wpadł w „dołek społeczny”. Dzięki pomocy wychodzi z nałogu.

Sandra Stolarczyk zadbała o remont domu Piotra. Po śmierci rodziców mężczyzny z mieszkania zrobiła się melina dla sulęcińskiego marginesu. Kiedy panie Kasia i Sandra oraz sąsiad Piotra - Mateusz rozpoczęli remont, do akcji zaczęli włączać się młodzi ludzie. Pani Sandra potrafi zmobilizować ich do pracy. Tu poprosi, tam krzyknie i wszyscy, jak jeden mąż, ruszają na pomoc.

- Jestem adoptowana przez dziadków. Od babci nauczyłam się cierpliwości i tego, żeby nigdy się nie poddawać - mówi Sandra. - Mimo, że babcia była osobą niewiadomą w domu robiła wszystko. A dziadek całe życie pomagał. Od dziecka miałam dobre wzorce - mówi bohaterka.

Dzięki nim region żyje

W kategorii: kultura mamy najwięcej kandydatów do tytułu Osobowości Roku.

Na prowadzeniu jest Łukasz Łyczkowski (LOK.38 na numer 72355). Wczoraj o 16.00 miał 70 głosów. Łukasz Łyczkowski jest muzykiem. Wokalista sulęcińskiej grupy 5 rano to „najlepszy wokal męski” jednej z edycji telewizyjnego porgramu „The Voice of Poland”. - Łukasz to normalny, skromny chłopak, który nigdy się nie wywyższa i zawsze wszystkim służy pomocą - mówi menedżerka zespołu Marta Niemczyk.

Chocaż „Łyczek” jest znany w całym kraju, wciąż pozostaje skromnym... fizjoterapeutą z Domu Pomocy Społecznej w Tursku koło Sulęcina. A swoich podopiecznych kocha jak własne babcie i dziadków.

Marta Rusakiewicz (SMS o treści LOK.73 na numer 72355) zajmuje drugie miejsce w głosowaniu powiatowym. Uwielbiana przez lubniewicką młodzież, która zgłosiła ją do plebiscytu. - Pani Marta bardzo się angażuje we wszystko, co robi. Pisze dla nas projekty, dzięki którym, my młodzież możemy się rozwijać i działać. To dzięki niej Lubniewicka młodzież robi coś fajnego, zamiast siedzieć w domu przed komputerami - mówi Natalia Przybysz z Lubniewic, uczennica Technikum nr 3 w Gorzowie Wlkp.

Pani Marta od 2011 roku pracuje jako kierownik i bibliotekarz w lubniewickiej bibliotece. Od tego czasu angażuje się nie tylko w życie lokalnej książnicy, ale też lokalnej społeczności. Duży nacisk kładzie na współpracę, dlatego od lat prowadzi działania na rzecz szkoły, przedszkola czy też Środowiskowego Domu Samopomocy, organizując spotkania i imprezy edukacyjno - kulturalne. Dzięki jej pracy biblioteka stała się jednostką nowoczesną, w pełni skomputeryzowaną, odpowiadającą na potrzeby czytelników XXI w.

Kolejnym kandydatem jest Jacek Filipek(LOK.35 na numer 72355), dyrektor Sulęcińskiego Ośrodka Kultury. Skupił wokół siebie doskonałych instruktorów i doskonale współpracuje z pracownikami Biblioteki Publicznej w Sulęcinie, szkołami, przedszkolami, kombatantami i instytucjami społecznymi.

Żeby napisać, co miasto zawdzięcza Jackowi Filipkowi, zabrakłoby miejsca w gazecie.

Zainicjował wiele imprez, które na stałe wpisały się do kalendarza imprez kulturalnych województwa lubuskiego.

Cykliczne spotkania „100 proc. na żywo” w Klubie U Bulka Sulęcińskiego Ośrodka Kultury przyciągają rzeszę miłośników reggae, rock and rolla, poezji, poezji śpiewanej, spotkań z ciekawymi ludźmi, pisarzami, literatami, artystami polskiej sceny muzycznej, kabaretu i estrady. Takiego dyrektora, a przede wszystkim takiego człowieka szukać ze świecą.

- Jacek Filipek jest nietuzinkową postacią życia kulturalnego miasta i gminy - napisali w zgłoszeniu Czytelnicy, szeroko opisując jego działania.

Ostatnią nominowaną w kategorii: kultura jest Małgorzata Grancewicz z Krzeszyc. To młoda dyrygentka o niesamowitym talencie. Prowadzi chór „Postomia”, który pod jej batutą staje się rozpoznawalny nie tylko w kraju, ale też za granicą. Kocha pracę z ludźmi, a ludzie - dzięki niej - mają wiele radości.

- Pani Kasia to bardzo miła dziewczyna. Jest uczynna i poświęca się swoim obowiązkom z pełnym oddaniem. Widać, ze kocha ludzi. Często włącza się w różne inicjatywy podejmowane na terenie gminy. To jak najbardziej osobowość, którą należy wyróżnić - mówi Mariusz Leśniewski z Kołczyna.

Samorząd z biznesem

W kategorii: samorządność i społeczność lokalna dziennikarze GL i Czytelnicy nominowali Przemysława Matczaka (LOS.29 na numer 72355).

To policjant i radny z Lubniewic. Jako wiceprzewodniczący Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów walczy o prawa policjantów i ich rodzin. Sam również daje przykład, od lat zrzekając się diety radnego.

Wywalczył też, by wszyscy radni zrzekli się pięciu diet, za które kupiono defibrylatory. - Nie jestem radnym dla diet, tylko po to, żeby stać na straży społeczeństwa i godnie je reprezentować - mówi pan Przemysław.

Do tytułu „Osobowoścć Roku” w kategorii: biznes, nominowany został Franciszek Jamniuk (LOB.7 na numer 72355) . Ten biznesmen, sołtys i myśliwy jest już znany w całym regionie. To dzięki niemu osoby niepełnosprawne co roku bawią się na hucznej imprezie, organizowanej specjalnie dla nich. Franciszek Jamniuk z kołem łowieckim Dzik ze Słońska włącza się we wszystkie akcje pomocowe w całym regionie.

Mimo ugruntowanej pozycji społecznej, natłoku pracy, ogromu obowiązków zawodowych, nie zapomina ani na chwilę o innych.

Pomaga, gdzie może, a o sobie mówi: - Jestem zwykłym człowiekiem, któremu dobro innych leży na sercu. Nie potrafię przejść obojętnie, jeśli dzieje się coś złego.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie