MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Poszukiwanie samorealizacji

Oprac. (gm)
- Mam dobrą pracę, mieszkanie. W małżeństwie układa się mi dobrze. A czuję jakby mnie coś w życiu omijało. Czy to kryzys wieku średniego?

ZADZWOŃ PO PORADĘ

ZADZWOŃ PO PORADĘ

Dr Marcin Florkowski, psycholog czeka na pytania w każdy poniedziałek od godz. 19.30 do 20.30, tel. 0 68 320 44 65

Na pytanie Czytelnika odpowiada dr Marcin Florkowski, psycholog:
Kryzys wieku średniego jest trochę mitem, ale jak w każdym micie, jest w nim nieco prawdy.

Odżywają stłumione potrzeby

Znany psycholog, Gustaw Jung, był przekonany, że ludzie, którzy zaczynają drugą połowę życia, patrzą na nie w nowy sposób. Wg Junga odżywają wtedy potrzeby, które dotychczas były stłumione. Np. introwertycy często zaczynają odczuwać większą potrzebę kontaktu z innymi ludźmi oraz pragnienie angażowania się w struktury społeczne. Ekstrawertycy zaś zaczynają interesować się swoim życiem wewnętrznym, choć dotychczas skupiali się przede wszystkim na aktywności i osiągnięciach. W związku z tym okolice czterdziestego roku życia rzeczywiście dla niektórych osób stają się okresem przeformułowań wartości i celów.

.

Inni psychologowie (np. Erik Erikson czy Abraham Maslow) byli zdania, że jeśli rozwój człowieka przebiega zdrowo, to w wieku średnim ludzie zaczynają odczuwać nowe potrzeby polegające na pragnieniu robienia czegoś dla innych ludzi a nie tylko dla siebie i swojego osobistego sukcesu. W ten sposób ludzie w wieku średniej dorosłości poszukują samorealizacji.

Poczucie niedosytu

Z tego pan powiedział (i jak pan to powiedział) wnioskuję, że główny cel, który przyświecał panu do tej pory był bardzo wymierny: mówi pan jak wiele pan posiada ("mam") - dziecko, praca, żona, dom, osiągnięcia itp. Tak jakby głównym kryterium, na którym ocenia się swoje życie były fakty: nagrody, stanowiska itp. Wynika z tego, że pana aktywnością kierują wartości typowe dla ekstrawertyków.

Niedosyt, o którym pan wspomina może być związany z tym, że pomija pan inne potrzeby, których nie daje się sprowadzić do osiągania jakichś wymiernych celów. Hobby, pasja - te rzeczy robi się nie dla osiągnięcia czegokolwiek, lecz dla samej czynności. Mówiąc górnolotnie, być może odczuwa pan, że w życiu brakuje panu odrobiny metafizyki?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska