Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powstańcy Wielkopolscy zostali uhonorowani w Żaganiu, pod pomnikiem przy ul. Bema

Małgorzata Trzcionkowska
Małgorzata Trzcionkowska
Wideo
od 12 lat
Po pierwszej wojnie światowej do niemieckiego obozu w Żaganiu trafiło ok. 500 powstańców wielkopolskich oraz cywili, wspierających Powstanie Wielkopolskie. Do domów zostali zwolnieni dopiero we wrześniu 1919 roku. To właśnie jeńcy z Żagania wybrali nowego burmistrza Leszna. W środę 27 grudnia 2023 pod pomnikiem przy ul. Bema w Żaganiu, mieszkańcy miasta uczcili bohaterów.

Jedyne zwycięskie powstanie zbrojne Polaków wybuchło 27 grudnia 1918 roku, gdy mieszkańcy Wielkopolski stanęli do bitwy z Niemcami. Powstanie wybuchło spontanicznie w Poznaniu i w całej Wielkopolsce. Do wielu obozów, między innymi w Żaganiu i Świętoszowie zaczęli trafiać powstańcy. W Żaganiu przebywali w obozie od lutego do września 1919 roku. - W czasie I wojny światowej w Żaganiu były dwa obozy - wyjaśnia Marek Łazarz, dyrektor Muzeum Obozów Jenieckich w Żaganiu. - Pierwszy mieścił się tam, gdzie obecnie jest MOJ (przy ul. Lotników Alianckich. Drugi, do którego skierowano powstańców, był na terenie dzisiejszego osiedla Bema.

Żołnierze i cywile

M. Łazarz zaznacza, że w sumie było to ok. 500 osób. Wojskowych i cywili. - Mieszkali w drewnianych barakach, które nie zachowały się do naszych czasów - tłumaczy dyrektor. - Mamy informacje, że na początku przebywali w złych warunkach, ale po interwencji byli już traktowani zgodnie z wymogami obowiązującej wówczas Konwencji Haskiej. Wiemy, że podczas ich pobytu w żagańskim obozie, poczynili ustalenia dotyczące wyboru nowego burmistrza Leszna.

Uroczystość pod pomnikiem

W samo południe pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich przy ul. Bema zebrali się mieszkańcy Żagania, żeby uczcić bohaterów. W uroczystości wzięli udział m.in. żołnierze z 11 batalion dowodzenia w Żaganiu, komendant policji inspektor Marcin Sapun, a także władze miasta, powiatu i radni.
Wspominano, że pierwszym burmistrzem Żagania, po II wojnie światowej został Franciszek Walter - powstaniec wielkopolski.

Czytaj również na naszym portalu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska