Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Praca Świebodzin. Ponad pół tysiąca miejsc pracy jeszcze w tym roku! Rośnie kolejna hala na usługi e-commerse

Renata Zdanowicz
Renata Zdanowicz
Do końca lipca w Świebodzinie ma być gotowa hala przemysłowa o pow. 6,5 tys. m kw.
Do końca lipca w Świebodzinie ma być gotowa hala przemysłowa o pow. 6,5 tys. m kw. archiwum prywatne
Spółka Koimex w Świebodzinie buduje na wynajem drugą halę produkcyjno – usługową, tym razem o powierzchni 6.500 m kw., dedykowaną do obsługi e-commerce. W nowej hali pracę znajdzie ponad 500 osób zatrudnionych na dwóch zmianach. Zakończenie budowy planowane jest na koniec lipca tego roku.

Sąsiedzka współpraca

- Cała przygoda z magazynami firmy Koimex zaczęła się w 2016 roku, kiedy podjęliśmy decyzję, że poza transportem, który wykonujemy już prawie 20 lat, należy nasz biznes dywersyfikować również w oparciu o nieruchomości komercyjne – wyjaśnia prezes Janusz Kowalczyk. - Stawiając magazyny na wynajem będziemy mieć nie tylko wpływy z wynajmu; jest również szansa, że będziemy wykonywać przewozy dla tych klientów – dodaje.

I tak, w połowie 2016 roku, powstał pierwszy magazyn pod konkretne usługi e-commerce. Wynajęła go firma Ingram Micro (wówczas jeszcze Docdata), która istnieje na świebodzińskim rynku od kilku lat. Obecnie jest jednym z największych pracodawców w regionie.

Dynamiczny rozwój

- Rozwój firmy Ingram Micro w Świebodzinie był niezwykle dynamiczny. Pojawiliśmy się w 2013 roku pod nazwą Docdata. Na przełomie 2015 i 2016 roku nastąpiła fuzja, w wyniku której Docdata stała się częścią firmy Ingram Micro, jednego z największych dostawców technologii na świecie. Dzięki fuzji zyskaliśmy potężne możliwości na skalę światową, a co za tym idzie – rozwój i możliwość tworzenia kolejnych miejsc pracy. W zaledwie kilka lat staliśmy się pracodawcą zatrudniającym ponad tysiąc własnych pracowników, a dodatkowo współpracujemy z agencjami pracy tymczasowej, co powoduje, że czasami pracuje u nas nawet dwa tysiące osób – informuje Tomasz Dąbek, dyrektor świebodzińskiego zakładu.

Budowa pod klienta

W odpowiedzi na ten rozwój, spółka Koimex stawia drugi magazyn, też „uszyty” pod potrzeby klienta, spełniający konkretne wymagania typu: klimatyzowane pomieszczenia, dostosowanie nie tylko powierzchni, ale i rozstawu słupów, długości i szerokości hali pod konkretny proces wykonywany w tym magazynie. - Już na etapie projektowania było założone, że na terenie obiektu będzie pracowało około 600 osób na dwóch zmianach, a to wymusza pewne rozwiązania chociażby w strefie socjalnej, które wynikają z przepisów, czyli ilość szatni, jadalni, rozmieszczenie toalet, komunikację ewakuacyjną – wymienia prezes Koimexu.

Klientami Ingram Micro CFS Fulfilment są największe światowe marki. Firma świadczy usługi logistyczne dla sklepów internetowych polegające na przechowywaniu towaru, pakowaniu zamówień, obsłudze zwrotów i przedłużaniu cyklu życia produktów. Świebodziński oddział to jedyne w Europie, działające na tak dużą skalę centrum obsługi zwrotów z branży modowej.

Ponad pół tysiąca nowych miejsc pracy

- Nasi pracownicy codziennie sprawdzają stan i przepakowują setki tysięcy artykułów, a w naszym oddziale przeprowadza się także specjalistyczne procesy czyszczenia i naprawy różnych kategorii produktów. Dokładnie to będziemy robić w kolejnej hali, która budowana jest również w Świebodzinie – zapowiada dyrektor Tomasz Dąbek.
- Jest to dla nas bardzo wartościowy region, który mamy wrażenie, że rozwija się razem z nami. Jednym z największych plusów dla naszego biznesu jest węzeł transportowy. Natomiast nowa hala pozwoli nam na zatrudnienie ponad pół tysiąca następnych pracowników – dodaje dyrektor.

Stabilna firma dla kreatywnych ludzi

Od ubiegłego roku świebodziński zakład jest również tzw. Centre of Excellence (Centrum Doskonałości) dla Ingram Micro. Co to znaczy? - Wszelkie nowości, od metod procesowania, przez technologiczne rozwiązania, a co najważniejsze – najlepsze praktyki pro-pracownicze – wychodzą od nas i będą wdrażane na całym świecie – tłumaczy dyrektor. - Dlatego chcielibyśmy, aby osoby z regionu wiedziały, że jesteśmy świadomym, rozwijającym się globalnym pracodawcą, który dba o lokalny rynek. Cieszymy się, że mamy tutaj jeden z najsilniejszych, wyróżniających się zespołów, a nasi pracownicy wykazują chęć rozwoju razem z nami. To właśnie ludzie są naszą potęgą – najwięcej wartościowych pomysłów pochodzi właśnie od zespołów produkcyjnych. Nawet w momencie epidemii jesteśmy stabilni na rynku, nie zwalniamy pracowników, nie obniżamy pensji, nie mamy przestojów, a w halach zapewniamy bezpieczeństwo, które jest w tym momencie najważniejsze! – podkreśla T. Dąbek.

Obwodnica bezwzględnie konieczna

Samozwańcza strefa przemysłowa, jaka funkcjonuje w okolicy ulicy Sobieskiego i Koziej niesie za sobą wzmożony ruch pojazdów. W sezonie dziennie przejeżdża przez miasto nawet 150 ciężarówek. Nowa hala wygeneruje dodatkowo 10-30 tirów na dobę. Trzeba wiedzieć, że w urzędzie miejskim trwają procedury związane z przedłużeniem obwodnicy południowej miasta.

W związku z tym, że Koimex buduje na swoim terenie hale, wydarzyła się bardzo dobra rzecz
dla miasta. - My już w grudniu minionego roku wyprowadziliśmy naszą bazę transportową, co oznacza, że nasze ciężarówki, których dzisiaj mamy pond 240, nie jeżdżą już po mieście – zaznacza prezes J. Kowalczyk.

PRZECZYTAJ TAKŻE

ZOBACZ TAKŻE: 60 Sekund Biznesu

Pobierz

Jak korzystać z aplikacji, by otrzymywać informacje z miasta i powiatu? To proste!
Po wejściu w aplikację w prawym górnym rogu w menu wybierz swoje miasto.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania. Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy zakładkę "koronawirus", w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska