MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Protest w lubuskich sądach. Sąd w Sulęcinie jest zamknięty na cztery spusty. Nikt nie przyszedł do pracy. Jak jest w innych miejscowościach?

(sndr) (rh) (dab) (zeb)
- Sąd w Sulęcinie jest zamknięty. Nikt nie przyszedł do pracy. Powód? Walczymy o swoje zdrowie i dobre imię! - powiedziała nam pracownica sulęcińskiego sądu. Protest dotyczy nie tylko naszego regionu.

Pracownica sulęcińskiego sądu o sprawie poinformowała nas telefonicznie. - Proszę jednak o anonimowość - zastrzegła na początku rozmowy. W rozmowie z naszą dziennikarką wyznała, że ten protest jest po to, by "walczyć o swoje zdrowie".

- Uważam też, że odgórnie wyciszana jest ta sprawa. Wiem, że do protestu miał przyłączyć się również Międzyrzecz. Gorzów jednak uważa, że sprawy nie ma... Od samego rana mecenasi, którzy mieli mieć dziś rozprawy dzwonią i pytają się co się stało, ale nikt im nie udziela prawdziwych informacji. A prawda jest taka, że strajkujemy - powiedziała nam nasza informatorka.

Sprawdziliśmy jej informacje. Prawdą jest, że sąd w Sulęcinie jest zamknięty.

"W związku z nieobecnością urzędników sądowych, biuro obsługi interesantów oraz sekretariaty wydziału cywilnego, karnego, nieletnich oraz ksiąg wieczystych w dniu 10 grudnia 2018 r. są nieczynne. Zaplanowane na dzień 10 grudnia rozprawy nie odbędą się" - taka informacja pojawiła się na drzwiach sądu w Sulęcinie.

- Zaproponowano nam niewiele ponad 2 proc. podwyżki, tj. od 60 do 100 zł brutto. Pracownicy z ponad 20-letnim stażem zarabiają 2,1 tys. zł na rękę - mówi pracownica sądu. - Nie dość, że pracujemy za takie pieniądze, to straszy się nas niewypłaceniem nagrody, zwolnieniem dyscyplinarnym, kontrolami ZUS, rozwiązaniem umów. Jak można nas tak traktować, ludzi, którzy w 90 proc. mają wieloletni staż pracy - podkreśla nasza Czytelniczka.

Jak pracują inne sądy na północy regionu?Lidia Wieliczuk, rzecznik Sądu Okręgowego w Gorzowie, poinformowała nas w poniedziałek 10 grudnia o godz. 15.00, że ten sąd i sądy rejonowe w okręgu gorzowskim (w Strzelcach Kraj., Międzyrzecz i Słubicach) pracują normalnie. - Żadna wokanda nie została w nich zdjęta z braku pracowników – mówi sędzia Wieliczuk. Wyjątkiem na północy regionu jest Sąd Rejonowy w Sulęcinie. – Nie odbyła się w nim w poniedziałek żadna rozprawa, bo nikt z pracowników administracyjnych nie przyszedł do pracy – mówi sędzia Wieliczuk. Dodała te, że dane o liczbie zwolnień lekarskich pracowników w gorzowskim okręgu sądowym będą pełniejsze we wtorek. Wtedy będzie można porównać je z danymi np. za piątek, kiedy deklaracji protestu ze strony pracowników nie było.

Ale... w Międzyrzeczu też strajkują

Pracownicy międzyrzeckiego sądu również przyłączyli się do akcji protestacyjnej. Tamtejszy sąd nie jest zamknięty - część pracowników nie przyszła dziś - 10 grudnia 2018 - do pracy.

Na zwolnieniach jest 14 sekretarzy Sądu Rejonowego w Międzyrzeczu. Część chorowała już w minionym tygodniu. Mimo związanych z tym trudności, odbyły się w wszystkie planowane rozprawy.

- Sąd działa, ale nie wiadomo, jak sytuacja będzie wyglądać w następnych dniach - mówi sędzia Arkadiusz Rzeźnicki, prezes międzyrzeckiego sądu.

Będziemy na bieżąco informować o naszych kolejnych ustaleniach w sprawie protestu w lubuskich sądach.

Pracownicy sądów protestują w całej Polsce

Pracownicy sądów skarżą się m.in. na pensje. Na przestrzeni ostatnich 10 lat ich płace miały zmniejszyć się o... około 20 proc. Podwyżkę dla pracowników sądów przyznano w 2017 roku - 1,7 proc.

W końcu wszyscy powiedzieli "dość" i ustanowili akcję protestacyjną. Początek: 10 grudnia. Koniec: 21 grudnia. W tym okresie pracownicy sądów mają masowo korzystać z L4. Ta sytuacja może być najtrudniejsza dla sądów w niewielkich miejscowościach, gdzie nie ma możliwości przeniesienia pracownika z wydziału do wydziału, ponieważ personel jednostki nie jest aż tak liczny.

Pracownicy sądów zaznaczają jednak, że nie chodzi "o lewe zwolnienia" ale o to, by "zadbać o swoje zdrowie".

WIDEO: Tak wygląda protest urzedników sądowych w Gdańsku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska