Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Protest w sprawie Medyka przed Urzędem Marszałkowskim w Zielonej Górze

Agnieszka Linka
Agnieszka Linka
Wideo
od 16 lat
Przed Urzędem Marszałkowskim w Zielonej Górze odbył się protest przeciwko przekształceniu CKZiU “Medyk” poprzez przeniesienie siedziby do Sulechowa. Swój sprzeciw wyrazili nauczyciele, pracownicy oraz słuchacze “Medyka”. Nie zabrakło też przedstawicieli władz, w tym prezydenta Janusza Kubickiego, radnych miejskich, radnych sejmiku wojewódzkiego oraz przedstawicieli związków zawodowych NSZZ Solidarność i Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Protestujący przeciwko przeniesieniu CKZiU “Medyk” do Sulechowa wyruszyli spod siedziby szkoły przy ul. Wazów. Manifestacja dotarła pod Urząd Marszałkowski po godz. 11:00. W tym czasie w urzędzie wojewódzkim trwała sesja sejmiku, której jednym z punktów było podjęcie uchwały przekształcenia CKZiU “Medyk” poprzez przeniesienie jego siedziby z Zielonej Góry do Sulechowa.

- Chcemy być ponad podziałami, nie chcemy uprawiać polityki - mówiła Renata Górska, nauczyciel CKZiU "Medyk", kierownik kształcenia praktycznego. - Mamy nadzieję, że pani Polak zrozumie, że nasz protest wynika z troski o naszych uczniów i miejsce pracy, zatem apelujemy o opamiętanie i refleksję.

Renata Górska przyznała, że dotychczasowa współpraca z Zarządem Województwa Lubuskiego przebiegała bezkonfliktowo, a praca dyrektora Jarosława Marcinkowskiego cieszyła się uznaniem zwierzchników. Dopiero w momencie sprzeciwu wobec pomysłu przeniesienia CKZiU “Medyk” do Sulechowa zarząd znalazł przesłanki do zwolnienia dyrektora, czyniąc go pierwszą ofiarą konfliktu. Przecież jeszcze we wrześniu ubiegłego roku Urząd Marszałkowski nie miał pojęcia o prowadzonej przez dyrektora działalności gospodarczej i przedłużył mu kadencję. Skoro Jarosław Marcinkowski przeszedł pozytywnie weryfikację w konkursie na dyrektorskie stanowisko, to właściwie kto tu popełnił błąd? - retorycznie pyta Górska.

- Uchwała, która będzie dziś głosowana z mocy prawa będzie podjęta niewłaściwie, ponieważ procedura konsultacji z NSZZ Solidarność jeszcze się nie zakończyła. Nie dotrzymano obowiązujących terminów, a sam projekt ustawy nie został dostarczony związkowi również drogą elektroniczną, jak tego wymaga ustawa. Obrady będą się odbywały nad czymś, co nie powinno mieć miejsca, bo jest niezgodne z prawem - zwrócił uwagę Bogusław Motowidełko, przewodniczący Zarządu Regionu NSZZ "Solidarność" w Zielonej Górze.

Prezydent Janusz Kubicki zwrócił uwagę na fakt, że są lepsze rozwiązania, niż przenoszenie “Medyka” do Sulechowa, a dyrektor Marcinkowski powinien być jak najszybciej przywrócony na swoje stanowisko.

- Walczcie o “Medyka”, bo szkoła powinna i musi zostać w Zielonej Górze - apelował włodarz Zielonej Góry. - Rada Miasta wystosowała do Zarządu Województwa Lubuskiego apel, aby cofnąć nieprzemyślaną decyzję o przeniesieniu szkoły, póki jest na to czas. Tu nie jest potrzebna polityka, tylko logika, a jeżeli pani Marszałek nie radzi sobie ze szpitalem i “Medykiem” niech odda mi obie jednostki, ja sobie z nimi poradzę i nie będzie trzeba niczego likwidować - skwitował prezydent Kubicki.

- Wiadomo, że wyprowadzenie “Medyka” z Zielonej Góry nie rozwiąże problemów szpitala, a jest demonstracją politycznej siły i sprawowanej władzy - mówiła Bożena Pierzgalska, członek prezydium i rzecznik prasowy NSZZ "Solidarność" w Zielonej Górze.

Pierzgalska zwracając się do Elżbiety Polak ostrzegała, że Marszałek znajduje się pod nieustanną obserwacją Lubuszan, którzy oceniają, w jaki sposób wykorzystuje sprawowaną przez siebie władzę. Odwołanie dyrektora Marcinkowskiego oceniła jako dokonane w akcie furii za to, że ten nie chciał chodzić na pasku partyjnych aparatczyków.
Zwróciła się również do Lubuskiej Kurator Ewy Rawy z pytaniem z czego wynika pewność Sebastiana Ciemnoczołowskiego, radnego sejmiku wojewódzkiego, co do decyzji kurator. - My nie przyszliśmy prosić, my się domagamy pani negatywnej opinii - grzmiała Bożena Pierzgalska.

Złożono petycję na ręce Elżbiety Polak

Krzysztof Drogi, przewodniczący zgromadzenia w towarzystwie przedstawicieli CKZiU “Medyk” złożył na ręce pani Marszałek Elżbiety Polak petycję, w której pracownicy szkoły wyrazili stanowczo swój sprzeciw wobec planów zmiany dotychczasowej siedziby szkoły. Odnieśli się też do podnoszonych przez zarząd województwa argumentów, że szkoła zagraża rozwojowi Szpitala Uniwersyteckiego, nauczyciele czerpią prywatne zyski w pracy pozadydaktycznej na terenie szkoły i że zmiana siedziby szkoły polepszy warunki kształcenia uczniów i pracy nauczycieli, a przeniesienie nie oznacza likwidacji szkoły oraz że słuchacze CKZiU nie wspomagają medycznego rynku pracy ani szpitala. Nauczyciele zaprzeczyli również jakoby już wcześniej były prowadzone konsultacje, w czasie których wskazano lokalizacje zaakceptowane przez władze szkoły i że szkoła po przeniesieniu nie poniesie większych kosztów. Petycja wytyka też zarządowi brak przejrzystości argumentacji potrzeby przeniesienia “Medyka” do Sulechowa i podawanie coraz to nowych pomysłów na wykorzystanie dotychczasowej siedziby szkoły.
Pełną wersję złożonej petycji przedstawiamy w galerii ze zdjęciami.

Marszałek Elżbieta Polak przyjmując petycję zarzuciła, że ze strony dyrektora “Medyka” nigdy nie było zaproszenia do rozmowy i zaproponowała spotkanie. Nasuwa się tylko pytanie, kto powinien wyjść z propozycją takiej rozmowy i w jaki sposób prowadzono konsultacje, skoro do dziś pomijano głównego zainteresowanego?

ZOBACZ WIDEO: Lubuskie. Zielona Góra. Sulechów. Konferencja "Samorządowe Lubuskie" w sprawie przeniesienia CKZiU "Medyk" do Sulechowa. 25.01.2022

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska