Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przełom w sprawie parku naukowego w Nowej Soli

Michał Iwanowski 0 68 324 88 12 [email protected]
Przyszły park technologiczny ma być zlokalizowany na ugorach, nieopodal siedziby firmy NORD (fot. Ryszard Poprawski)
Przyszły park technologiczny ma być zlokalizowany na ugorach, nieopodal siedziby firmy NORD (fot. Ryszard Poprawski)
Wczoraj Uniwersytet Zielonogórski wszedł z miastem do spółki, która ma wybudować park naukowo-technologiczny. Dziś zrobi to strefa ekonomiczna. Jest już wszystko, z wyjątkiem... pieniędzy.

Wczoraj rektor UZ Czesław Osękowski podpisał przejęcie 10 proc. udziałów w powołanej wiosną spółce Regionalne Centrum Technologii i Wiedzy.

To ta spółka będzie zarządzać przyszłym parkiem naukowo-technologicznym, którego budowa jest planowana w sąsiedztwie nowosolskiej strefy ekonomicznej. 10 proc. udziałów przejęła także OPZL, a dziś odpowiednie dokumenty ma także podpisać K-SSSE. Miasto zachowa w spółce 70 proc. udziałów.

Może z konkursu

Szkopuł w tym, że miasto wciąż nie ma pieniędzy na tę inwestycję. Chodzi o 15 mln zł, z czego 85 proc. władze chcą uzyskać z funduszy Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.

Ale jak dotąd starania o umieszczenie tej inwestycji na tzw. liście indykatywnej inwestycji o znaczeniu ponadregionalnym - spełzły na niczym. Mimo kilku rozszerzeń tej listy o kolejne inwestycje z całego województwa, nowosolski park naukowy nie znalazł uznania marszałka. A jak nam powiedziała wicemarszałek Elżbieta Polak, nie wiadomo czy w ogóle lista będzie jeszcze rozszerzana. Już liczy ona prawie 160 inwestycji. Gdyby została zamknięta, to miasto musiałoby zawalczyć ze swoim parkiem naukowym w konkursie o unijną dotację.

- Nie ma dla nas znaczenia, czy pieniądze będą z listy indykatywnej, czy z konkursu, choć oczywiście z listy poszłoby szybciej - przyznaje wiceprezydent Jacek Milewski.

Czytaj też: Centrum wiedzy powoła miasto

Inne branże

Tymczasem marszałek już dawno przyznał pieniądze na inwestycje w parku naukowo-technologicznym UZ w Nowym Kisielinie, oddalonym od Nowej Soli zaledwie o 20 km. Dlatego wątpliwości decydentów wzbudzała koncentracja dwóch podobnych inwestycji w tym samym rejonie

. - Dla nas najważniejsze jest wejście do spółki Uniwersytetu Zielonogórskiego, bo to pokazuje, że nasza inwestycja nie będzie konkurencją dla Kisielina - podkreśla Milewski. - Zajmować się będą zupełnie innymi branżami i działalność obu placówek na pewno nie będzie się powielać.

Park w Kisielinie ma prowadzić badania laboratoryjne z takich dziedzin jak inżynieria biomedyczna, budownictwo, energetyka odnawialna czy elektronika. Z kolei Nowa Sól stawia na odlewnictwo, obróbka plastyczna, obróbkę skrawaniem, hutnictwo. Czyli branże, w których działają firmy zlokalizowane w strefie ekonomicznej.

Czytaj też: Dwie uczelnie, dwa parki technologiczne, jedna konkurencja

Dwa obiekty

Nowosolski park ma stanąć na dwóch hektarach ziemi między dawną krajową "trójką” a terenem strefy ekonomicznej, nieopodal siedziby firmy NORD-Napędy.

Projekt przewiduje budowę dwóch obiektów. W jednym znajdą się laboratoria badawcze i pomieszczenia biurowe, a drugi będzie typową halą przemysłową z nowoczesnym parkiem maszynowym. Mogłyby korzystać z nich - na zasadzie inkubatora przedsiębiorczości - firmy, które chcą się ulokować w Nowej Soli, ale nie dysponują jeszcze bazą sprzętową, czy biurową. Oprócz tego, w parku naukowym odbywałyby się praktyki uczniów kształcących się w zawodach technicznych, ale pod warunkiem, że podejmą potem pracę w którejś z firm nowosolskiej strefy.

- Ten park będzie ściśle związany z naszą strefą. Jeśli on powstanie, to będziemy w nim aktywnym graczem - przekonuje prezes K-SSSE Krzysztof Dołganow. Czy będą jeszcze kolejni udziałowcy? - Możliwe, ale z przejęciem udziałów byłby problem, bo od chwili uzyskania dotacji, przez pięć lat musi być niezmienna struktura własnościowa - odpowiada Milewski.

 

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska