MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ratusz w Wolsztynie powoli się powiększa

Eugeniusz Kurzawa 0 68 324 88 54 [email protected]
Murarz Czesław Herkt z zakładu usługowo-remontowego z Nowego Miasta nad Wartą stawia ścianę nowego skrzydła ratusza
Murarz Czesław Herkt z zakładu usługowo-remontowego z Nowego Miasta nad Wartą stawia ścianę nowego skrzydła ratusza fot. Krzysztof Kubasiewicz
Nad Dojcą nie było oporów przed rozbudową siedziby władz. Samorząd uznał, że stary obiekt jest za ciasny. I ruszyły roboty. Dostawiane jest nowe skrzydło do historycznej budowli.

- Gminie przybyło obowiązków i gdzieś trzeba było pomieścić instytucje samorządowe. Nie ma sensu żeby gmina wynajmowała lokale od prywatnych osób - zauważa burmistrz Andrzej Rogoziński.

Chodzi m.in. o zespół administracyjny zajmujący się obsługą 19 placówek oświaty w gminie, który wynajmuje prywatne pomieszczenia przy ul. Kościelnej i 5 Stycznia, a także Urząd Stanu Cywilnego funkcjonujący w obiekcie starostwa.

Ogłoszono dwa przetargi, wygrał Zakład usługowo-remontowy Idziaszek z Nowego Miasta nad Wartą. Roboty ruszyły i trwają. Zaczęto od wykopu pod piwnice.

Wykopaliska bez rewelacji

- Wcześniej przeprowadzono wykopaliska archeologiczna, ale nic cennego nie znaleziono - wskazuje burmistrz. - W tym miejscu nigdy nic nie budowano, zawsze był plac targowy.

Firma budowlana wyszła z murarką na poziom parteru. - Budują strop nad piwnicą - wyjaśnia Grzegorz Wysocki z urzędu. Jego zdaniem, termin zakończenia prac, planowany na koniec września br., zostanie dotrzymany.

Jak będzie wyglądało nowe skrzydło poza tym, iż spowoduje, że cały gmach stanie się symetryczny? Otóż na wszystkich poziomach, od piwnic począwszy, będą korytarze łączące nową część ze starą. W piwnicy stanie punkt małej gastronomii i informacja turystyczna, na parterze USC (do którego będzie oddzielne, reprezentacyjne wejście "od szczytu"), pierwsze piętro przeznaczono dla oświaty, drugie zajmie m.in. salka konferencyjna. Strych zostanie wykorzystany na archiwa. Skrzydło ma liczyć 463 mkw.

Dla niepełnosprawnych

- Będzie też winda dla niepełnosprawnych, zainstalowana od strony powstającej dobudówki - tłumaczy wiceburmistrz Justyna Mikołajewska.
Koszt robót ok. 3 mln zł, licząc razem koszt dostawienia skrzydła i ocieplenia całego budynku oraz remontu elewacji. Choć ta druga sprawa to oddzielne zadanie i oddzielny przetarg.

Warto dodać, iż pomysł powiększenia ratusza wywołał kolejny pomysł - zlikwidowania na Rynku dwóch uliczek, którymi można objechać ratusz dookoła. Dziś służą także do parkowania pojazdów.

- Jeśli zlikwidujemy uliczkę od strony południowej i wschodniej Rynku to zyskamy dwukrotnie większy plac - uważa Rogoziński. - Można go zazielenić, uruchomić tu kawiarenki, a także wykorzystywać na ważne wydarzenia miejskie.

(ramka) Historia zmian w ratuszu

O historycznym ratuszu wiadomo bardzo mało. Istniał na pewno przed 1518 r., bo zachowała się wiadomość, iż spłonął wówczas w pożarze miasta. Kiedy go odbudowano - nie wiadomo. Ale kolejny też spłonął - 19 września 1810 r. Kamień węgielny pod nowy położono 29 sierpnia 1835 r. Na starych zdjęciach Wolsztyna, np. z 1899 r., gmach ratusza jest dwupiętrowy i bardzo skromny. Już na widokówce z 1903 r. widać z lewej strony dostawione piętrowe skrzydło. W tym stanie gmach przetrwał do 1975 r. gdy skrzydło podniesiono do wysokości drugiego piętra. I taki stan był do chwili obecnej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska