Refundowanie wynagrodzeń wypłacanych młodocianym

(vp)
15 listopada 2008 r. upływa termin do kiedy pracodawcy, którzy zatrudniają młodocianych pracowników w celu przygotowania ich zawodu, mogą składać wnioski o refundację kosztów wynagrodzeń.

28 czerwca br. ukazało się nowe rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej w sprawie refundowania ze środków Funduszu Pracy wynagrodzeń wypłacanych młodocianym pracownikom (Dz.U. Nr 112 poz. 716), których pracodawca przygotowuje do wykonywania określonego zawodu.

Rozporządzenie to w sposób szczegółowy opisuje warunki i tryby ubiegania się o przez pracodawców o zwrot poniesionych nakładów na wynagrodzenia oraz składki na ubezpieczenia społeczne od tych wynagrodzeń wypłacanych młodocianym.

Dwa warunki

Poniżej przedstawiamy krok po kroku działania, jakie należy podjąć, aby ubiegać się o refundację ze środków z Funduszu Pracy.

Po spełnieniu w/w warunków pracodawca może złożyć wniosek dotyczący zawarcia umowy o refundację do jednostki OHP o nazwie "Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży" (w naszym województwie w Gorzowie Wlkp. i Zielonej Górze) właściwego ze względu na miejsce odbywania przez młodocianego przygotowania zawodowego. Wniosek ten można również składać za pośrednictwem organizacji zrzeszającej pracodawców. Do wniosku, którego wzór jest załączony do rozporządzenia, należy dołączyć:

 • kopię umowy o pracę z młodocianym w celu przygotowania młodocianego;
 • kopie dokumentów potwierdzających kwalifikacje wymagane od instruktorów praktycznej nauki zawodu (dokumenty należy poświadczyć za zgodnością z oryginałem).

  Jeśli pracodawca kształci młodocianego uczęszczającego do zasadniczej szkoły zawodowej lub gimnazjum (tzn. kształcenie w formach szkolnych), wtedy wniosek o zawarcie umowy powinien zostać złożony do 15 listopada każdego roku. Powyższy termin nie obowiązuje, gdy z przyczyn niezależnych od młodocianego, zmuszony jest on do kontynuowania nauki zawodu u nowego pracodawcy. Dotyczy to trzech przypadków:

 • gdy młodociany otrzymuje orzeczenie lekarskie zawierające przeciwwskazania do wykonywania danego zawodu;
 • gdy nastąpiła reorganizacja zakładu uniemożliwiająca kontynuowanie nauki zawodu;
 • gdy nastąpiło ogłoszenie upadłości lub likwidacja pracodawcy.
  Jeśli młodociany kształci się w formach pozaszkolnych (np. w systemie kursowym) wniosek o zawarcie umowy o refundację może być składany w innych terminach tj. do 20 dnia każdego miesiąca.

  Weryfikacja wniosku

  Dostarczony do CEiPM wniosek zostaje poddany weryfikacji. W przypadku stwierdzenia braków formalnych pracodawca wzywany jest do ich uzupełnienia. W przypadku stwierdzenia innych błędów lub niezgodności pracownik Centrum obowiązany jest do ich wyjaśnienia z zainteresowanym. CEiPM zobowiązane jest także do sporządzenia opinii o wniosku i przekazania jej właściwemu wojewódzkiemu komendantowi OHP.

  Podpisanie umowy

  Jeśli wniosek o zawarcie umowy jest kompletny i poprawnie wypełniony oraz został pozytywnie rozpatrzony przez wojewódzkiego komendanta, pracodawca może podpisać z nim umowę o refundację wynagrodzeń (wzór umowy dołączony jest do rozporządzenia).

  Pozytywna ocena sporządzona na piśmie przez wojewódzkiego komendanta, wraz z wypełnioną umową o refundację - podpisaną przez komendanta wojewódzkiego - jest przesyłana do pracodawcy w celu jej weryfikacji. Podpisaną umowę pracodawca odsyła do CEiPM. Od tego momentu można ubiegać się o zwrot poniesionych nakładów na wynagrodzenia wypłacone młodocianym.

  Wypłacanie refundacji

  Aby otrzymać refundację poniesionych nakładów na wynagrodzenia dla młodocianych należy złożyć wniosek o wypłacenie pieniędzy do CEiPM w terminach i na warunkach określonych w umowie oraz wg wzoru zamieszczonego w rozporządzeniu.

  Do wniosku należy dołączyć kopie dokumentów potwierdzających wypłacenie wynagrodzeń młodocianym, opłacenie składek na ubezpieczenie społeczne od tych wynagrodzeń oraz kopie deklaracji rozliczeniowych. Dokumenty te muszą być poświadczone za zgodnością z oryginałem. Wypłata należnej kwoty przekazana jest w terminach ustalonych w umowie.

  Na jaką pomoc finansową może liczyć pracodawca?

  TU ZNAJDZIESZ WIĘCEJ INFORMACJI


  Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży w Gorzowie Wlkp.
  ul. Podmiejska 23
  tel/fax 095 732 65 44

  Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży w Zielonej Górze
  ul. Zamenhofa 1
  tel 068 328 48 86
  oraz na stronie internetowej: lubuska.ohp.pl  Pracodawcy przysługuje też dofinansowanie kosztów kształcenia młodocianego. Gdy trwa ona dwa lata, ma szanse na 4.587 zł, a jeśli 36 miesięcy - nawet na 7.645 zł. Firma, która zaangażowała młodocianego w celu przyuczenia do wykonywania określonej pracy, może zyskać 240 zł za każdy pełny miesiąc tego kształcenia.

  Wniosek o wypłatę dofinansowania należy złożyć do urzędu gminy w ciągu trzech miesięcy od daty, kiedy nastąpiło uzyskanie kwalifikacji zawodowych (data wystawienia dyplomu). Wcześniej pracodawca musi jeszcze zadbać o to, by młodociany zdał egzamin przed komisja oceniającą jego zawodowe kwalifikacje.
 • Wideo

  Komentarze

  Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

  Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

  Podaj powód zgłoszenia

  Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
  Dodaj ogłoszenie