MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rozpoczął się sezon pożarowy lasów. Wydano komunikat o zagrożeniu. - Jesteśmy przygotowani - mówi rzecznik lubuskiej PSP

Joanna Niedziela
Joanna Niedziela
Województwo lubuskie jest najbardziej zalesionym województwem w kraju.
Województwo lubuskie jest najbardziej zalesionym województwem w kraju. OSP KSRG Torzym
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych wydała komunikat o wprowadzeniu na terenach leśnych województwa lubuskiego III (najwyższego) stopnia zagrożenia pożarowego. Lubuskie jednostki informują o kolejnych wezwaniach. Czy sezon pożarowy już się rozpoczął?

Polskie lasy ze względu na przewagę gatunków iglastych należą do najbardziej zagrożonych pożarami w Europie. Dodatkowo, jak mówi Arkadiusz Kaniak, rzecznik prasowy PSP województwo lubuskie jest najbardziej zalesionym województwem w kraju. To zwiększa zagrożenie. Warto wspomnieć, że aż 9 na 10 pożarów lasów powodują ludzie. To skutek nieodpowiedzialnego zachowania m.in. rozpalania ognisk czy wypalania traw.

Czego nie należy robić w lesie?

Województwo lubuskie jest najbardziej zalesionym województwem w kraju.

Rozpoczął się sezon pożarowy lasów. Wydano komunikat o zagro...

Palą się lasy i ściółki

Ochotnicze Straże Pożarne z województwa lubuskiego już od kilkunastu dni sygnalizują powagę zagrożenia kolejnymi zdjęciami z akcji gaśniczych. Tuż przed majówką, 27 maja paliła się ściółka leśna w Mosinie. Pożarem zajmowały się OSP Witnica, JRG Kostrzyn, OSP Lubiszyn i Służby Leśne. Kilka dni później, 5 maja OSP Witnica, OSP Lubno i Służby Leśne zostały wezwane do kolejnego pożaru ściółki leśnej. Tym razem w Lubnie.

Na następny alarm nie trzeba było długo czekać. W środę (8 maja) w zapalił się las w Drzewcach-Kolonii. Pożar gasiło aż 8 jednostek. Wczoraj - czyli w niedzielę - z wielkim pożarem walczyli strażacy w Puszczy Noteckiej: CZYTAJ TUTAJ

Co wywołuje pożary lasów?

od 16 lat

Jesteśmy przygotowani

Rzecznik tłumaczy, że na ten moment sytuacja nie jest krytyczna, a jednostki z województwa lubuskiego są dobrze przygotowane.

-Biorąc pod uwagę ubiegłoroczne statystyki, możemy mówić o zwiększonej liczbie pożarów, natomiast dwa lata temu w analogicznym okresie było zdecydowanie gorzej — mówi mł. bryg. mgr inż. Arkadiusz Kaniak, Rzecznik Prasowy Lubuskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP. - Dziś mamy drugi stopnień zagrożenia pożarowego, kilka dni temu był trzeci i on prawdopodobnie niedługo znów zostanie ogłoszony, jak tylko temperatura wzrośnie o kilka stopni – dodaje.

Sezon pożarowy trwa

Jak się dowiadujemy, sezon pożarowy lasów, łąk i nieużytków zwykle trwa od lutego. Jednostki już wczesną wiosną notują zwiększoną liczbę wyjazdów na akcje gaśnicze. - W tym roku biorąc pod uwagę temperatury w ostatnich tygodniach, możemy mówić o przesunięciu okresu palności. On dopiero teraz się rozpoczyna — tłumaczy mł. bryg. mgr inż. Arkadiusz Kaniak.

Od początku roku w województwie lubuskim zanotowano 64 pożary lasów. Jak mówi rzecznik, zdarzały się również pożary nieużytków, ale było ich zdecydowanie mniej. - W ubiegłym roku odnotowano (w analogicznym okresie) kilkanaście pożarów lasów, a dwa lata temu kilkaset – zaznacza rzecznik lubuskiej PSP.

Czytaj też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska