Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ruch miejski: pozwólmy mieszkańcom Zielonej Góry decydować o swojej okolicy!

Natalia Dyjas-Szatkowska
Natalia Dyjas-Szatkowska
Liderzy Ruchu Miejskiego Zielona Góra przekonują, że chcą lepszego miasta dla mieszkańców
Liderzy Ruchu Miejskiego Zielona Góra przekonują, że chcą lepszego miasta dla mieszkańców Natalia Dyjas
Ruch Miejski Zielona Góra oficjalnie stał się stowarzyszeniem. A jego dziesięcioro liderów ma wiele pomysłów na rozwój miasta. Czy to zapowiedź zbliżającej się kampanii wyborczej?

Najpierw była nieformalna grupa, która powstała przed paroma laty. Jednak z biegiem czasu chętnych, gotowych do zmieniania miasta było coraz więcej. Stąd narodził się pomysł powołania stowarzyszenia.

- Zawiązaliśmy stowarzyszenie i dołączyliśmy do ogólnopolskiego kongresu ruchów miejskich - wyjaśnia Anna Kraśko, jedna z liderek grupy. Bo tych w sumie jest dziesięcioro. A każda z nich zajmuje się inną dziedziną, która - według miejskiego ruchu - zasługuje w Zielonej Górze na uwagę czy rozwój.

- Po co zawiązało się stowarzyszenie? - zastanawia się Anita Kucharska-Dziedzic. - Dla skuteczności i solidarności. Nie będziemy skutecznie działać, by poprawić komfort życia mieszkańców, jeżeli nie będziemy solidarni. Małe grupy mieszkańców, stykając się z maszyną urzędniczą, nie mają siły przebicia. A razem możemy wiele rzeczy wywalczyć.

Pomysłów na zmiany jest tyle, ilu liderów miejskiego ruchu. Jak mówi Paweł Zalewski, najważniejsze jest jednak dla nich to, by mieszkańcy mieli większy udział w zarządzaniu miastem. A rewitalizacja nie wiązała się w głównej mierze z odnawianiem parków czy placów. Działacze mają też pomysły, jak stworzyć tożsamość miasta.

- Szlak wina i architektury może miasto uczynić niepowtarzalnym, odróżnić je w skali kraju, ale przede wszystkim dać poczucie komfortu mieszkańcom. Tożsamość miejsca to komfort i pewność. Długotrwałą dumę z miasta można uzyskać, jeśli zainwestujemy w przeszłość, w tradycję.

Ale pomysły ruchu miejskiego to także patrzenie w przyszłość, stąd projekty edukacyjne dla najmłodszych.

- Takie działania mogą stworzyć kolejne, bardziej świadome pokolenia - przekonuje Grzegorz Lipiec.

Dla ruchu ważne jest też racjonalne gospodarowanie przestrzenią miasta, dbanie o zieleń, inicjatywy oddolne, planowanie miejskiej komunikacji...

- Centrum miasta jest coraz bardziej zapychane samochodami - zauważa Dawid Kotlarek. - Zielona Góra pilnie potrzebuje studium komunikacyjnego, które uwzględniałoby potrzeby mieszkańców. Jako ruch miejski chcielibyśmy rozpocząć dyskusję np. o bezpłatnej komunikacji miejskiej, budowie ścieżek czy systemie parkingów miejskich.

- Wizja, którą roztaczamy o Zielonej Górze, nie zafunkcjonuje, jeżeli nie będziemy mieć dobrego dialogu społecznego i transparentnych konsultacji społecznych w mieście - mówi Barbara Marcinów. - Mówimy tu o pytaniu mieszkańców o to, jakby chcieli, żeby to miasto wyglądało.

Czy te pomysły i postulaty, to zapowiedź działań grupy, związanych z nadchodzącymi wyborami samorządowymi?

- Zrzeszyliśmy się po to, by mieć siłę przekazu, mocniejszą pozycję w dialogu - mówi Anita Kucharska-Dziedzic. - Będziemy obserwować i przepytywać publicznie kandydatów (na prezydenta - dop. red.). I sprawdzać, czy ich obietnice mają szansę zaistnienia. Wiemy, jakiej Zielonej Góry chcemy.

Zobacz też: Magazyn Informacyjny GL (27.04.2018)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska