Służyć w miłości to książka wywiad wydana z okazji 25. rocznicy święceń biskupich Stefana Regmunta

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Bp Stefan Regmunt W 1976 r. ukończył Metropolitalne Wyższe Seminarium Duchowne we Wrocławiu i otrzymał święcenia kapłańskie. Ukończył też specjalistyczne studia z zakresu psychologii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim uwieńczone obroną pracy doktorskiej. W 1994 r. otrzymał nominację na biskupa pomocniczego diecezji legnickiej. Święcenia biskupie przyjął z rąk św. Jana Pawła II, 6 stycznia 1995 r. 29 grudnia 2007 r. Ojciec Św. Benedykt XVI mianował go biskupem zielonogórsko-gorzowskim. W 2015 r., w trakcie zmagania z ciężką chorobą, bp Regmunt złożył na ręce Ojca Świętego Franciszka prośbę o zwolnienie z urzędu biskupa diecezjalnego. Służy diecezji jako biskup biskup-senior.
Bp Stefan Regmunt W 1976 r. ukończył Metropolitalne Wyższe Seminarium Duchowne we Wrocławiu i otrzymał święcenia kapłańskie. Ukończył też specjalistyczne studia z zakresu psychologii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim uwieńczone obroną pracy doktorskiej. W 1994 r. otrzymał nominację na biskupa pomocniczego diecezji legnickiej. Święcenia biskupie przyjął z rąk św. Jana Pawła II, 6 stycznia 1995 r. 29 grudnia 2007 r. Ojciec Św. Benedykt XVI mianował go biskupem zielonogórsko-gorzowskim. W 2015 r., w trakcie zmagania z ciężką chorobą, bp Regmunt złożył na ręce Ojca Świętego Franciszka prośbę o zwolnienie z urzędu biskupa diecezjalnego. Służy diecezji jako biskup biskup-senior. Mariusz Kapała
W niedzielę w kościele pw. św. Ducha w Zielonej Górze biskup dr Stefan Regmunt w 25. rocznicę święceń biskupich będzie przewodniczył mszy św. dziękczynno - błagalnej. Z okazji jubileuszu została wydana książka - wywiad, który z biskupem przeprowadził ks. Waldemar Kostrzewski z Nowej Soli.

Ksiądz biskup Stefan Regmunt ukończył nie tylko studia teologiczne. Jest również magistrem psychologii. Służył w wojsku. Umie grać na flecie poprzecznym, fortepianie, klarnecie i saksofonie. - Dzisiaj po wielu latach przerwy w ćwiczeniach nie jestem już taki sprawny, abym koncertował. Oczywiście zagrać potrafię, ale w bardzo prywatnych okolicznościach - przyznaje bp. Stefan Regmunt w wywiadzie, jakiego udzielił księdzu Waldemarowi Kostrzewskiemu.

Był wielki szturm do nieba o szczęśliwy powrót do zdrowia

W książce „Służyć w miłości” znaleźć można wiele ciekawostek, do tej pory nieznanych lub znanych wąskiemu gronu. Można też dowiedzieć się jak trudną była decyzja o rezygnacji z funkcji biskupa diecezji zielonogórsko - gorzowskiej. To była pierwsza taka decyzja w Polsce.
- Otrzymywałem dużo znaków wsparcia Polski i nie tylko. Wierni podziwiali mnie za podjętą decyzję. Wskazywali, że nie jest łatwo zrezygnować z tego, co już się posiada i że podziwiają sposób rozwiązania trudności zdrowotnych - wyjaśnia w książce ks. biskup.
Biskup Stefan był śmiertelnie chory. Konieczny był przeszczep. - Był wielki szturm do nieba o szczęśliwy powrót do zdrowia - mówi biskup w wywiadzie. Kilka godzin przed operacją, w nocy odprawiona została msza św. Na ołtarzu były relikwie św. Jana Pawła II. Operacja okazała się udana. Ksiądz biskup wrócił do zdrowia.

Poznałem bardzo mądrego człowieka, gościnnego i życzliwego

Wywiad przeprowadził ks. Waldemar Kostrzewski z parafii pw. św. Michała Archanioła w Nowej Soli. Prace trwały około roku. - Trzeba było wybrać historie, które zaciekawią czytelników. Np. był tym, który poświęcił figurę Chrystusa Króla w Świebodzinie, ta figura wywołuje wiele kontrowersji. Poświęciłem temu cały rozdział, podpytałem o wiele szczegółów, też m.in. o to jak odbierał na krytykę dotyczącą tej figury - przyznaje ksiądz Kostrzewski.
Książka pokazuje trudne chwile w życiu biskupa, ale też codzienną pracę duszpasterską i życie na emeryturze. - Kiedy do mnie zadzwonił, trochę się przestraszyłem, biskup mnie wzywa. Co się stało. Spojrzałem w życiorys, ale nic nie znalazłem złego, więc pojechałem odważnie, a ksiądz biskup zaproponował mi, żebym został współpracownikiem przy tej książce - opowiada autor wywiadu. - Poznałem bardzo mądrego człowieka, gościnnego i życzliwego. Jest dynamicznym księdzem biskupem na emeryturze.

Uroczystości w Zielonej Górze

Książkę Służyć w miłości będzie można otrzymać w niedzielę, w kościele pw. św. Ducha. Odprawiona zostanie uroczysta msza św. z okazji 25. rocznicy święceń biskupich Stefana Regmunta. Święcenia te otrzymał 6 stycznia 1995 r. w Rzymie. Głównym konsekratorem był Jan Paweł II. Stefan Regmunt został wtedy biskupem pomocniczym diecezji legnickiej. Biskupem diecezji zielonogórsko-gorzowskiej został mianowany przez papieża Benedykta XVI 29 grudnia 2007 r.
„Nasza obecność i modlitwa będą wyrazem podziękowania za dar posługi biskupiej bp. Stefana Regmunta oraz za wszelkie łaski, jakie przez tę posługę stały się udziałem ludu Bożego” - napisał ks. proboszcz parafii pw. św. Ducha w Zielonej Górze Andrzej Ignatowicz w ogłoszeniach duszpasterskich. Zapowiedział też, że wiele miejsc będzie zarezerwowanych dla duchowieństwa i zaproszonych gości. Prosił o wyrozumiałość, a sąsiadów o nieparkowanie przy kościele i plebanii.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie