MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Śnieg znowu będzie padał w środę. W Gorzowie nadchodzą mroźne noce

ANNA RIMKE
Mieczysław Wojtecki z os. Staszica skrobie szyby w aucie. Ale - jak twierdzi - to na razie jedyny problem z zimą. - Bo drogi są w miarę odśnieżone - mówi gorzowianin.
Mieczysław Wojtecki z os. Staszica skrobie szyby w aucie. Ale - jak twierdzi - to na razie jedyny problem z zimą. - Bo drogi są w miarę odśnieżone - mówi gorzowianin. fot. Aleksander Mjadański
Prószyło już od piątku. Potem jeszcze w sobotę. Ale główne drogi w mieście były czarne. - Jest coraz lepiej. Może w tym roku już drogowcy nie dadzą się zaskoczyć? - mówił Mieczysław Wojtecki z osiedla Staszica.

Według fachowców zima dopiero się zaczyna. - Zapowiada się, że w najbliższym czasie będzie biało za oknami. A już z poniedziałku na wtorek zacznie spadać temperatura - informuje gorzowski meteorolog Lech Bujnicki. Dziś w nocy będzie nawet 10 stopni na minusie, a z wtorku na środę nawet - 14. W środę też można się spodziewać kolejnych opadów śniegu.

Po weekendowych opadach większość dróg było czarnych. - Widać na mieście wiele piaskarek. Jest coraz lepiej. Myślę, że w tym roku drogowcy nie dadzą się zaskoczyć pogodzie - ocenia Mieczysław Wojtecki z os. Staszica.

Widać piaskarki

- Jesteśmy na to przygotowani. Mamy dziewięć pługopiaskarek i dwie w zapasie - mówi Jacek Jasiewicz, kierownik z firmy Sulo, który jest odpowiedzialny za odśnieżanie miasta. Jak co roku w pierwszej kolejności drogowcy odśnieżają trasy tranzytowe, centrum miasta i drogi, po których jeżdżą autobusy MZK.

Szczególny nacisk drogowcy kładą na ronda, skrzyżowania, oraz strome podjazdy i ulice brukowe. - W najważniejszej grupie są też dojazdy do dużych instytucji: policji, szpitala, urzędów - dodaje Jasiewicz.

Dopiero gdy pługopiaskarki uporają się z tymi ulicami wyjadą na mniej ważne drogi.

W tym roku jezdnie posypywane są specjalną mieszanka solną. - To chyba najlepsza metoda na śnieg i lód - twierdzi J. Jasiewicz. Sulo jest uzbrojone w 300 ton gotowej mieszanki, 500 ton soli i tysiące ton piachu.

Uwaga: utrzymanie uliczek osiedlowych i chodników należy do spółdzielni i administracji budynków. - I jak widać jest z tym różnie. Kawałek chodnika czarny, kawałek biały, wyślizgany - mówi Mariusz Górny z os. Piaski.

Pomogą bezdomnym

Temperatury poniżej 10 stopni mrozu to zagrożenie przede wszystkim dla bezdomnych. Policja apeluje o informacje na temat osób, które mieszkańcy widzą przy śmietnikach, ławkach czy przed klatkami. Wystarczy zadzwonić na numer 997. - Żadnej osoby nie zostawimy bez pomocy. Również tych pod wpływem alkoholu zabierzemy choćby do izby wytrzeźwień - tłumaczy Artur Chorąży z zespołu prasowego Wojewódzkiej Komendy Policji.

Wydział Zarządzania Kryzysowego Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego uruchomił darmową infolinię: 0 800 109 160. Pod tym numerem można dowiedzieć się wszystkiego o pomocy dla bezdomnych, dyżurny ma wykaz wszystkich placówek i schronisk.

Noclegownia przy ul. Strażackiej też jest przygotowana na przyjęcia bezdomnych. - Na pewno nikogo nie zostawimy bez pomocy - zapewnia Sylwia Krasińska, szefowa gorzowskiego schroniska dla bezdomnych im. Brata Alberta.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska