Stowarzyszenie Renovatio stara się odbudować fontannę w Krośnie Odrzańskim. Ale nie będzie to łatwe

Łukasz Koleśnik
Łukasz Koleśnik
Historyczna fontanna w Krośnie Odrzańskim dziś mogłaby wyglądać tak jak widać na wizualizacji.
Historyczna fontanna w Krośnie Odrzańskim dziś mogłaby wyglądać tak jak widać na wizualizacji. Stowarzyszenie Renovatio FB
Udostępnij:
Stowarzyszenie Renovatio zbiera pieniądze na odbudowanie znanej fontanny w Krośnie Odrzańskim, która znajdowała się na dzisiejszym placu św. Jadwigi Śląskiej. Potrzeba jednak sporej sumy i pieniądze nie są jedyną przeszkodą.

Stowarzyszenie Renovatio zostało założone niedawno, bo w grudniu zeszłego roku. Jego ogólnym celem jest odbudowa zabytkowych budynków oraz budowli na terenie gminy Krosno Odrzańskie i gmin sąsiednich.. Pierwsze zadanie jakie sobie wyznaczyli jest bardzo ambitne. Chodzi o odbudowanie krośnieńskiej fontanny, która dawniej znajdowała się na rynku w dolnej części miasta.

Do odbudowy fontanny trzeba dużych pieniędzy

Stowarzyszenie Renovatio ambitnie podeszło do tematu odbudowy fontanny. Uznali to za flagowy projekt. Fontanna znajduje się w logo stowarzyszenia. W Krośnie Odrzańskim można napotkać banery, dotyczące Renovatio i ich planów. Na stronie zrzutka.pl została uruchomiona zbiórka pieniędzy na odbudowę wspomnianej fontanny.

W opisie zrzutki czytamy: "Pierwszym zadaniem stowarzyszenia jest odbudowa krośnieńskiej fontanny na obecnym placu św. Jadwigi Śląskiej. Zdajemy sobie sprawę, że jej pojawienie się na dawnym krośnieńskim rynku nie będzie początkiem, nawet nie będzie początkiem początku, ale może być zalążkiem pierwszego zalążka. Może właśnie dzięki jej obecności w niedalekiej przyszłości pojawią się inwestorzy, powstanie jedna, dwie kamienice odbudowane na wzór tych przedwojennych, może w przyszłości zostanie odbudowany krośnieński rynek, jako część dawnej zabudowy dolnego miasta. Jej odbudowa będzie wymagała niemałych środków. Kwota, którą musimy dysponować to orientacyjnie na dzień dzisiejszy około 400 tys. złotych."

Do tej pory w tej zbiórce udało się zebrać tylko tysiąc złotych. Stowarzyszenie Renovatio można wesprzeć tutaj:Odbudowa "Krośnieńskiej Fontanny"

- Te pieniądze, które udało się pozyskać, to kropla w morzu potrzeb - przyznaje Sławomir Serafin, założyciel Stowarzyszenie Renovatio. - Wygląda na to, że nie obejdzie się bez pomocy sponsorów, samorządów lokalnych, dofinansowań.

S. Serafin przyznaje, że wiosną spotkał się z burmistrzem oraz wiceburmistrzem Krosna Odrzańskiego. - Na jakiekolwiek dotacje z gminy Krosno Odrzańskie na razie nie możemy liczyć. Mam nadzieję, że wkrótce zostanie powołany fundusz związany z programem, dotyczącym zabytków. Krośnieńscy radni przyjmowali taką uchwałę - przyznaje pan Sławomir.

Renovatio stara się prężnie działać, pomimo braku pieniędzy. - Nie mamy jeszcze projektu budowalnego, ale jest on przygotowywany przez ludzi, którzy działają za darmo - opowiada S. Serafin. - Jest szansa, że będziemy mieli dokumenty do końca grudnia.

Problematyczna jest też kwesta lokalizacji fontanny. Jeśli Stowarzyszenie Renovatio zamierzałoby się trzymać historycznego położenia obiektu, to znajdowałby się on w pasie drogowym drogi krajowej nr 29. - Odległość obiektów od drogi krajowej w terenie zabudowanym musi wynosić co najmniej 10 metrów - informuje pan Sławomir. - Czyli musielibyśmy skierować się w stronę pomnika, ewentualnie odbić w lewo lub prawo.

Burmistrz Marek Cebula uważa odbudowę fontanny za dobry pomysł, ale niekoniecznie teraz. - Jeśli chcemy odtworzyć fontannę, to należy zrobić to tylko raz i w miejscu, w którym się pierwotnie znajdowała. Zwłaszcza, że podczas ostatniego remontu placu św. Jadwigi Śląskiej odkopano fundamenty tej fontanny - podkreśla.

- W 2026 roku miałaby powstać obwodnica Krosna Odrzańskiego - mówi M. Cebula. - Wówczas będzie można zmienić przebieg drogi na placu św. Jadwigi Śląskiej i wtedy powstałaby możliwość odbudowy fontanny w oryginalnej lokalizacji. Podkreślam, że odbudowa fontanny to dobry pomysł. Takiego elementu, przy którym mieszkańcy i turyści mogliby stanąć czy usiąść i zrobić sobie zdjęcie brakuje w naszym mieście.

Plany Stowarzyszenie Renovatio

Stowarzyszenie Renovatio skupia się na fontannie, ale to nie jedyny obiekt, którym chcą się zająć. - Planujemy odtwarzać budynki, budowle, obiekty z elementami historycznymi, ozdobnymi - wymienia S. Serafin. - W dzieciństwie mieszkałem w okolicach krośnieńskiej starówki i były tam piękne gzymsy, zdobienia, ale przez lata te unikatowe elementy Starego Miasta zanikały przez lata. Szkoda, bo w tym miejscu tkwi wielki potencjał. Bytom Odrzański pokazał, że można odbudować starówkę i doprowadzić ją do podobnego stanu, w jakim była przed wojną.

- Drugim miejscem w Krośnie Odrzańskim, którym chcemy się zająć jest baszta na skarpie przy ul. Chrobrego - mówi S. Serafin. - To kolejne miejsce z potencjałem, które obecnie, niestety, jest zakrzaczone, zaniedbane, zdewastowane. Podobnie jednak jak w przypadku fontanny, jeśli nie będzie pieniędzy, to nic z tymi miejscami nie będziemy mogli zrobić.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

Jackiewicz stawia warunki MMA VIP - zajawka

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

'dr. Flis'
Nieraz dobrze jest tak z samego rana serdecznie i głośno się posmiać :)

Właśnie stało się to dzisiaj. przed chwilą gdy czytałem sobie o stowarzyszeniu i jego nigdy nie realizowalnych planach :))
Dodaj ogłoszenie