Stowarzyszenie Twoja Rodzina z Zielonej Góry przeciw przemocy

Materiał informacyjny STOWARZYSZENIE TWOJA RODZINA

Stowarzyszenie Twoja Rodzina, dawniej Terenowy Komitet Ochrony Praw Dziecka, obchodzi w tym roku swoje 35lecie. Nasza działalność dotyczy wspierania osób doświadczających trudności życiowych z obszaru rodzinnego. Główną działalnością jest prowadzenie Domu Samotnej Matki w Zielonej Górze oraz Ośrodka Interwencji Kryzysowej. Największą grupą odbiorców są kobiety w ciąży oraz kobiety z dziećmi. Stowarzyszenie podejmuje także wiele innych działań, zawsze mając na celu ochronę praw i interesów dziecka oraz rodziny. Siedzibą jest Zielona Góra, a zakres aktywności obejmuje głównie województwo lubuskie.

Niniejszy artykuł jest podsumowaniem realizacji projektu „Prawo do życia w świecie bez przemocy”, który związany był ze wspieraniem osób z różnych grup wiekowych, doświadczających przemocy i innych kryzysów. Projekt sfinansowany został przez Islandię, Lichtenstein i Norwegię ze środków EOG i Funduszy Norweskich w ramach pogram Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny. Stowarzyszenie Twoja Rodzina w projekcie było jego liderem.

Celem projektu było:

  • wsparcie grup narażonych na wykluczenie społeczne w związku z doświadczaniem lub możliwością doświadczania przemocy,
  • uświadamianie osób wykluczających – stosujących przemocy o skutkach ich działań.
  • budowanie sieci powiązań pomiędzy podmiotami, które świadczą pomoc.

Projekt składał się z 9 działań, skierowanych do mieszkańców województwa lubuskiego.

Pierwszy z nich - Profilaktyka przeciwdziałania przemocy w placówkach edukacyjnych, polegała na przeprowadzeniu 12 szkoleń w 6 podmiotach edukacyjnych w Zielonej Górze. Każdy z podmiotów otrzymywał zestaw dwóch szkoleń oraz kilka godzin na konsultacje w sprawach trudnych związanych z tematem szkolenia, a pojawiających się w podmiocie. Podejmowane tematy szkoleń obejmowały:

  • poniżanie i przemoc rówieśnicza w podmiocie edukacyjnym,
  • rozpoznawanie i reagowanie na przemoc seksualną,
  • nowoczesne techniki stosowania przemocy – cyberprzemoc,
  • mediacje rówieśnicze,
  • aspekty prawne przeciwdziałania przemocy, w tym procedura NK.

W działaniu tym wzięły udział 153 osoby.

Stowarzyszenie Twoja Rodzina z Zielonej Góry przeciw przemocy

Drugie działanie - Profilaktyka – umiejętności społeczne, polegał na prowadzeniu warsztatów umiejętności wychowawczych dla rodziców oraz warsztatów terapeutyczno-psychologicznych dla sprawców przemocy.

Zajęcia dla rodziców miały na celu kształtowanie prawidłowych postaw rodzicielskich u rodziców doświadczających problemów wychowawczych w kontakcie z dzieckiem, ze szczególnym uwzględnieniem komunikacji bez przemocy. Przeprowadzono 2 grupy, po 40 godzin na każdą grupę, w których łącznie uczestniczyło 26 osób.

Zajęcia dla sprawców przemocy miały na celu rozwijanie kompetencji osób stosujących przemoc w zakresie komunikacji przez przemocy. Przeprowadzono 2 grupy po 64 godziny na każda grupę, w których łącznie uczestniczyło 14 osób.

Trzecie działanie - Profilaktyka – edukacja seniorów w zakresie przeciwdziałania przemocy, polegał na zorganizowaniu 21 czerwca konferencji dla seniorów i osób z nimi pracujących. Podczas spotkania przedstawiono formy przemocy oraz sposoby radzenia sobie z nią. W działaniu tym uczestniczyli także policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Zielonej Górze. W konferencji brało udział 65 osób. Uczestnicy otrzymali katalog oraz ulotki, przygotowane w ramach projektu, dotyczące tematyki konferencji. Wersja elektroniczna katalogu dostępna jest na stronie internetowej stowarzyszenia, w dziale Ośrodek Interwencji Kryzysowej.

Stowarzyszenie Twoja Rodzina z Zielonej Góry przeciw przemocy

Działanie czwarte skierowane było do osób, które przychodzą do naszego Stowarzyszenia, by otrzymać wsparcie w zakresie doświadczanego kryzysu. W każdym miesiącu dysponowaliśmy 28 godzinami poradnictwa specjalistycznego, w tym m.in.: prawnik, psycholog, psychiatra, ekspert w obszarze wychowawczo-opiekuńczym, organizacji gospodarstwa domowego, poradnictwo seksualne itd. W realizacji działania zaplanowano łącznie 588 godzin. Na koniec lipca 2023 roku z tego działania skorzystały 103 osoby.

Piąte działanie - Wspierająco-pomocowe w formie grupowej dla osób doświadczających przemocy i innych sytuacji kryzysowych. Polegało na prowadzeniu grupy wsparcia dla osób, które przebywają czasowo w Domu Samotnej Matki oraz grupy dla osób doświadczającej przemocy z Zielonej Góry. Z tego działania skorzystało łącznie 25 osób. Działanie to realizowane było w partnerstwie z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Zielonej Górze.

Szóste działanie - Podnoszenie kompetencji osób pracujących z ofiarami przemocy, polegało na wspólnym szkoleniu przedstawicieli 8 powiatów województwa lubuskiego. Przeprowadzono 5 szkoleń, w tematyce:

  • pracy z osobami doświadczającymi przemocy i stosującymi przemoc,
  • przemocy seksualnej wobec dzieci i dorosłych,
  • strategii pracy z rodziną,
  • komunikacji bez przemocy,
  • urazów psychiczne i emocjonalne wśród dzieci i młodzieży

Uczestnicy szkoleń przygotowywali katalog – informator miejsc, w których w tych 8 powiatach południowej części naszego województwa, można uzyskać wsparcie w przypadku doświadczania przemocy. Wersja elektroniczna katalogu dostępna jest na stronie internetowej stowarzyszenia, w dziale Ośrodek Interwencji Kryzysowej.

W działaniu tym wzięło udział 22 osoby. Realizowane było przy współpracy z drugim partnerem projektu – Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej.

Stowarzyszenie Twoja Rodzina z Zielonej Góry przeciw przemocy

Kolejne, 7 działanie, było pilotażem, polegającym na umożliwieniu skorzystania z mobilnego psychologa w każdym z 8 powiatów, które uczestniczyło w szkoleniach z działania 7. Psycholog dedykowany dla powiatu miał za zadanie udać się do osoby/rodziny, gdzie zgłoszono kryzys i wesprzeć, przepracować daną sytuację, w bezpiecznych warunkach domowych. Zgłaszane problemy dotyczyły prób samobójczych, straty osoby bliskiej, depresji, przemocy itp. Dla każdego powiatu przewidziano 20 godzin poradnictwa.

Działanie 8 polegało na zorganizowaniu 2 września 2023 roku Konferencji pn. Mądre rodzicielstwo – dzieci do 6 roku życia”. W konferencji tej prelegentami byli Aleksandra Piotrowska, Grażyna Gajewska, Edyta Kowalska i Grzegorz Blaut. Każdy z prelegentów wcześniej napisał artykuł prasowy, który ukazał się na łamach Gazety Lubuskiej. W konferencji wystąpili także przedstawiciele partnerów projektu – pani Paula Kemp Kierownik Działu Wsparcia Rodziny MOPS oraz pan Jakub Piosik Dyrektor ROPS. Informacje o projekcie i działalności stowarzyszenia przedstawił przewodniczący Zarządu Tomasz Lehman.

W konferencji wzięło udział 53 osoby w formie tradycyjnej oraz 21 osób w formie online (emisja na Facebooku – Dom Samotnej Matki w Zielonej Górze).

Stowarzyszenie Twoja Rodzina z Zielonej Góry przeciw przemocy

Ostatnie działanie – 9, obejmowało obszar promocji projektu. W jego ramach powstały wymienione wcześniej artykuły ekspertów z konferencji, artykuł prasowy dotyczący przeciwdziałania przemocy wobec seniorów oraz niniejszy artykuł podsumowujący. Przeprowadzono ponadto 3 audycje radiowe w Radiu Zachód i jeden reportaż, także wyemitowany w Radiu Zachód.

Realizacja projektu zaczęła się 31 grudnia 2021 roku i zakończy 30 września 2023 roku. Dzięki możliwości jego przeprowadzenia skorzystały osoby, które uczestniczyły w poszczególnych działaniach, ale również nasze Stowarzyszenie, gdyż było to duże wyzwanie i doświadczenie. Wartość projektu wynosiła 83 319,53 euro.

Stowarzyszenie Twoja Rodzina z Zielonej Góry przeciw przemocy

Katalogi/informatory oraz artykuły prasowe, powstałe podczas realizacji projektu, dostępne są na naszej stronie internetowej www.stowarzyszenietwojarodzina.pl

Dziękujemy wszystkim uczestnikom działań za włączenie się w realizację, a fundatorowi – Program Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny, za wybranie naszej oferty do realizacji.

Dane kontaktowe: Stowarzyszenie Twoja Rodzina, Aleja Wojska Polskiego 116G, 65-762 Zielona Góra.
Telefon kontaktowy do Ośrodka Interwencji Kryzysowej 68 324 49 00, e-mail: [email protected]., FB – Stowarzyszenie Twoja Rodzina oraz Dom Samotnej Matki w Zielonej Górze.

Autor artykułu: Tomasz Lehman, przewodniczący Zarządu Stowarzyszenia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska