MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Świętoszek i radiowęzeł

Zbigniew Janicki
W „Świętoszku” można zobaczyć relacje ze wszystkich szkolnych imprez. Na zdjęciu uczestnicy ekologicznego konkursu.
W „Świętoszku” można zobaczyć relacje ze wszystkich szkolnych imprez. Na zdjęciu uczestnicy ekologicznego konkursu. fot. Archiwum
Pierwsze zajęcia szkolne zorganizowano 1 września 1994 r. Placówka mieściła się w czteropokojowym mieszkaniu, jako filia szkoły podstawowej w Ławszowej.

Teraz Zespół Szkół - podstawówka i gimnazjum - mieści się w wyremontowanym, dwupiętrowym budynku.

- Szkoła tętni życiem także po lekcjach. Warta podkreślenia jest działalność dziennikarska naszych uczniów - zaznacza dyrektorka placówki Krystyna Kozak.

Uzdolnieni redaktorzy

Dzieciaki wydają szkolną gazetkę "Świętoszek". Pierwsze ukazały się we wrześniu 1999 r. Obecnie redaktorem naczelnym jest nauczycielka języka polskiego Małgorzata Chimko. Szkolne czasopismo początkowo redagowane było przez gimnazjalistów, natomiast od 2001 r. skład zaczęli tworzyć uczniowie szkoły podstawowej.

Popularnością cieszą się wywiady, ankiety, sprawozdania ze szkolnych imprez. Nie brakuje krytycznych uwag. Widać, że dyrektorka nie ingeruje w twórczość młodych dziennikarzy. - Bo trzeba pokazywać wydarzenia, jak naprawdę wyglądają - wyjaśnia K. Kozak.

Czytamy artykuł Darii i Eli, które zacytowały najmłodszych uczniów. Dziewczynki zachwycone są ustrojeniem klasy, kolorowymi podręcznikami. Chłopcom podobają się puchary w gablotach na korytarzu. Minusem jest to, że gimnazjaliści wchodzą na ich piętro podstawówki, używają wulgarnych słów, przepychają się i uważają, że są lepsi. Oczywiście przerwy są zdecydowanie za krótkie i nie można sobie pobiegać.

Drobne ogłoszenia

Szkolne media to nie tylko gazetka, ale też radiowęzeł, nad którym pieczę sprawuje nauczycielka wuefu Agnieszka Marchwińska.

Na przerwach z głośników płynie muzyka, można posłuchać mini audycji. - W minionym półroczu skupiliśmy się na muzyce. Chcieliśmy dobrać ją tak, aby każdy usłyszał coś dla siebie - opowiadają Patrycja Szewczak, Aleksandra Siemianowska, A. Marchwińska.

Są też drobne ogłoszenia. Szukają właścicieli rzeczy, które zostały po lekcjach na terenie szkoły.

- Nasz mały gabinecik upiększamy z dnia na dzień. Ale skupiamy się głównie na zdobywaniu nowych doświadczeń radiowych - podkreślają redaktorki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska