MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szczepionka nadziei

(kor)
- Nie zastanawiałam się nawet chwili, gdy zaproponowano mi udział w kampanii informacyjnej "Chronię życie przed rakiem szyjki macicy - mówi Małgorzata Niemen. Na zdjęciu z szefową centrum zdrowia Mariolą Kośmider.
- Nie zastanawiałam się nawet chwili, gdy zaproponowano mi udział w kampanii informacyjnej "Chronię życie przed rakiem szyjki macicy - mówi Małgorzata Niemen. Na zdjęciu z szefową centrum zdrowia Mariolą Kośmider. fot. Konrad Kaptur
Znana modelka Małgorzata Niemen promuje akcję walki z rakiem.

- Cieszę się, że mam możliwość zaszczepienia się przeciwko wirusowi HPV - zapewnia Weronika Strug. Jest ona jedną z 220 mieszkanek Polkowic z rocznika 1991, które skorzystają z gminnego programu darmowych szczepień.

- Raka szyjki macicy wywołuje mało znany, ale bardzo powszechny wirus brodawczaka ludzkiego, którego w medycynie nazywamy HPV. Jest to wirus bardzo zakaźny i często występujący. Z jego powodu na świecie umiera dziennie 630 kobiet. W Polsce natomiast każdego dnia z jego powodu umiera 5 kobiet. Te liczby obrazują skalę zjawiska - mówił profesor Marek Sikorski.

Promuje kampanię
Jego wykładu można było wysłuchać podczas konferencji w ramach kampanii informacyjnej "Chronię życie przed rakiem szyjki macicy", która odbyła się w Auli Forum Zespołu Szkół. Gościem specjalnym konferencji była znana modelka Małgorzata Niemen.

- Kiedy zaproponowano mi udział w kampanii promującej wiedzę na temat walki z rakiem macicy, nie wahałam się ani chwili. Myślę, że głównie dlatego, że jestem kobietą. Bardzo ważne jest, by poziom świadomości kobiet się podnosił, bo przecież wiedza jest podstawą, a akurat na ten temat poziom wiedzy wśród większości kobiet jest niewielki - mówiła M. Niemen. - Wynalezienie tej szczepionki to jutrzenka nadziei. Im więcej osób się zaszczepi, tym lepiej.

Tak być powinno

Polkowice sa pierwszym miastem, które za publiczne pieniądze zaszczepi przeciwko wirsuowi HPV cały rocznik dziewcząt. Z gminnej kasy na ten cel pójdzie ponad 300 tysięcy złotych. - Program ma na celu ratowanie życia kobiet, a życie jest przecież najważniejszą wartością. Dlatego koszty nie odgrywają tutaj żadnej roli. W kolejnych latach będziemy kontynuować akcję szczepień przeciwko wirusowi HPV - mówi burmistrz Polkowic Wiesław Wabik.

- To, co robią Polkowice jest unikatowe i to nie tylko w skali Polski- zaznaczał profesor Sikorski. - Również na świecie niewiele jest miejsc, w których z publicznych pieniędzy finansowane są szczepienia. Pod tym względem przodują Niemcy. Na świecie jest taka tendencja, by z publicznych pieniędzy finansować szczepienia. Mam nadzieję, że pozostałe miasta w Polsce pójdą ścieżką wytyczoną przez Polkowice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska