MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szpital w Gorzowie nie płaci za prąd, bo sam go sobie produkuje. To ewenement na skalę kraju!

Magdalena Marszałek
Magdalena Marszałek
Koszty energii w gorzowskim szpitalu spadły niemal do zera.
Koszty energii w gorzowskim szpitalu spadły niemal do zera. WSzW w Gorzowie
Szybujące ceny energii elektrycznej dotykają nie tylko gospodarstwa domowe, ale i publiczne instytucje. W szczególnie trudnej sytuacji są szpitale, bo opłaty pożerają sporą część ich budżetów. Tego problemu nie ma jednak gorzowska lecznica. Jako jedyna w kraju wybudowała nowoczesną kotłownię, w której prąd i ciepło produkuje się z gazu. Dzięki temu szpital oszczędza nie tylko pieniądze, ale również środowisko.

Ekorewolucja w gorzowskim szpitalu

Nowa kotłownia w gorzowskim szpitalu pełną parą działa od półtora roku. Ale nie jest to zwykła kotłownia, a nowoczesna instalacja, dzięki której lecznica produkuje prąd na własne potrzeby. Sama wytwarza energię elektryczną, co jest jest bezcenne w dobie szalejących cen i zagrożenia dostaw. To też prawdziwy ewenement, bo takim rozwiązaniem szpital może się pochwalić jako jedyny w kraju.

- Jesteśmy jednym z większych szpitali w kraju, więc zużywamy bardzo dużo energii, co z kolei przekładało się na ogromne koszty. Dzięki temu nowoczesnemu systemowi udało się nam uniezależnić od zewnętrznych źródeł, więc skończył się nieustanny problem z rosnącymi cenami, ale szpital jest zabezpieczony również w przypadku kryzysu, a więc na przykład braku dostaw energii elektrycznej z zewnątrz. Ta inwestycja na pewno wymagała odwagi, ale dziś jesteśmy pionierem i dla innych szpitali możemy być przykładem racjonalnego i rozsądnego zarządzania. Mamy już telefony z całego kraju w tej sprawie - mówi Paweł Trzciński, rzecznik Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie.

Dziś gorzowski szpital może być przykładem dla innych lecznic w kraju. To spory sukces, biorąc pod uwagę fakt, że jeszcze dekadę temu był tak zadłużony, że groziła mu likwidacja. Przed przekształceniem w spółkę lecznica miała ponad dwieście milionów złotych długu.

Pieką kilka pieczeni na jednym... gazie

Sercem szpitalnej kotłowni jest ogromy i ważący osiem ton silnik gazowy. Został zrobiony na specjalne zamówienie i przyjechał do gorzowskiej lecznicy prosto z niemieckiego Mannheim. Ta nowoczesna turbina wykorzystuje proces kogeneracji, co oznacza, że paliwo dostarczane w postaci gazu ziemnego przetwarzane jest na energię elektryczną dla całego szpitala. Na tym jednak nie koniec, bo prąd to tylko jedna z korzyści, jakie przyniosły lecznicy przebudowa i unowocześnienie kotłowni.

- Cała instalacja składa się głównie z silnika gazowego z generatorem prądu oraz kotła parowego. Ta konstrukcja wytwarza prąd z gazu, a powstająca w tym procesie para wykorzystywana jest do ogrzewania budynków. To nie koniec tej technologicznej układanki, ponieważ para ogrzewająca lecznicą zimą, latem jest zamieniana na wodę lodową, która z kolei służy do klimatyzowania pomieszczeń - tłumaczy Piotr Michałowski, główny inżynier Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie.

Woda lodowa to tak naprawdę chłód wyprodukowany z energii cieplnej. Do jej wytworzenia wykorzystywane są specjalne agregaty, czyli tak zwane chillery. Tu szpital również idzie z duchem czasu, bo woda lodowa jest produkowana z tak zwanego ciepła odpadowego, które powstaje w wyniku spalania odpadów medycznych. Stosowanie wody lodowej w klimatyzacji i innych systemach chłodzenia przyczynia się do oszczędności energetycznej, ponieważ wymaga mniejszej ilości energii do osiągnięcia pożądanej temperatury w porównaniu z tradycyjnymi klimatyzatorami. Na terenie szpitala pierwszym obiektem klimatyzowanym wodą lodową był ośrodek radioterapii.

Koszty energii w szpitalu spadły niemal do zera

Przebudowa i unowocześnienie szpitalnej kotłowni kosztowały prawie sześć milionów złotych. Inwestycja zwróciła się w niecały rok. Dzięki zastosowanej technologii opartej na zasadzie kogeneracji, czyli urządzeniach wytwarzających jednocześnie energię cieplną i elektryczną, koszty zaopatrzenia lecznicy w prąd i ogrzewanie spadły praktycznie do zera. Jednak szpital oszczędza nie tylko pieniądze, bo nowoczesna instalacja w znaczny sposób ogranicza też emisję dwutlenku węgla.

Zobacz również:

od 7 lat
Wideo

Materiał partnera zewnętrznego NBP

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska