Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Termomodernizacja szpitala w Krośnie Odrzańskim prawie zakończona. Tomograf do końca roku, a w przyszłości rezonans

Łukasz Koleśnik
Łukasz Koleśnik
Wideo
od 16 lat
W szpitalu spółki Zachodnie Centrum Medyczne w Krośnie Odrzańskim dobiega końca inwestycja związana z termomodernizacją budynku. W trakcie realizacji jest natomiast rozbudowa zakładu diagnostyki obrazowej, gdzie stanąć ma tomograf, a być może w przyszłości również rezonans.

Szpital spółki Zachodnie Centrum Medyczne w Krośnie Odrzańskim ciągle się rozwija. Widać to zwłaszcza w tym roku, kiedy realizowane są równocześnie dwie duże inwestycje. Jedną z nich jest rozbudowa diagnostyki obrazowej wraz z budową łącznika prowadzącego do głównego budynku szpitala.

Drugim zadaniem jest termomodernizacja budynku. Właśnie ta druga z wymienionych inwestycji jest na ukończeniu. Na dachu zainstalowano panele fotowoltaiczne. Ale to nie wszystko. Prace dotyczą również wymiany okien, drzwi, dachu. Wykonywana jest izolacja i planowany jest montaż pompy ciepła.

To wszystko ma pozwolić na generowanie oszczędności, ponieważ system energetyczny i ciepłowniczy zostanie podłączony do systemu zarządzania energią, który pozwoli na kontrolowanie wytworzonej i zużytej energii elektrycznej i cieplnej.

Kilka tygodni do zakończenia termomodernizacji

Prace w szpitalu w Krośnie Odrzańskim idą pełną parą. Termomodernizacja obiektu jest już na ukończeniu.

- Zostały już wykonane prace, dotyczące wymiany pokrycia dachowego wraz z instalacją paneli fotowoltaicznych. Zlikwidowano również nieużywane tarasy wokoło budynku. Wykonano również tzw. opaskę zabezpieczająca cały budynek - wymienia Joanna Rosalska-Hutnik, kierownik działu technicznego w szpitalu Zachodnie Centrum Medyczne. - Obecnie trwa ocieplenie budynku, kładziona jest struktura styropianowa.

J. Rosalska-Hutnik dodaje, że ta inwestycja pomoże zminimalizować wydatki na energię elektryczną. - To nowoczesne rozwiązanie, które chcieliśmy wprowadzić w naszym szpitalu - dodaje J. Rosalska-Hutnik.

Starosta krośnieński, Grzegorz Garczyński dodaje, że termomodernizacja zachodniego skrzydła szpitala ma zakończyć się za kilka tygodni.

- Wkrótce wymienione zostanie źródło ogrzewania. Będzie to pompa ciepła zasilana z paneli fotowoltaicznych - informuje G. Garczyński.

Starosta informuje, że to zadanie kosztowało 4 mln zł, z czego większość pieniędzy pochodzi ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego.

Dach wymieniony, panele fotowoltaiczne zainstalowane na dachu szpitala w Krośnie Odrzańskim.

Termomodernizacja szpitala w Krośnie Odrzańskim prawie zakoń...

Zainstalują tomograf, a w przyszłości rezonans?

Drugą dużą inwestycją w szpitalu w Krośnie Odrzańskim jest budowa łącznika, który połączy główny budynek lecznicy z zakładem diagnostyki obrazowej. Wspomniany zakład jest rozbudowywany, a ma znaleźć się w nim nowoczesny tomograf.

- To wyjątkowy tomograf, ponieważ będą mogli z niego korzystać pacjenci mający wagę ponadnormatywną. To pozwoli na rozszerzenie naszych usług - informuje prezes szpitala ZCM, Jolanta Siwicka. - Będziemy mogli przyjmować pacjentów prawdopodobnie pod koniec tego roku, a na pewno na początku następnego.

- Zakład diagnostyki obrazowej jest rozbudowywany nie tylko w celu instalacji tomografu - mówi starosta Garczyński. - Powstanie tam więcej pomieszczeń, a jedno z nich będzie przeznaczone na rezonans, który w przyszłości chcielibyśmy pozyskać.

Rozbudowa zakładu diagnostyki obrazowej w Krośnie Odrzańskim opiewa na kwotę wynoszącą ponad 5 mln zł, z czego prawie 4 mln zł powiat krośnieński pozyskał z Programu Inwestycji Strategicznych Polski Ład.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska