Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trasa S3. Niedługo przejedziemy z Zielonej Góry do Polkowic. Kolejne odcinki na ukończeniu [ZDJĘCIA, WIDEO]

rik
Budowa drogi S3. Już we wrześniu kierowcy będą mogli poruszać się kolejnymi odcinkami trasy S3. Na ukończeniu są 33 kilometry drogi od Nowej Soli do Kaźmierzowa koło Polkowic. Do końca roku drogowcy mają udrożnić jeszcze odcinek z Zielonej Góry do Nowej Soli. Wtedy pomkniemy już na południe dwupasmówką przez całe Lubuskie, a nawet dalej.
Budowa drogi S3. Już we wrześniu kierowcy będą mogli poruszać się kolejnymi odcinkami trasy S3. Na ukończeniu są 33 kilometry drogi od Nowej Soli do Kaźmierzowa koło Polkowic. Do końca roku drogowcy mają udrożnić jeszcze odcinek z Zielonej Góry do Nowej Soli. Wtedy pomkniemy już na południe dwupasmówką przez całe Lubuskie, a nawet dalej. Robert Kowalik
Już we wrześniu kierowcy będą mogli poruszać się kolejnymi odcinkami trasy S3. Na ukończeniu są 33 kilometry drogi od Nowej Soli do Kaźmierzowa koło Polkowic. Do końca roku drogowcy mają udrożnić jeszcze odcinek z Zielonej Góry do Nowej Soli. Wtedy pomkniemy już na południe dwupasmówką przez całe Lubuskie, a nawet dalej.

- To ostatnia chwila, kiedy możemy sobie swobodnie pochodzić po tej drodze. W połowie września planujemy oddać trasę do użytku i wtedy tylko samochody będą mogły się tędy poruszać - mówi Anna Jakubowska, rzeczniczka zielonogórskiego oddziału GDDKiA. - W tej chwili trwają jeszcze prace kosmetyczne i odbiory. Po ich zakończeniu i uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie, oddamy drogę kierowcom - zapewnia.

Pierwsi robotnicy i maszyny pojawili się na pustym polu koło drogi nr 3 w 2015 r. Przez trzy lata udało się wybudować 33 km trasy S3. Inwestycja realizowana była w dwóch odcinkach: od węzła „Nowa Sól Południe” – do węzła „Gaworzyce” (16,4 km) oraz od węzła „Gaworzyce” do węzła „Kaźmierzów” (16,9 km). Koszt budowy tych odcinków to 803 mln zł. Zadanie jest współfinansowane ze środków Unii Europejskiej.

Za te pieniądze powstały dwie jezdnie drogi ekspresowej, ale także pięć węzłów drogowych. Zbudowano też 33 wiadukty z krzyżującymi się drogami, infrastrukturę do obsługi drogi oraz pięć przejść dla zwierząt. Największym obiektem jest estakada o długości ok. 160 m. Służy ona do przeprowadzenia drogi S3 ponad doliną rzeki Biała Woda oraz drogą powiatową. Obiekt pełni również funkcję przejścia dla zwierząt.

S3 nowy odcinek: wjazdy i zjazdy

Jadąc nowymi odcinkami S3 od północy napotkamy nowe węzły drogowe. Pierwszy z nich, to zlokalizowany w odległości około 4,5 km na południe od miasta węzeł „Nowa Sól Południe”. Tu zjedziemy na dawną drogą krajową nr 3 i wojewódzką nr 283. Następny to węzeł "Nowe Miasteczko". - To ostatni w woj. lubuskim węzeł. Będzie stąd możliwość zjazdu na starą trójkę - tłumaczy Tomasz Kramer, inspektor robót drogowych. W nowej nomenklaturze ma ona nosić numer 333.

Kolejne zjazdy to „Gaworzyce” - zlokalizowany na północ od miejscowości na przecięciu trasy S3 z istniejącą drogą powiatową nr DP1151D (Gaworzyce-Gostyń), „Głogów Zachód” - zlokalizowany na przecięciu trasy S3 z istniejącą drogą krajową nr 12 (Radwanice-Drożów) oraz „Głogów Południe” zlokalizowany w miejscu istniejącego węzła na przecięciu trasy S3 z istniejącą drogą wojewódzką nr DW 329 (dawna droga krajowa nr 3 – Jerzmanowa).

Na wysokości Niegosławic powstanie też Miejsce Obsługi Podróżnych. Teren jest już przygotowywany przez GDDKiA. W drodze przetargu wyłoniony zostanie wykonawca infrastruktury, a następnie firma, która zbuduje i będzie obsługiwać stację benzynową.

S3 przez Lubuskie z wąskim gardłem

To nie koniec dobrych wieści dla kierowców. W listopadzie ma zostać oddana do użytku druga nitka dwupasmówki, wiodąca od zjazdu na Trasę Północną w Zielonej Górze do Niedoradza, a już w kolejnym miesiącu odcinek w kierunku węzła Nowa Sól Południe. Oznacza to, że do końca roku trasa od morza do Polkowic ma być przejezdna. Z jednym wyjątkiem - przejazd przez most w Cigacicach, który w pełni gotowy ma być w drugiej połowie przyszłego roku.

Budowa S3 ciągnie się dalej na południe. Zaawansowane są prace na kilku odcinkach w okolicy Lubina i Legnicy, gdzie jest sporo węzłów i m.in. obwodnica Legnicy. Dalej trasa będzie wiodła w kierunku Jawora, Bolkowa i Kamiennej Góry do granicy Polski w Lubawce. Jednak odcinek od Bokowa do Lubawki jest dopiero na etapie przetargu. Kierowcy będą musieli poczekać na realizację przynajmniej trzy lata.

Winobranie 2018 to nie tylko koncerty i spotkania ze sztuką. To także sportowe emocje. W tym roku na pewno ich nie zabraknie! W programie Winobrania 2018 znalazło się mnóstwo wydarzeń m.in. Nocny Bieg Bachusa, IX LOTTO Drużynowy Bieg Winobraniowy o Puchar Gazety Lubuskiej czy Bieg Gladiatora. Sprawdźcie, jakie jeszcze imprezy sportowe odbędą się podczas Winobrania 2018. Program znajdziecie na kolejnych slajdach >>> WINOBRANIE 2018 - zapowiedź wydarzenia WINOBRANIE 2018 - POLECAMY RÓWNIEŻ: Winobranie 2018: Winobusem do lubuskich winnic na Festiwal Otwartych Winnic [ROZKŁAD JAZDY WINOBUSÓW, BILETY];nf[/b] Zobacz korowód winobraniowy na archiwalnych zdjęciach;nfPROGRAM WINOBRANIA 2018  ZNAJDZIECIE POD TYM LINKIEM

Winobranie 2018: IX LOTTO Drużynowy Bieg Winobraniowy o Puch...

Na zdjęciu: Imię: Odpadek, ulica: KrawieckaJest ich już 45 i co chwilę pojawiają się kolejne.  Pierwsze zamieszkały w Zielonej Górze kilka lat temu. Nie ma się co dziwić, że na miejsce zamieszkania wybrały sobie właśnie Winny Gród, gdyż są to dzieci Bachusa, rzymskiego boga wina, który usadowił się na zielonogórskim deptaku. Każdy z nich ma swoją historię i innego sponsora. Spotkać je można w różnych zakątkach miasta. Szczególnie upodobały sobie deptak. Robią zdjęcia, częstują owocami, obserwują mieszkańców. Wszystkie figurki, dość oryginalne i charakterystyczne. Hamlet, Skarboniusz, Naftikus, Aldemedus, Brukus, na pewno nie można przejść obok nich obojętnie. - Z nimi spacer po mieście to prawdziwa przyjemność i świetna zabawa - zapewniają pracownicy centrum informacji turystycznej. Można się przy tym świetnie bawić, poznając uroki Zielonej Góry. Autorami zielonogórskich Bachusików są Artur Wochniak i Robert Tomak. Poznajcie wszystkie zielonogórskie Bachusiki, które już mieszkają w Winnym Grodzie.  Prezentujemy je na kolejnych zdjęciach w galerii. [b]Zobacz też: Odsłonięcie rzeźby Bachusika Polporka

Winobranie 2018: W mieście wina nie możesz ich przeoczyć. Po...

Jak dobrze znasz Bachusa? [QUIZ]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska