Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trzeba uzasadnić

PAWEŁ WAŃCZKO
Zarówno pracodawca, jak i pracownik może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia. Przy zwolnieniach z pracy z przyczyn zawinionych przez pracownika, zakład ma prawo rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia. W takich przypadkach, podobnie jak przy wypowiadaniu umów, pracodawcę obowiązują jednak określone prawem zasady.

Trzeba uzasadnić

Pracodawca musi przede wszystkim poinformować pracownika pisemnie o zamiarze zerwania umowy. Takie oświadczenie powinno zawierać uzasadnienie tej decyzji i pouczenie o możliwości odwołania się do sądu. - Aby rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia, z winy pracownika, mogło być skuteczne, pracodawca musi wręczyć je w terminie nie późniejszym, niż miesiąc od czasu uzyskania wiadomości o okolicznościach uzasadniających to rozwiązanie - mówi radca prawny okręgowego inspektoratu Państwowej Inspekcji Pracy w Zielonej Górze Alicja Zapłata. - Poza tym decyzja w sprawie rozwiązania umowy może nastąpić dopiero po zasięgnięciu opinii zakładowej organizacji związkowej reprezentującej pracownika.
Pracodawca zawiadamia związki o powodzie swojej decyzji. W razie zastrzeżeń co do zasadności rozwiązania umowy, zakładowa organizacja związkowa musi wyrazić swoją opinię nie później niż w ciągu trzech dni.
Ostatnim obowiązkiem pracodawcy wobec pracownika jest wydanie świadectwa pracy i rozliczenie się z wszelkich zaległości finansowych.

Niesolidny pracodawca

Pracownik również może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia. Jest to możliwe w przypadku, gdy zostanie wydane orzeczenie lekarskie stwierdzające szkodliwy wpływ wykonywanej pracy na jego zdrowie, a pracodawca nie przeniesie go w wyznaczonym terminie (wskazanym w tym orzeczeniu) do innej pracy, odpowiedniej ze względu na stan jego zdrowia i kwalifikacje zawodowe.
Inną okolicznością umożliwiającą rozwiązanie umowy w ten sposób jest ciężkie naruszenie przez pracodawcę podstawowych obowiązków wobec pracownika.
- Przepisy jednak nie konkretyzują okoliczności uzasadniających zastosowanie tego rozwiązania - tłumaczy A. Zapłata. - Z reguły będą to zawinione działania pracodawcy naruszające przepisy art. 94 Kodeksu pracy oraz BHP.
Wątpliwości pracownika może rozwiązać orzecznictwo sądowe. W jednym z wyroków Sąd Najwyższy orzekł, że "pracodawca, który nie wypłacał pracownikowi w terminie całości wynagrodzenia, ciężko naruszył swój podstawowy obowiązek z winy umyślnej, choćby z przyczyn niezawinionych nie uzyskał środków finansowych na wynagrodzenia" (wyrok z 4 kwietnia 2000 r., IPKN 516/OSNAP 2001/16/516).
W tych przypadkach pracownikowi przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia, a jeśli umowa o pracę została zwarta na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy - w wysokości wynagrodzenia za okres dwóch tygodni. Podobnie jak w poprzednim przypadku, oświadczenie powinno być złożone na piśmie, z podaniem przyczyny uzasadniającej rozwiązanie umowy.

Możemy się sądzić

Pracownik, który uzna decyzję o zwolnieniu za niezgodną z prawem, może odwołać się do sądu pracy. - Jeśli sąd uzna, że nastąpiło naruszenie przepisów prawa o rozwiązywaniu umów, może orzec o przywróceniu pracownika do pracy na poprzednich warunkach, a gdy w opinii sądu jest to niecelowe lub niemożliwe, np. nastąpiła likwidacja zakładu pracy, zasądzić na jego rzecz odszkodowanie - wyjaśnia A. Zapłata.
Sąd zasądzi odszkodowanie, jeżeli rozwiązano umowę zawartą na czas określony lub na czas wykonywania określonej pracy, jeśli upłynął termin, do którego umowa miała trwać lub pozostał krótki czas do upływu tego terminu.
Pracodawca może odmówić ponownego zatrudnienia pracownika, jeżeli w ciągu siedmiu dni od przywrócenia do pracy nie zgłosił on gotowości niezwłocznego podjęcia pracy, chyba że przekroczenie terminu nastąpiło z przyczyn niezależnych od pracownika.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska