Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Trzy dni zostały do festiwalu zespołów cygańskich

Renata Ochwat 0 95 722 57 72 [email protected]
Gorzowskie Terno - gospodarz spotkań
Gorzowskie Terno - gospodarz spotkań fot. Kazimierz Ligocki
Poezja cygańska, ogniste tańce z Serbii i Indii oraz wielkie widowisko dedykowane Papuszy złożą się na festiwal Romane Dyvesa. Po kilku latach przerwy impreza znów potrwa trzy dni.

To będzie święto dla tych, co kochają romski folklor. Tym bardziej, że po przerwie znów wystąpią mistrzowie z Bałkanów, Węgier i Słowacji.

Grali tu wszyscy

- Coraz trudniej znaleźć nowe zespoły, ponieważ przez te wszystkie lata w Gorzowie wystąpiło ponad 150 grup z Europy i nie tylko - mówi Edward Dębicki, pomysłodawca i jednocześnie dyrektor Międzynarodowych Spotkań Zespołów Cygańskich Romane Dyvesa. W tym roku odbędą się one już 21. raz. Początek w piątkowy wieczór w Teatrze Osterwy.

W piątkowy wieczór na Scenie Letniej wystąpi Dragis Milanovic, światowej sławy serbski wirtuoz akordeonu. Absolwent akademii muzycznych w Belgradzie i Kijowie ma w swoim repertuarze zarówno klasyką, jak i folklor. - W świecie muzycznym jest jednym z największych autorytetów jeśli chodzi o akordeon - mówi Ewa Dębicka.

Ponadto popłynie cygańska poezja i pokażą się hinduskie tancerki.
Dwa następne koncerty tradycyjnie odbędą się w amfiteatrze.

Pierwszego wieczoru gwiazdą będzie Leonsia Erdenko z Rosji. - To członkini byłego zespołu Dżank, który zrobił w Gorzowie prawdziwą furorę. Widzowie wciąż dopytują o ich występ - mówi E. Dębicki.

Pamięci Papuszy

Wielkie widowisko natomiast odbędzie się w niedzielny wieczór. Połączone siły gorzowskiego Terno i moskiewskiego Iło przygotowują bowiem specjalny program na 100-lecia urodzin Bronisławy Wajs-Papuszy, wielkiej cygańskiej poetki.

Razem z Cyganami na scenie amfiteatru wystąpi Filharmonia Zielonogórska pod batutą Czesława Grabowskiego. Poezję Lalki, bo tak tłumaczy się cygańskie słowo Papusza, czytać będzie Zbigniew Zamachowski.

Ponadto tego dnia na scenie pokaże się znakomity węgierski zespół Kaly Jag, który gra na dziwnych instrumentach, jak blaszane baki na mleko, łyżki czy inne drobne przedmioty z gospodarstwa domowego.

Koncerty oraz imprezy towarzyszące finansowo wsparło Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Urząd Marszałkowski oraz gorzowski magistrat.

Program festiwalu

3 lipca - Scena Letnia - 20.00
Romani Rat
Poezja cygańska, taniec hinduski, recital Dragisa Milanovicia, światowej sławy mistrza akordeonu

4 lipca - amfiteatr - 20.00
Bałkan Rom - Bułgaria
Zespół tańca hinduskiego
Grupa Leonsia Erdenko - Rosja
Gwiazdy Piwnicy Pod Baranami

5 lipca - amfiteatr - 20.00
zespół Gileri - Słowacja
Dragisa Miolanovic z Serbii
Kaly Jag - Wegry
Iło, terno, Filharmonia Zielonogórska pod batutą Czesława Grabowskiego i Zbigniew Zamachowski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska