Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sonaty skrzypcowe kameralnie, piosenki prosto z Paryża, zabawa ze strażakiem Samem i muzyczne pląsy. To atrakcje czekające w filharmoniach

Jarosław Wnorowski
Jarosław Wnorowski
Robert Bachara naukę gry na skrzypcach rozpoczął już jako ośmiolatek. W 2009 r. ukończył z wyróżnieniem studia w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. W maju 2012 roku uzyskał stopień doktora sztuk muzycznych.
Robert Bachara naukę gry na skrzypcach rozpoczął już jako ośmiolatek. W 2009 r. ukończył z wyróżnieniem studia w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. W maju 2012 roku uzyskał stopień doktora sztuk muzycznych. arch. Actus Humanus
Filharmonia Gorzowska zaprasza w piątek (23.02) o godz. 19 na koncert kameralny „Skrzypcowa odyseja” pełen muzycznych wędrówek po przeszłości, ale ze szczęśliwym zakończeniem. W Filharmonii Zielonogórskiej, w sobotę (24.02) o 17 i 19, także kameralnie - zabrzmią francuskie przeboje.

W piątkowy wieczór, na skrzypcach barokowych zagra Robert Bachara, zaś na klawesynie towarzyszyć mu będzie Marcin Świątkiewicz.

Solista wieczoru naukę gry na skrzypcach rozpoczął już jako ośmiolatek. W 2009 r. ukończył z wyróżnieniem studia w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. W maju 2012 roku uzyskał stopień doktora sztuk muzycznych. W latach 2010-2014 pracował jako wykładowca w Akademii Muzycznej w Łodzi oraz w Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Był koncertmistrzem i współzałożycielem orkiestry barokowej „Konfraternia Caper Lublinensis”. Wykonując muzykę dawną, decyduje się niekiedy na historyczny uchwyt instrumentu – przy piersiach, nie przy podbródku.

To także jeden z najwybitniejszych skrzypków polskich specjalizujący się w muzyce barokowej, zaś w Gorzowie Wlkp. zabrzmią dzieła największych, choć mniej znanych, mistrzów skrzypiec z minionych stuleci : „Sonata seconda” - Giovanniego Battisty Fontany, „Sonata III ze zbioru Sonatae Unarum Fidium” - Johanna Heinricha Schmelzera, „Preludium g-moll BuxWV 149” - Dietrich Buxtehude, „Sonata na skrzypce solo L3.116” - Františka Bendy, „Toccata g-moll” - Girolamo Frescobaldiego, „Sonata Es-dur” - Pietra Nardiniego, „Sonata g-moll tzw. Z trylem diabelskim” - Giuseppe Tartiniego.

Życie pod niebem Paryża

Z kolei w sobotę, z cyklu „Srebrne koncerty“ zespół kameralny w składzie: Kaja Mianowana i Maciej Pawlak (wokal), Kamila Susłowicz-Żmijak (skrzypce), Magda Jabłońska-Zembik (kontrabas) i Dawid Rydz (akordeon) w Zielonej Górze (sala kameralna) przedstawią znane i lubiane utwory m.in. z repertuaru Edith Piaf. Całość dopełni stylowa scenografia przenosząca widzów wprost w klimat paryskiej kafejki.

Drużyna strażaka Sama

Filharmonia Gorzowska w niedzielę (25.02) o godz. 10, 12.30 i 15 zaprasza na widowisko muzyczne „Strażak Sam – Przygoda na biwaku”. To okazja dla dzieci na spotkanie bajkowych bohaterów i przeżycia z nimi ekscytujących przygód. Całości towarzyszą piosenki, wielobarwne kostiumy i scenografia, ruchome pojazdy.

Od dziecka z muzyką

W poniedziałek (26.02) o godz. 16, 17 i 18, Filharmonia Zielonogórska zaprasza na kolejną odsłonę „Filharmonii Juniora”. To cykl muzycznych spotkań edukacyjnych dla dzieci powyżej 4 roku życia, którego celem jest nauka samodzielnego obcowania z muzyką poprzez różne zabawy, ćwiczenia rytmiczne, animacje muzyczne, śpiewanie, słuchanie i kolorowanie. To także okazja do wspólnej zabawy z rówieśnikami. Całość poprowadzi Małgorzata Tofilska.

W kolejny piątek (1.03) o godz. 19, w Zielonej Górze zostanie zainaugurowany cykl muzyczny „Miesiąc Kobiet”. O nim jednak wkrótce. Wstępy płatne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska