MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Instrumenty dęte, recital fortepianowy i muzyka współczesna. Takie koncerty będą już podczas tego weekendu w obu lubuskich filharmoniach

Jarosław Wnorowski
Jarosław Wnorowski
W piątek (15.03) w Filharmonii Gorzowskiej, w ramach koncertu kameralnego „Dęte w roli głównej”, podczas którego wystąpi kwintet dęty: Gaëlle Dohen (flet), Maria Banaszak (obój), Grzegorz Tobis (klarnet), Oleksandr Pecheniuk (fagot) i Joanna Wydmuch (róg).
W piątek (15.03) w Filharmonii Gorzowskiej, w ramach koncertu kameralnego „Dęte w roli głównej”, podczas którego wystąpi kwintet dęty: Gaëlle Dohen (flet), Maria Banaszak (obój), Grzegorz Tobis (klarnet), Oleksandr Pecheniuk (fagot) i Joanna Wydmuch (róg). Jarosław Wnorowski
W Filharmonii Zielonogórskiej, z recitalem wystąpi pianistka Beata Bilińska, zaś w sobotę w ramach „Laboratorium muzycznego” zabrzmią utwory współczesnych polskich kompozytorek. W Filharmonii Gorzowskiej natomiast, w piątek będą królować instrumenty dęte, a w niedzielę - placówka zabierze słuchaczy … do symfonicznego zoo.

Różne oblicza fortepianu

W piątkowy wieczór (15.03) o godz. 19, w ramach „Miesiąca kobiet” w sali Międzynarodowego Centrum Muzycznego Filharmonii Zielonogórskiej bardzo zróżnicowany stylistycznie program na fortepianie wykona wspomniana już wcześniej – Beata Bilińska. To kameralistka, pedagog i profesor Akademii Muzycznej w Katowicach. Występuje regularnie z koncertami symfonicznymi, recitalami solowymi i kameralnymi w Polsce oraz za granicą. Prowadzi również liczne kursy mistrzowskie w kraju i za granicą oraz zasiada w jury ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów pianistycznych. W Zielonej Górze wykona utwory J.S. Bacha, K. Szymanowskiego, F. Chopina, C. Debussy’ego i G. Bacewicz.

Muzyczne laboratorium

W sobotę (16.03) o godz.19, muzyka współczesnych polskich kompozytorek zdominuje program, podczas koncertu prawykonań zatytułowanego „Laboratorium muzyczne”. Rarytasem będzie utwór zielonogórskiej kompozytorki - Katarzyny Kwiecień-Długosz. Napisane przez nią „Concerto grosso” powstało z myślą o zespole „Reed Connection Trio”, który tworzą muzycy Filharmonii Zielonogórskiej. Nie zabraknie także kompozycji Tadeusza Bairda, którego „Erotyki” rozpoczną piątkowy koncert. Ich interpretacji podejmie się polska sopranistka Joanna Freszel. Drugą cześć koncertu wypełnią dzieła kompozytorek młodego pokolenia: Moniki Kozakiewicz - „Nemôžem”,Olgi Pasek – „Torsion”, Julii Piaseckiej - „Impresje”, Joanny Czarny – „Bioluminisence”, Syntii Chojnowskiej - „Somnus plantarum” i Magdaleny Białeckiej – „Les femmes oubliees”. Orkiestrę FZ poprowadzi Lilianna Krych.

Kwintet dęty

W piątek (15.03) w Filharmonii Gorzowskiej, w ramach koncertu kameralnego „Dęte w roli głównej”, podczas którego wystąpi kwintet dęty: Gaëlle Dohen (flet), Maria Banaszak (obój), Grzegorz Tobis (klarnet), Oleksandr Pecheniuk (fagot) i Joanna Wydmuch (róg). Zagrają oni utwory M. Spisaka, J. Świdra, P. Hindemitha i D. Milhauda.

Chodźmy do zoo

Także w Gorzowie Wlkp. lecz w niedzielę (17.03) o godz. 12, podczas koncertu familijnego, filharmonicy zabiorą słuchaczy w muzyczną podróż do ogrodu zoologicznego. Oczami wyobraźni zobaczyć będzie można takie zwierzęta jak: lew, kury i koguty, osły, zebry, żółwie, słoń, kangury, ryby, kukułka, łabędź i inne ptaki. Za sprawą francuskiego kompozytora – Camille’a Saint-Saënsa i jego „Karnawału zwierząt” (czternastu miniatur, nazwanych przez kompozytora „fantazją zoologiczną”), muzycy przedstawią muzyczne portrety kolejnych zwierząt. Wstępy płatne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska