Uroczystości w Gębicach ku czci ojca Maksymiliana Kolbego...

  Uroczystości w Gębicach ku czci ojca Maksymiliana Kolbego (zdjęcia)

  (kali)

  Gazeta Lubuska

  Aktualizacja:

  Gazeta Lubuska

  Uroczystości w Gębicach ku czci ojca Maksymiliana Kolbego (zdjęcia)

  ©Przemysław Balcerzak

  Blisko trzy tysiące pielgrzymów i wiernych przybyło dziś do Gębic w gminie Gubina na obchody Roku św. Maksymiliana Kolbe, które połączono z Diecezjalnym Dniem Młodzieży.
  Uroczystości w Gębicach ku czci ojca Maksymiliana Kolbego (zdjęcia)

  ©Przemysław Balcerzak


  Zwykle Dni Młodych odbywały się w dużych miastach diecezji: Zielonej Górze, Gorzowie lub Głogowie. Tym razem wybrano inne miejsce. A to dlatego, że w Gębicach koło Gubina więziony był w czasie II wojny światowej ojciec Maksymilian Kolbe.

  Zakonnik z Niepokalanowa trafił do przejściowego obozu jenieckiego Stalag III Amtitz. W miejscu, gdzie dawniej przebywali - jak mówi Jadwiga Balicka z Gębic - niewolnicy, dziś stoi pomnik.

  To u jego podnóża odprawiono uroczystą mszą świętą. Podczas niej ordynariusz diecezji zielonogórsko-gorzowskiej ks. bp. Stefan Regmunt podkreślał, że ojciec Maksymilian Kolbe to wzór godny naśladowania, bo jego zachowanie to dowód miłości Boga i bliźniego.

  Homilię wygłosił ks. infułat dr Ireneusz Skubiś - redaktor naczelny Tygodnika Niedziela. Powiedział m.in.: "Polska musi być wspaniała. Polska musi urosnąć do miary narodu chrześcijańskiego, katolickiego, który ciągnie Europę wzwyż."

  Wspomnień o ojcu Maksymilianie, który oddał swoje życie za innego więźnia - Franciszka Gajowniczka - w obozie Auschwitz było więcej. Uczestnicy uroczystości złożyli też pod pomnikiem wieńce i wiązanki kwiatów. W spotkaniu udział więzło wielu duchownych, przedstawiciele władzy samorządowej i administracji rządowej.

  Także wielu młodych ludzi podkreślało, że dziś brakuje im autorytetów i trudno znaleźć kogoś, kto tak bardzo potrafiłby udowodnić, że kocha bliźniego jak siebie samego.

  Dla mieszkańców Gębic było to najważniejsze wydarzenia od wielu, wielu lat.
  Od kilku miesięcy przygotowywali się na przyjęcie gości. Sołtys Henryk Gawron i wójt gminy Gubin Zbigniew Barski cieszą się, że dopisała pogoda. Bo uroczystości odbywały się pod gołym niebem. Parking został przygotowany na polach rolników.

  Przypomniano w tym miejscu, że 28 września 1939 roku ojciec Maksymilian Kolbe wypowiedział prorocze słowa: - ,,Drogie dzieci, zobaczycie, że tu jeszcze będzie Polska". W Amtitz zakonnik przebywał do 8 listopada 1939 roku. Zmarł 14 sierpnia 1941 roku w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu.

  Czytaj treści premium w Gazecie Lubuskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (4)

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  GazetaLubuska.pl poleca:

  Pracuj u nas - Seco Warwick zaprasza!

  Pracuj u nas - Seco Warwick zaprasza!

  Tu znajdziesz kandydatów w wyborach samorządowych 2018

  Tu znajdziesz kandydatów w wyborach samorządowych 2018