Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W czwartek w Słubicach rozpoczyna się festiwal gwiazd

Beata Bielecka
Stanisław Soyka wystąpi w piątek o 20.30. w Collegium Polonicum.
Stanisław Soyka wystąpi w piątek o 20.30. w Collegium Polonicum. fot. Andrzej Tyszko
- To będzie karnawał premier - mówi o transVOCALE Tomasz Pilarski, jeden z organizatorów 6. Europejskiego Festiwalu Piosenki Autorskiej. Nowe albumy zaprezentują m.in. Stanisław Soyka, Justyna Bacz i Michał Jurkiewicz. Z powodu choroby nie wystąpi Gaba Kulka.

- Przez ostatnie pięć lat przez transVOCALE przewinęła się czołówka polskiej sceny piosenki autorskiej od takich tuzów jak na przykład Grzegorz Turnau, Konstantin Wecker, Raz Dwa Trzy czy Yasmin Levy, po artystów młodych zyskujących dopiero uznanie szerokiej publiczności - opowiada T. Pilarski, na co dzień dyrektor Słubickiego Miejskiego Ośrodka Kultury.

- W tym roku będzie dużo nowości, jak choćby projekt M. Jurkiewicza, do udziału w którym artysta namówił m. in. Grzegorza Turnaua, Dorotę Miśkiewicz, Kubę Badacha i Zbigniewa Wodeckiego. Artyści wykonają solowe kompozycje M. Jurkiewicza - opowiada T. Pilarski. - W Słubicach utwory z tego albumu po raz pierwszy zabrzmią na scenie. W dodatku każdy uczestnik tego koncertu dostanie singiel promocyjny tej płyty, która ukaże się w styczniu. Jest to tak różnorodna muzyka, że trudno ją zaszufladkować, ale będzie to coś naprawdę niezwykłego! - zachęca szef SMOK-a.

Trzy dni grania

Tegoroczny festiwal to trzy dni grania, ponad 20 koncertów i wykonawcy z kilku krajów. S. Soyka wystąpi z Kwintetem + (są jeszcze bilety). Artysta podkreśla, że towarzyszący mu zespół, to najlepsza załoga w jego muzycznym życiu. Zaprezentują zarówno utwory starsze, a także najnowsze. Kto lubi nastrojową muzykę francuską powinien posłuchać JustynyBacz, która zaśpiewa utwory Georgesa Brassensa w jazzowych aranżacjach. Jej niedawny koncert w studiu Agnieszki Osieckiej na żywo bardzo spodobał się słuchaczom.

W Słubicach zagra też Łukasz L.U.C Rostkowski, jeden z najbardziej uznanych artystów młodego pokolenia. Przedstawi swój program "Zrozumieć Polskę - 39/89", którym udowadnia, że okrągła rocznica wybuchu II wojny światowej i zwycięstwa nad komunizmem może stanowić przedmiot prawdziwych muzycznych poszukiwań. Charakterystyczne nietypowe brzmienia łączące nowy jazz, elektronikę, muzykę kameralną i filmową będą tłem dla autentycznych głosów najważniejszych postaci tego okresu.
- Jest to bardzo ciekawa oferta nie tylko dla młodzieży, muzyce towarzyszy pokaz filmu, kolażu historycznego - opowiada Tomasz Stefański, zastępca dyrektora SMOK.

Z zagranicznych gości nie można przegapić Manfreda Maurenbrechera, który każdorazowo zachwyca fanów swoimi tekstami. Warto wybrać się na występ zespołu Hemallt, który gra zarówno wydreptywane z czułością walce, jak i wirujące polki. Ciekawie zapowiada się koncert Renaty Rosa, która zaprezentuje po raz pierwszy w Europie sztukę indiańskiego śpiewu wielogłosowego, a Juan Caceres & Tango Negro przeniosą publiczność w podróż w czasie po historii tanga. Przekrój prezentowanej na transVOCALE muzyki jest ogromny, bo europejski festiwal piosenki autorskiej przyciąga wiele osobowości, które zahaczają o różne nurty.
-Ważnym elementem festiwalu, nadającym mu osobliwego, kolorytu jest muzyka ethno, która rozbrzmiewa nie tylko z sal koncertowych, ale która towarzyszy publiczności w przerwach między koncertami, sprawiając iż foyer gdzie gwar rozmów przeplata się z niejednokrotnie bardzo egzotycznymi dźwiękami Afryki, bliskiego wschodu, czy Skandynawii, jest dla niektórych miejscem o wiele bardziej intrygującym niż atmosfera scenicznego koncertu - podkreśla T. Pilarski.
Zwraca też uwagę na to, że od ubiegłego roku kapituła festiwalu przyznaje nagrody młodym, wybitnym artystom z Polski i Niemiec.

Nagroda dla Gaby Kulki

W tym roku otrzymają je Gaba Kulka z Polski (łączy elementy jazzu, rocka i popu, z ukłonem w stronę klimatu teatralno-kabaretowego. Jej najnowszy projekt "Hat Rabbit"od dnia premiery nie schodzi z listy Top20 Empiku) i Rainald Grebe z Niemiec. To oni właśnie mieli wystąpić podczas inauguracyjnego koncertu festiwalu w czwartek w Forum Kleista we Frankfurcie. Wiadomo już, że zabraknie G. Kulki, bo się rozchorowała. Wystąpi tylko R. Grebe, dramaturg, aktor i reżyser teatru w Jenie, który rozwinął swój własny styl śpiewaczo-kabaretowy.

Festiwal trwać będzie od czwartku do soboty. Dodatkowy koncert będzie jeszcze w niedzielę. O 18.00 w auli Collegium Polonicum słubicki zespół w "Tanie wino zaplątani" z solistką Anną Dec przypomni piosenki Anny Jantar (koncert w ramach karnetu lub bilet jednorazowy w cenie 15 zł).
Karnet na transVOCALE kosztuje 100 zł, bilet dzienny na wszystkie koncerty jednego wieczoru po obu stronach Odry - 45 zł. Bilety są do kupienia w bibliotece Collegium Polonicum (I piętro, tam na czas remontu przeniósł się SMOK), bibliotece miejskiej i w klubie Witkacy a także przed koncertami.

SMOK uruchomił na czas festiwalu specjalne połączenie autobusowe między Collegium Polonicum i Forum Kleista. Autobusy kursować będą w piątek i sobotę od 19.30 sprzed CP i potem co godzinę aż do 23.30 oraz od 20.00 spod Forum Kleista (o pełnych godzinach do północy).

Dla naszych Czytelników mamy dwa podwójne zaproszenia na sobotnie koncerty. Żeby je otrzymać wystarczy odpowiedzieć na pytanie, który raz organizowany jest festiwal transVOCALE? Czekamy na telefony jutro (we wtorek), między 10.00 a 16.00, nr tel. 95 758 07 61.
Zaproszenia będą do odebrania w redakcji "GL" w Słubicach, ul. Mickiewicza21/6.
Szczegółowy program festiwalu można znaleźć na www.smok.slubice.pl

TEGO NIE PRZEGAP!
PIĄTEK
Justyna Bacz- 19.00, Collegium Polonicum
Stanisław Soyka - 20.30, Collegium Polonicum
SOBOTA
Łukasz L.U.C Rostkowski - 19.00, Collegium Polonicum
Michał Jurkiewicz i jego goście- 20.30, Collegium Polonicum

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska