Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Gorzowie stanie nowy blok z tanimi mieszkaniami na wynajem. Tak będzie wyglądał!

Magdalena Marszałek
Magdalena Marszałek
Budowa nowego budynku mieszkalnego ma ruszyć na początku przyszłego roku.
Budowa nowego budynku mieszkalnego ma ruszyć na początku przyszłego roku. GTBS
Coraz bliżej do powstania tanich mieszkań na wynajem w Gorzowie. Gotowa jest już dokumentacja projektowa oraz pozwolenie na budowę. Teraz podpisana została umowa z firmą, która zajmie się nadzorem inwestorskim. Będzie pomagała w ogłoszeniu przetargu na prace budowlane, a następnie je nadzorowała. Wiadomo również, jak będzie wyglądał nowy kompleks mieszkaniowy.

Powstanie prawie sto tanich mieszkań

Wykonawca budowy budynku wielorodzinnego przy ulicy Przemysłowej i Prostej w Gorzowie, w którym znajdą się tanie mieszkania na wynajem ma zostać wybrany do końca tego roku. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to realizacja inwestycji rozpocznie się na początku przyszłego roku.

To będzie czterokondygnacyjny budynek z ponad dziewięćdziesięcioma mieszkaniami. Znajdą się w nim lokale jedno, dwu i trzypokojowe o powierzchni od trzydziestu do ponad siedemdziesięciu metrów kwadratowych. Każde mieszkanie będzie wyposażone w balkon. Najwięcej będzie mieszkań dwupokojowych, co wynika z analizy zapotrzebowań społecznych w naszym mieście. Mieszkania będą też dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych - mówi Tomasz Gierczak, prezes Gorzowskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego.

Budowa nowego budynku mieszkalnego ma ruszyć na początku przyszłego roku.
Budowa nowego budynku mieszkalnego ma ruszyć na początku przyszłego roku. GTBS

Dodatkowo budynek zostanie wyposażony w windy dla wygody mieszkańców oraz komórki lokatorskie na każdym piętrze. Powstanie także dziedziniec z kilkudziesięcioma miejscami parkingowymi, dwoma placami zabaw dla dzieci i półdziennymi pojemnikami na odpady.

Dla kogo będą mieszkania na wynajem?

Lokale będą dostępne do wynajmu dla osób, które są zbyt dobrze sytuowane na mieszkania komunalne i za mało zamożne aby starać się o kredyt hipoteczny.

Zapotrzebowanie na takie mieszkania jest spore. Lista oczekujących cały czas się wydłuża. To dlatego, że w ostatnim czasie maleje liczba mieszkań, które są oddawane. Wcześniej zdarzało się tak, że wiele osób kupowało lub wynajmowało mieszkanie na wolnym rynku, a nasze zdawało, więc cały czas była pewna rotacja tych lokali. Jednak drożejące kredyty hipoteczne i spore różnice między stawkami czynszu, które my oferujemy, a stawkami na wolnym rynku sprawiają, że ta sytuacja się zmieniła. Obecnie mamy ponad trzysta wniosków od osób, które czekają na mieszkanie z naszych zasobów - mówi Tomasz Gierczak.

Kolejny krok do realizacji inwestycji

Pod koniec stycznia Gorzowskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego podpisało umowę z firmą, która będzie prowadziła nadzór inwestorski nad budową nowego budynku mieszkalnego. Zajmie się ona między innymi przygotowaniami do ogłoszeniu przetargu na wyłonienia wykonawcy, który zajmie się pracami budowlanymi, a następnie będzie nadzorowała prowadzone roboty.

Dla nas to jest oczywiście bardzo ważne wydarzenie inwestycyjne. Szczególnie, że realizowane w naszym mieście. To inwestycja bardzo potrzebna i społecznie oczekiwana, ale również bardzo mocno obserwowana, bo wszystko, co ma służyć dużej grupie mieszkańców na pewno cieszy się dużym zainteresowaniem. Dlatego tym bardziej spoczywa na nas duża odpowiedzialność i troska o jakość. Pierwszym naszym zadaniem będzie praca nad przygotowaniem przetargu, który doprowadzi do wyłonienia wykonawcy, tak aby jak najszybciej można było przystąpić do robót budowlanych, które powinny ruszyć na początku przyszłego roku - mówi Jerzy Korolewicz, prezes firmy Euro Invest w Gorzowie.

Starają się o pieniądze na inwestycję

Gorzowskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego cały czas stara się o finansowe wsparcie na budowę budynku. Zabiega między innymi o preferencyjny kredyt z Banku Gospodarstwa Krajowego. Szanse na to są spore, bo złożony wniosek kredytowy uzyskał pozytywną ocenę i znalazł się na pierwszym miejscu w rankingu spośród blisko stu podobnych wniosków z całego kraju.

Ideą budownictwa społecznego jest budowanie mieszkań o umiarkowanych czynszach. Aby to osiągnąć trzeba zrobić taki montaż finansowy, żeby pozyskać jak najwięcej środków finansowych z zewnątrz, a dzięki temu budowa była jak najtańsza. Zasada jest taka, że im więcej pieniędzy uda nam się zdobyć, tym mniejsze będą czynsze dla przyszłych najemców - mówi Tomasz Gierczak, prezes Gorzowskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego.

Nowy budynek z tanimi mieszkaniami do wynajęcia powinien być gotowy w 2026 roku. W obiekcie znajdzie się również siedziba Gorzowskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego, które obecnie wynajmuje pomieszczenia na swoją działalność.

Zobacz również:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska