Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Górzycy znów prowadzone są badania archeologiczne. Podczas budowy infrastruktury wodno-kanalizacyjnej odkryto prastare cmentarzysko

Jakub Pikulik
Jakub Pikulik
Wideo
od 16 lat
Przepalone ludzkie szczątki, gliniane naczynia, przedmioty wykonane z brązu, żelaza, kości i kamienia. To wszystko kryła i wciąż kryje ziemia w Górzycy (pow. słubicki). Podczas uzbrajania terenu natrafiono na prastare cmentarzysko. Podobne odkrycia miały tu miejsce już wcześniej.

Spis treści

Do Górzycy wracamy co pewien czas. Jest to teren tak bogaty pod względem archeologicznym, że praktycznie każda inwestycja wiąże się tutaj z prowadzeniem badań. Podobnie było w październiku 2022 r., gdy podczas uzbrajania terenu pod kolejne działki trafiono na ślady cmentarzyska sprzed 2,5 tys. lat. Rozpoczęte wówczas badania archeologiczne wciąż trwają. Obecnie badany jest teren pod przyszłą drogę. Archeolodzy z Muzeum Twierdzy Kostrzyn przekopują ul. Dębową w poszukiwaniu zabytków sprzed wieków. I znajdują ich całkiem dużo…

Blisko sto pochówków

Obecne badania prowadzone są na zlecenie władz gminy Górzyca, która odpowiada za drogę dojazdową do posesji na tym nowo powstającym osiedlu. Zanim powstanie droga, teren trzeba przebadać. Archeolodzy są teraz mniej więcej na półmetku prac. – Zakładamy, że ilość obiektów archeologicznych, na które będziemy teraz trafiać, będzie się zmniejszać – mówią. Do tej pory odkryto już niemal 100 grobów z przepalonymi szczątkami ludzkimi. Towarzyszą im gliniane naczynia i inne przedmioty.

Na cmentarzysku w Górzycy do tej pory odnaleziono blisko 100 pochówków.
Na cmentarzysku w Górzycy do tej pory odnaleziono blisko 100 pochówków. Krzysztof Socha

Nasze badania i odkrycia potwierdzają, że są to tereny, na których od wieków chętnie osiedlali się ludzie. Jest tutaj dostęp do wody, w pobliżu przepływa Odra. Teren jest podwyższony, więc nie grozi mu zalanie. Poza tym niegdyś rosły tutaj lasy, zamieszkiwała w nich zwierzyna. Jak widać na przestrzeni setek lat niewiele się zmieniło, bo ludzie wciąż chcą się tutaj osiedlać – mówi Krzysztof Socha, archeolog w Muzeum Twierdzy Kostrzyn.

Groby, a w nich zabytki

- W trakcie eksploracji grobów pozyskaliśmy szereg wspaniałych zabytków. To przede wszystkim gliniane naczynia, które zostały złożone jako dary w jamach grobowych. Maksymalnie trafiliśmy tu na 15 naczyń przy jednym pochówku – mówi Julianna Sójkowska-Socha, archeolog w Muzeum Twierdzy Kostrzyn. W odkopanych prastarych grobach odnaleziono też m. in. ozdoby wykonane z brązu, żelaza, a nawet ozdoby szklane. – Do najciekawszych możemy zaliczyć kolię, składającą się z 30 paciorków w różnych kolorach i wielkości. Odnaleźliśmy też ołowianą bransoletę, różnego rodzaju ozdoby, szpile, pierścionki i fragmenty naszyjników – wylicza J. Sójkowska-Socha.

Przepalone ludzkie szczątki

W pochówkach do dziś można odnaleźć fragmenty ludzkich kości. Zwłoki były rytualnie palone, a ich przepalone szczątki składane w popielnicach, które dziś są odnajdywane przez archeologów. Fragmenty kości są w takim stanie, że w czasie późniejszych analiz antropologicznych badacz jest w stanie ustalić płeć, wiek, czy ilość osób, które złożono w popielnicy. Przez setki lat na terenach, gdzie znajduje się cmentarzysko, uprawiano pola i prowadzono inną działalność. – Zarejestrowaliśmy uszkodzenia poszczególnych pochówków, zwłaszcza tych, które znajdowały się najwyżej, tuż pod warstwą ziemi ornej. To uszkodzone popielnice, naruszone naczynia gliniane. Ale niżej znajdujemy całe, nieuszkodzone naczynia – tłumaczy J. Sójkowska-Socha.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska