Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze uroczyste zamknięcie wystawy „Galeria Nowy Wiek. 20 lat!”. Będą autorzy!

Zdzisław Haczek
Zdzisław Haczek
W latach 2001-2021 w Galerii Nowy Wiek w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze zorganizowano 95 wystaw
W latach 2001-2021 w Galerii Nowy Wiek w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze zorganizowano 95 wystaw MUZEUM ZIEMI LUBUSKIEJ
W ramach luzowania pandemicznych obostrzeń od 4 maja 2021 r. znów otwarte są muzea i galerii sztuki. Muzeum Ziemi Lubuskiej zaprasza na wydarzenie już w środę, 5 maja 2021 r.

W Muzeum Ziemi Lubuskiej od 10 marca 2021 roku czynna była wystawa „Galeria Nowy Wiek. 20 lat!”, która podsumowuje dwie dekady prezentacji sztuki współczesnej w zielonogórskiej instytucji.
Niestety – przez pandemiczne obostrzenia – przez kilka tygodni wystawa była niedostępna dla zwiedzających.

Wystawa w Muzeum Ziemi Lubuskiej - Muskau Art Project - W poszukiwaniu tożsamości miejsca

W środę, 5 maja 2021 r. o 17.00 Muzeum Ziemi Lubuskiej zaprasza o 17.00 na finisaż jubileuszowej wystawy „Galeria Nowy Wiek. 20 lat!”. Będą autorzy części prezentowanych prac.

Jak czytamy w informacji MZL - Galeria sztuki współczesnej Nowy Wiek powstała w styczniu 2001 r., wraz z początkiem nowego stulecia (stąd nazwa) jako integralna część struktury Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze.

Złote Grono, Biennale Sztuki Nowej… Nowy Wiek!

Koncepcja działalności galerii ma ścisły związek ze specyfiką zbiorów muzeum, które posiada bogatą kolekcję dzieł z zakresu sztuki współczesnej, pozyskaną m.in. dzięki odbywającym się w Zielonej Górze cyklicznym wystawom Złotego Grona i Biennale Sztuki Nowej. Wiąże się również z realizowaną w muzeum od końca lat 70. ideą Galerii Autorskich – obrazujących wielość nurtów oraz sposobów artystycznego widzenia świata.

Leszek Kania - kurator Galerii Nowy Wiek

To Leszek Kania – obecny dyrektor Muzeum Ziemi Lubuskiej – jest kuratorem i osobą odpowiedzialną za program merytoryczny galerii. To on założył, że głównym celem realizowanych w galerii wystaw czasowych jest prezentacja najnowszych zjawisk zachodzących w obszarze sztuki. Stąd też otwarcie na różne formy aktywności twórczej – od tradycyjnych dyscyplin (malarstwo, grafika, rzeźba) po aktualne, często niekonwencjonalne działania intermedialne (sztuka cyfrowa, interaktywna, fotografia, video, instalacje, performance). Program galerii z założenia jest eklektyczny. Ma on na celu ukazanie zróżnicowania i polifoniczności współczesnej plastyki – czytamy przy okazji wystawy „Galeria Nowy Wiek. 20 lat!”.

Wystawa „Galeria Nowy Wiek. 20 lat!” to pokaz sumujący dwie dekady aktywności sztuki najnowszej w zielonogórskim muzeum. Prezentuje w nim swoje prace 37 wybranych twórców. Na zaproszenie kuratora wystawy Leszka Kani odpowiedzieli m.in. Maciej Berdyszak, Aleksandra Ska czy Jacek Jagielski. Ważną grupę uczestników stanowią artyści związani z Instytutem Sztuk Wizualnych UZ – Alicja Lewicka-Szczegóła, Radosław Czarkowski, Paulina Komorowska-Birger, a także kilku młodszych twórców pracujących na uczelni. Większość z nich, co podkreśla pomysłodawca wydarzenia, to dziś koledzy i przyjaciele.

Na ekspozycję składają się prace pochodzące z różnych zbiorów. Część z nich to obiekty muzealne, prywatne lub wypożyczone od samych artystów. Dzięki temu można obejrzeć dzieła bardzo współczesne, powstałe w ostatnich kilku latach, ale również i dużo starsze, jak choćby rysunek Grzegorza Stachańczyka z końca lat 90. Warto nadmienić, że wystawa tego właśnie artysty inaugurowała działalność Galerii Nowy Wiek - pisze Alicja Błażyńska, rzecznik prasowy Muzeum Ziemi Lubuskiej
w Zielonej Górze.

95 wystaw w Galerii Nowy Wiek!

W okresie dwudziestu lat funkcjonowania Galerii Nowy Wiek sukcesywnie powstaje kolekcja prac artystów związanych z galerią. W latach 2001-2021 zorganizowano 95 wystaw.

Kuratorem i osobą odpowiedzialną za program merytoryczny galerii jest Leszek Kania.

Muzeum Ziemi Lubuskiej - wystawa „Kobieta w malarstwie polskim XX wieku”

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Festiwal i Targi Gier Planszowych BookGame

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska