MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W szczelnych blokach ciepło nie drożeje

Redakcja
Archiwum GL
Studenci pod kierunkiem naukowców z Uniwersytetu Zielonogórskiego przeprowadzili badania termoizolacji bloków na osiedlu Moniuszki w Żarach. Wyniki pomogą zmniejszyć straty ciepła i obniżyć koszty ogrzewania.

Spółdzielnia Mieszkaniowa, której podlegają bloki na osiedlu, ma zamiar wspólnie z uczelnią, złożyć do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska w Warszawie wniosek o racjonalizację zużycia energii w swoich zasobach. Projekt nadzoruje prof. Tadeusz Kuczyński, prorektor UZ. Studenci z wydziału inżynierii lądowej i środowiska przeprowadzili pomiary na przełomie stycznia i lutego pod kierunkiem dra Piotra Ziembickiego. Przy pomocy specjalnej aparatury zbadali 19 bloków, mierząc straty ciepła przez ściany zewnętrzne oraz przez okna i drzwi. - Wyniki, które już spływają do nas dowodzą, że przyjęty przez nas sposób docieplania ścian zewnętrznych i stropów jest właściwy - mówi Stanisław Hałabura, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej. - Potwierdza, to także konieczność ocieplania w pierwszej kolejności bloków z wielkiej płyty. Bo niektóre budynki przy ul. Myśliwskiej i Artylerzystów są budowane w innej technologii. Przy ul. Chopina i ul. Krótkiej użyto zmodernizowane płyty z warstwą styropianu w środku, co zmniejsza straty. Wyniki pomiarów wskazują także na konieczność lepszego ocieplania stropodachów.

Pomiary wykonane przez studentów wykazały również, że duże straty ciepła występują przez okna piwniczne. To skłoniło spółdzielnię do podjęcia decyzji o ich wymianie, podczas ocieplania kolejnych budynków.

- Termomodernizacji to strategiczna dla nas sprawa. Przez ostatnie cztery lata całkowicie ocieplono 30 budynków, a 19 częściowo. Dzięki temu zużycie energii grzewczej zmniejszyło się z 57 tys. na 48 tys. gigadżuli, a opłaty za ogrzewanie nie wzrosły od 2002 r., mimo inflacji i wyższych taryf. Pozwoliło to nam znacząco zmniejszyć ilość zamawianego ciepła u dostawcy i zminimalizować wydatki o co najmniej 90 tys. zł - zaznacza prezes Hałabura.

Oszczędności w zużyciu ciepła przynoszą także szczelne okna i drzwi. Z tego powodu spółdzielnia w ciągu pięciu lat wymieniła 398 drzwi i ponad 2,2 tys. okien. Do tej pory lokatorzy otrzymywali zwrot dwóch trzecich kosztów wymiany. W sumie na lepszą izolację budynków przed utratą ciepła w ostatnich latach z funduszu remontowego poszło ponad 6 mln zł.

W dalszym ciągu trwa dyskusja nad sposobem rozliczenia ciepła. Dotychczasowe podzielniki cieczowe spotkały się z powszechną krytyką. Teraz spółdzielnia zaproponowała cztery warianty: pozostawienie starych, rozliczenie na podstawie powierzchni lokalu beż żadnych pomiarów, założenie podzielników elektronicznych albo założenie nowoczesnych zaworów na każdym kaloryferze. Obecnie trwa dyskusja i zbieranie opinii mieszkańców osiedla.

Trzymaj ciepło!

Zużycie energii ma ogromny wpływ na stan środowiska naturalnego. Zdjęcia termowizyjne pokazują mieszkańcom, na ile ich budynki mieszkalne spełniają warunki dyktowane przez krajowe i europejskie normy. Stopień ich spełnienia przekłada się bezpośrednio na zużycie energii potrzebnej do ogrzania pomieszczeń, a co za tym idzie koszty utrzymania budynków. Warto zlecić wykonanie takich badań, żeby się dowiedzieć, czy nasze drogocenne ciepło nie ucieka na przykład odsłoniętymi rurami lub okienkami w piwnicach. Termomodernizacja ma na celu zmniejszenie kosztów ponoszonych na ogrzewanie budynku. Obejmuje ona usprawnienia w strukturze budowlanej oraz w systemie grzewczym. Opłacalne są jednak tylko niektóre zmiany. Jakie? To pokazują badania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska