Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W tym roku tematem ogólnopolskiej akcji Sprzątania Świata jest plastik

red
Jak pokazują badania, Polak na co dzień zużywa bardzo duże ilości plastiku - trudno go unikać, bo jest niemal na każdej sklepowej półce. Są to folie, tacki, reklamówki, woreczki, ale też często zbędne dodatkowe opakowania, np. na pudełkach z kremem. Trudno w takim przypadku dziwić się, że dominującym w Polsce opakowaniem dla produktów są właśnie opakowania z tworzyw sztucznych (około 40 proc.). Składają się one po połowie z opakowań elastycznych (torebki, folie itd.) i opakowań sztywnych (butelki, pudełka itd.). Opakowania z papieru to około 37 proc., metali lekkich - 12 proc., a szkła – tylko około 10 proc.

Prognozy w sprawie wykorzystania tworzyw sztucznych nie są optymistyczne, gdyż ciągle wzrasta liczba wprowadzanych na polski rynek plastikowych opakowań. W 2017 roku było to ok. 1 mln ton, a prognozy na 2022 r. to już 1,2-1,3 mln ton. Podejmując działania w ramach tegorocznej akcji Sprzątania Świata i zbiórki nieodpowiedzialnie pozostawionych odpadów w lasach, przy rzekach i w naszej najbliższej okolicy, warto zrobić sobie rachunek sumienia i przeliczyć ile tygodniowo sami wyrzucamy opakowań z plastiku. Plastik pozostawiony w środowisku stanowi duże zagrożenie dla ptaków, zwierząt leśnych oraz całego ekosystemu. Opakowania z tworzyw są bardzo odporne na warunki atmosferyczne i rozkładają się setki lat. Groźny staje się uwalniany w procesie rozkładu mikroplastik.

Problem dużego zużycia tworzyw sztucznych został dostrzeżony przez Parlament Unii Europejskiej, który zatwierdził Dyrektywę ograniczającą stosowanie plastiku.

„Dyrektywa plastikowa”

W 2019 roku Parlament Unii Europejskiej i Rada podpisały dyrektywę ograniczającą wpływ produktów z tworzyw sztucznych na środowisko. Dyrektywa ta, zwana potocznie jako ”Dyrektywa Plastikowa” wprowadza:

  • od 2021 roku - zakaz produkcji i wprowadzania do obrotu 10 najpopularniejszych produktów jednorazowych, które posiadają w pełni funkcjonalne, biodegradowalne odpowiedniki. Są to: patyczki higieniczne, plastikowe widelce, noże, łyżki, talerze, słomki, mieszadełka do napojów, patyczki do balonów, pojemniki do żywności i styropianowe kubeczki;
  • od 2025 roku plastikowe korki i nakrętki, żeby zostać wprowadzone do sprzedaży, będą musiały być na stałe przymocowane do butelki,
  • od 2025 roku wszystkie plastikowe butelki wprowadzone do obrotu, będą musiały być wykonane minimum w 25% z materiału pochodzącego z recyclingu. Od 2030 ta ilość wyniesie minimum 30%,

Jednorazowe torby na zakupy, plastikowe butelki, słomki, kubki… to tylko wierzchołek góry.
Już teraz musimy zastanowić się, czy możemy zredukować swoje zużycie plastiku lub nawet zrezygnować z niektórych plastikowych przedmiotów, które nas otaczają. Co zrobić? To proste:

Po pierwsze…
- zawsze bierz ze sobą na zakupy własną torbę i woreczek na warzywa, owoce i inne produkty.
Po drugie…
- wybieraj produkty luzem, nie opakowane w folię; jeśli masz możliwość to uzupełnij produkt w specjalnym automacie/punkcie.
Po trzecie….
- wykorzystuj ponownie. Jeśli już zdarzy się nam mieć w domu woreczki i torby foliowe to starajmy się wykorzystywać, choćby jako worki na śmieci. Pamiętajmy jednak, aby bioodpadów nie wyrzucać w woreczkach foliowych do brązowych pojemników!
Po czwarte…
- bierz ze sobą opakowanie na produkty na wynos. Słoik na zupę, czy pudełko wielokrotnego użytku, a nawet własny kubek to rozwiązane o wiele lepsze i bardziej ekologiczne!
Po piąte…
- segreguj. Prawidłowa selektywna zbiórka ma szczególne znaczenie w recyklingu tworzyw sztucznych. A przecież chodzi o to by jak najwięcej tego surowca trafiało ponownie do obiegu. Segregacja nie jest trudna – pamiętajmy jednak o kilku prostych zasadach:

ODKRĘĆ, ODDZIEL, OPRÓŻNIJ, ZGNIEĆ.

W CZG-12 mimo reżimu sanitarnego wciąż uczą zasad segregacji

Codziennie widzimy jak wiele odpadów jest produkowanych przez mieszkańców Związku. W tym roku niezwykle mało było okazji do porozmawiania z mieszkańcami na ten temat, ale już w przyszłym tygodniu odbędzie się spotkanie z dziećmi z 16 placówek, aby wspólnie porozmawiać o ochronie środowiska oraz prawidłowej zbiórce opakowań.
EKO – TYDZIEŃ z CZG-12 to cykl spotkań z wybranymi placówkami przedszkolnymi i szkolnymi, który CZG-12 organizuje po raz pierwszy wspólnie z Fundacją EKOARKA.

W dniach 21 – 25 września przy 4 stoiskach edukacyjnych, w pięciu różnych miejscach, w ciągu 6 godzin zostaną przedstawione sposoby na życie w duchu przyjaznym przyrodzie i środowisku. Relację ze spotkań przedstawimy już w październiku, a na bieżąco zapraszamy do odwiedzin i polubienia portalu społecznościowego CZG-12 na FB !

W najbliższy weekend będzie bardzo eko ….

19 września (sobota) od 13.00 Celowy Związek Gmin-12 zaprasza do odwiedzenia swojego stoiska podczas festiwalu NATURA KULTURA organizowanego przez Sulęciński Ośrodek Kultury. Razem ze Stowarzyszeniem Mam Pomysł przedstawiciele Celowego Związku Gmin CZG-12 będą szyć dla mieszkańców woreczki na warzywa i owoce! Podczas festiwalu będzie też zorganizowany Pchli Targ 😊

http://soksulecin.pl/18-20-09-2020-natura-kultura-festiwal/

20 września (niedziela) zapraszamy od godz. 11.00 do Parku Miejskiego w Kostrzynie nad Odrą na Piknik Ekologiczny TEMAT RZEKA.
Więcej szczegółów TUTAJ.

Ps. Sprzątajcie Świat – codziennie!

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska