Ma mecie czekało na rowerzystów 700 medali, a dokładniej mówiąc połówki. Pierwszą można było zdobyć podczas Wiosennej Masy Krytycznej 3 czerwca na lotnisko w Zielonej Górze Przylepie, gdzie odbywał się festyn. Dla rowerzystów zagrał DJ Bamse.
Kręcimy kilometry dla Zielonej Góry w konkursie Rowerowa Stolica Polski
Prezydent miasta Janusz Kubicki i szef Stowarzyszenia Rowerem do przodu Robert Górski od dawna namawiają mieszkańców Zielonej Góry i całego regionu do aktywnego spędzania wolnego czasu. Ścieżek rowerowych wciąż przybywa, więc warto jak najczęściej zamieniać auto na rower. Okazją do zmiany nawyków i wstania z kanapy jest ogólnopolski konkurs Rowerowa Stolica Polski. Zielona Góra bierze w nim udział już po raz kolejny.
- Lepiej jeździć rowerem niż chodzić - przekonuje legenda zielonogórskiego żużla Andrzej Huszcza, który stał się jednym z ambasadorów akcji.
Na razie Zielona Góra zajmuje siódme miejsce w kraju. Rajd na powitanie wakacji to szansa na koleje kilometry dla miasta.
- Byłam pewna, że rajd zostanie odwołany, bo deszcz lał i nie miał zamiaru przestać. Ale cieszę się, że impreza się odbyła - mówi pani Agnieszka, której pogoda nie przeszkadza w rowerowych wyprawach.
Uczestnicy tym razem przejechali głównymi ulicami miasta - oczywiście w eskorcie policyjnych radiowozów - do parku w Zielonej Górze Zatoniu.
- Rowerowa sól Zielonej Góry. Tutaj są najtwardsi rowerzyści w Zielonej Górze - powiedział uśmiechnięty organizator rajdu Robert Górski ze Stowarzyszenia Rowerem do Przodu.
Około 100 uczestników rajdu dotarło na metę. Zostali przywitani muzycznie, zadbał o to DJ Bamse. Nie zabrakło też cateringu.
Rowerowa stolica Polski - każdy może jeszcze pomóc w zdobywaniu punktów dla Zielonej Góry
- Zainstaluj aplikację i wkręć się w Zieloną Górę! – zachęca Robert Górski. - Punkty można zbierać, jeżdżąc rekreacyjnie czy też udając się do pracy lub na zajęcia. Gdziekolwiek wybierasz się na dwóch kółkach, włącz aplikację! Jeśli nie masz swojego, skorzystaj z miejskiego roweru.
Zdaniem prezydenta Zielona Góra, Janusz Kubicki, już jesteśmy stolicą rowerową. Wystarczy spojrzeć na ruch na ścieżkach rowerowych. I to jak jeżdżą mieszkańcy regionu. Ile wykręcili już podczas treningu. Najwięcej wśród pań przejechała Bogusława Mogielnicka 5,6 tys. km, a wśród panów - Robert Woźniak 7,5 tysiąca kilometrów.
Rowerowa stolica Polski - tak było w zeszłym roku
Przypomnijmy, w zeszłym roku w tej akcji wzięło udział 56 miast w Polsce. Przez cały czerwiec w zabawie uczestniczyło 48 tysięcy osób, które łącznie wykręciły 8,4 miliona km. Tytuł Rowerowej Stolicy Polski 2022 zdobyła Biała Podlaska. Zielona Góra zajęła siódme miejsce, mieszkańcy przejechali 434, 5 tys. km. Miasto zostało wyróżnione w kategorii największej liczbie uczestników i uplasowała się na czwartym miejscu z liczbą 2.974 osób biorących udział w Rowerowej Stolicy Polski 2022.
Przez ostatnie dwa miesiące trwał trening przed oficjalną rywalizacją Rowerowej Stolicy Polski 2023. Udział w nim wzięło 61 polskich miast. Zielona Góra zajęła w nim drugie miejsce. Mieszkańcy miasta przejechali 352 tysiące 781 kilometrów.
ZOBACZ TEŻ
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?