Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Warsztaty i zajęcia dla uczniów z kostrzyńskich podstawówek w Parku Narodowym „Ujście Warty”. To żywa lekcja historii!

Jakub Pikulik
Jakub Pikulik
Wideo
od 16 lat
Gdzie żyją bobry? Czym się odżywiają? Jakie przyrodnicze skarby kryje Park Narodowy "Ujście Warty"? O tym dowiadują się uczniowie z kostrzyńskich podstawówek, którzy biorą udział w zajęciach prowadzonych przez pracowników parku. Dla młodych mieszkańców Kostrzyna to wspaniała okazja, aby poznać przyrodę, która tętni życiem tuż za rogatkami miasta.

- Realizujemy wspólnie z Parkiem Narodowym „Ujście Warty” projekt polegający na organizacji warsztatów dla wszystkich uczniów ze szkół podstawowych na terenie Kostrzyna nad Odrą. Są one prowadzone głównie w nowym ośrodku muzealnym w Słońsku. Dla dzieci z klas pierwszych i szóstych prowadzone są też warsztaty w plenerze, na terenie parku narodowego – mówi Agnieszka Żurawska-Tatała z kostrzyńskiego urzędu miasta.

Napisali projekt, dostali pieniądze

Kostrzyn na ten cel złożył projekt do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze. Miasto uzyskało dofinansowanie w wysokości 90 proc. wszystkich kosztów tego przedsięwzięcia. Łączny koszt warsztatów to 60 tys. zł, 54 rys. zł pochodzą z dofinansowania.

Przeczytaj też: Nowa infrastruktura dla turystów odwiedzających Park Narodowy „Ujście Warty”. Przy ścieżce „Ptasim szlakiem” powstała wiata obserwacyjna

Część zajęć w budynku, a część w terenie

- W listopadzie i grudniu w ośrodku edukacyjnym w Chyżynie przeprowadzamy warsztaty przyrodnicze dla klas pierwszych szkół podstawowych pod tytułem „życie bobrów” - mówi Agnieszka Mielczarek, starszy specjalista do spraw edukacji w Parku Narodowym „Ujście Warty”. Zajęcia podzielone są na część, która odbywa się w budynku, po czym zajęcia odbywają się w terenie. – Na początku uczniowie dowiadują się jak bobry są zbudowane, w jaki sposób przystosowane są do życia w środowisku wodnym i lądowym. Mogą też zrobić model żeremia. Później idziemy w teren, żeby szukać śladów bobrów – tłumaczy A. Mielczarek.

Młodzi ludzie uczą się m. in. o bobrach

Bobry to zwierzęta bardzo mocno związane z terenami podmokłymi, a Park Narodowy „Ujście Warty” jest jednym z najważniejszych w Polsce terenów podmokłych. Z tego powodu jest tutaj około 50 bobrowych rodzin. Mieszkańcy okolic parku również mają z nimi kontakt. – Widzą ślady po bytowaniu bobrów. Chcemy dzieciom przybliżyć te zwierzęta. Informujemy o tym, jakie są, jak korzystny mają wpływ na środowisko – podkreśla A. Mielczarek. Przy okazji zajęć rozwiewane są też mity na temat bobrów. Jednym z nich jest np. ten, że zwierzęta te jedzą ryby, co jest całkowitą nieprawdą. – Są to zwierzęta całkowicie roślinożerne – zaznacza A. Mielczarek.

Żywa lekcja przyrody

- Zajęcia i obcowanie z przyrodą, poznawanie rośli, zwierząt jest dzieciom jak najbardziej potrzebne. Nie zawsze mamy okazję uczestniczyć w takich zajęciach. Uczniowie po takich zajęciach są bardzo zadowoleni, często sięgają po dodatkowe informacje i bardziej interesują się przyrodą - mówi Agnieszka Waskin, nauczycielka ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Kostrzynie nad Odrą.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska