Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Wielkanoc 2020: Chcesz jechać do rodziny? Minister Zdrowia: Kontakt przy świątecznym stole jest ogromnym zagrożeniem

Zdzisław Haczek
Zdzisław Haczek
Wzmożone patrole policji kontrolują, jak zakazów na czas walki z epidemią koronawirusa, przestrzegają mieszkańcy Lubuskiego
Wzmożone patrole policji kontrolują, jak zakazów na czas walki z epidemią koronawirusa, przestrzegają mieszkańcy Lubuskiego Lubuska Policja
Czy mogę wyjechać do rodziny na Wielkanoc? To pytanie zadaje sobie wielu z Was. Przypominamy, że do 19 kwietnia obowiązuje ograniczenia w przemieszczaniu się, które dotyczą między innymi podróżowania. Policja rozpoczęła wzmożone kontrole. Pamiętajcie, że za nieprzestrzeganie zasad panujących obecnie w Polsce może otrzymać mandat.

Miasta praktycznie opustoszały. Większość mieszkańców stosuje się do panujących zasad. W miastach spotkać można osoby przemieszczające się z pracy i do pracy. - Widoczne są również niewielkie kolejki ustawione przy sklepach. Tam jednak w większości wszyscy są zdyscyplinowani i zachowują odpowiednią odległość i przestrzegają zasad - zauważa policja.

Niestety zdarzają się przypadki, gdzie mieszkańcy za nic mają restrykcje i nałożone zasady. Przykład? Tylko jednego dnia – we wtorek, 7 kwietnia, policjanci z Międzyrzecza nałożyli kilkanaście mandatów za grupowanie się i niezachowanie odpowiedniej odległości. Natomiast na wniosek policjantów, sanepid wydał decyzję o ukaranie mężczyzny ze Skwierzyny karą pieniężną w wysokości 5 tys. zł. za niestosowanie się do obowiązującej go kwarantanny. - Przypominamy, że za złamanie zakazu grozi kara nawet do 30 tys. złotych. Policjanci proszą wszystkich o pozostanie w domach. To bardzo ważne, aby choroba się nie rozprzestrzeniała i abyśmy mogli wszyscy wrócić jak najszybciej do naszych codziennych zajęć i dotychczasowego trybu życia.

A co z wyjazdami? Przed nami Wielkanoc 2020. Wielu chciałoby odwiedzić swoje rodziny, ale czy musimy liczyć się wtedy z mandatem? Kary za nieprzestrzeganie zasad są jasno wyznaczone. Można dostać mandat w wysokości od 5 tys. złotych do nawet 30 tys. złotych.

Wielkanoc 2020. Czy można wyjechać do rodziny na święta? Jaka jest rekomendacja rządu?

- Mamy prośbę, aby pozostać w wąskim gronie rodzinnym- zaapelował premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej.

Walczymy z koronawirusem – pomóż nam w tym i Ty! Żebyśmy wszyscy zatrzymali rozprzestrzenianie się epidemii, musimy stosować się ściśle do konkretnych zaleceń.

- Rekomendacja jest jednoznaczna. Powinniśmy maksymalnie ograniczyć przemieszczanie się - mówił kilka dni temu szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. - To jest oczywiście poważny problem i poważne wyzwanie, bo Wielkanoc jest czasem, kiedy zazwyczaj spotykaliśmy się z rodzinami, kiedy Polacy podróżowali między miastami, ale tutaj, tak jak powiedział profesor Szumowski, staramy się chronić życie ludzkie, nie tylko zdrowie, ale i życie ludzkie. W związku z tym rekomendacja jest jednoznaczna, aby w te święta zrezygnować z podróży i pozostać w domach - podkreślał minister.

Minister Zdrowia: Kontakt przy świątecznym stole, w czasach epidemii jest ogromnym zagrożeniem

- Święta są przeżyciem religijnym, duchowym i rodzinnym dla nas wszystkich. Ale intensywny kontakt przy świątecznym stole jest w tym roku, w tym trudnym okresie w okresie epidemii ogromnym zagrożeniem. To są święta nowego życia i oby takie były. Postarajmy się, żeby te święta były symbolem życia, a nie epidemii, która może zdziesiątkować nas jeśli nasilimy kontakty międzyludzkie - stwierdził minister Łukasz Szumowski.

Jak będzie wyglądać Wielkanoc 2020?

Ograniczenia w przemieszczaniu się obowiązują do 19 kwietnia 2020 r.

Do 19 kwietnia przemieszczanie dozwolone jest tylko w kilku przypadkach.

W jakim przypadku możemy się przemieszczać?

 • dojazdu do i z pracy (dotyczy to także zakupu towarów i usług związanych z zawodową działalnością),
 • wolontariatu na rzecz walki z COVID-19 (dotyczy to pomocy osobom przebywającym na kwarantannie lub osobom, które nie powinny wychodzić z domu),
 • załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego (do czego zalicza się np., niezbędne zakupy, wykupienie lekarstw, wizyta u lekarza, opieka nad bliskimi),
 • wykonywania czynności związanych z realizacją zadań określonych w ustawie – Prawo łowieckie i ustawie o ochronie zdrowia zwierząt i zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt oraz zakupu towarów i usług z nimi związanych.
  Ograniczenia w przemieszczaniu się obowiązują do 11 kwietnia 2020 r.

Za złamanie zakazów grozi kara od 5 do nawet 30 tys. zł

Trwa głosowanie...

Czy popierasz nowe decyzje rządu w związku z walką z koronawirusem?

lubuskie
 • Zakażonych114 408
  + 740
 • Zmarło2 736
  + 0

14. miejsce pod względem liczby nowych zakażeń.

polska
 • Zakażonych:+33 480(4 886 154)
 • Zmarło:+33(105 194)
 • Szczepienia:+19 509(51 564 403)
więcej
Dane zaktualizowano: 31.01.2022, godz. 10:45 źródło: Ministerstwo Zdrowia
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Reportaż Śląski Związek Rolników Strajk

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska