Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Winobranie to także święto dla dzieci

(kali)
Dzieci chętnie korzystają z wielu winobraniowych atrakcji. Również z tych w wesołym miasteczku.
Dzieci chętnie korzystają z wielu winobraniowych atrakcji. Również z tych w wesołym miasteczku. Tomek Klauziński
Winobranie to także święto dla dzieci. Nie tylko za sprawą lunaparku, ale wielu imprez, przeznaczonych specjalnie dla nich. Będą występy, koncerty i przedstawienia teatralne. A po drodze cukrowa wata i pamiątki z Bachusikami.

Kamila Nowak ma dziewięć lat. Bardzo lubi Winobranie. Bo wtedy całą rodziną, z mamą Ewą, tatą Grzegorzem i bratem Sebastianem, udają się na deptak. Tyle się na nim dzieje, że każdy znajdzie coś dla siebie. Podobnie jest w tym roku. Rodzina Nowaków już zaznacza w winobraniowym programie punkty, o których zapomnieć nie mogą.
- Na pewno wybierzemy się na spektakle teatralne dla dzieci w wykonaniu aktorów Teatru Rozrywki Trójkąt - podkreśla mama. A Kamila już podskakuje. Sama też często występuje w szkole, więc uwielbia podpatrywać, jak robią to prawdziwi aktorzy.

Co w tym roku zobaczymy na winobraniowej scenie przy ratuszu? Oj, wiele się będzie działo. Ale dla przykładu warto wymienić przedstawienie pt. ,,Dawno, dawno, temu…''. Nawiązuje ono do średniowiecznego widowiska jarmarcznego. Scenariusz powstał na motywach związanych właśnie z tą epoką. Wykorzystano w nim legendy i wątki historyczne. W pewnej gospodzie spotykają się karczmarka, rybałt i giermek. Pokazują róże wydarzenia. Te, które wydarzyły się naprawdę i te, które powstały w ich głowie. W dodatku do gry wciągani są widzowie. A wszystko to dzieje się przy dźwiękach liry, fletu, mandoli… Dobra zabawa i salwy śmiechu gwarantowane.
Teatr, który powstał dwa lata temu z inicjatywy aktorów Beaty i Artura Belingów, zaprezentował także spektakl, przeznaczony dla dzieci od lat trzech pt. ,,Mucha przed sądem''.
Opowiada on o higienie, a także tolerancji i otwartości wobec innych ludzi. Akcja rozgrywa się w świecie owadów, w którym Mucha zostaje oskarżona o wiele przestępstw. Sąd owadów, przy pomocy przysięgłych (widzowie) stara się wydać sprawiedliwy wyrok i przesądzić o winie, lub niewinności oskarżonej. Publiczność zachwyci nie tylko zabawna gra aktorska, ale także duże rekwizyty.

- A ja czekałem na ,,Wyspę piratów'' - zauważył Sebastian. Czy to przedstawienie zainteresowało tylko chłopców? Ależ skąd! To opowieść - także dla dorosłych - o trzech kapitanach pirackich statków, Czarnobrodym, Rudobrodym i Siwobrodym, którzy zrządzeniem losu spotykają się na małej wysepce. Zaczyna się między nimi rywalizacja o dominację na wyspie, a narzędziem współzawodnictwa stają się fantastyczne ,,morskie opowieści'' snute przez wszystkich. Oprócz nich na wyspie mieszka Piętaszek, tubylec, mieszający im nieco szyki.

Przedstawieniem zarówno dla dzieci jak i dorosłych był też ,,Kot w butach''. Ta znana baśń pokazana została w dość nietypowy sposób. Inaczej fabułę odczytali młodzi widzowie, a jeszcze inaczej dojrzali.
Tradycyjnie już w winobraniowym programie nie zabraknie atrakcji dla miłośników ,,Gwiezdnych wojen''. Prezentacje strojów Anakina Skywalkera, Luke'a Skywalkera, Obi-Wan Kenobi'ego czy Imperatora Palpatina (sobota, godz. 15.00, przy ratuszu) przyciągają co roku mnóstwo dzieci i młodzieży. Zrobienie sobie z tymi postaciami zdjęcia bywa największą atrakcją Winobrania. Warto też zobaczyć wystawę motyli w Palmiarni albo wybrać się do Cigacic na rejs po Odrze (codziennie o pełnych godzinach).

Rodzicom radzimy odpuścić sobie kazania o zdrowej żywności. Na deptaku smakołyków, niekoniecznych ekologicznych, na pewno nie zabraknie. No i nie żałujmy na winobraniowe pamiątki. W centrum informacji przy ratuszu już przygotowano mnóstwo gadżetów. Nowością są koszulki z Bachusikami, pocztówki z nimi, breloki, magnesy i inne. Do tego kubki, długopisy, podkładki, torby, butelki, talerze z winnymi motywami. Od wyboru do koloru…
- Podczas Winobrania sprzedajemy tych pamiątek cztery razy więcej niż w ciągu pozostałych dni roku - przyznaje Paulina Polan z Polsko-Niemieckiego Centrum Informacji Turystycznej.
Najtańsze pamiątki kupimy już za 50, 80 groszy (pocztówki), najdroższe za ok. 80 zł (albumy o mieście i Winobraniu).

Zaplanuj wolny czas - koncerty, kluby, kino, wystawy, sport

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska