Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Województwo lubuskie. Wybrano Lubuskie Perły Turystyczne. Kto zasłużył na wyróżnienie w 2018 roku? [ZDJĘCIA]

mat. pras. lubuskie.pl
Lubuska Perła Turystyczna 2018. Anielskie Ogrody to ekologiczne gospodarstwo rolne z pięknym ogrodem przydomowym w Budachowie.
Lubuska Perła Turystyczna 2018. Anielskie Ogrody to ekologiczne gospodarstwo rolne z pięknym ogrodem przydomowym w Budachowie. Archiwum GL
17 października w ramach lubuskich obchodów Światowego Dnia Turystyki odbył się IV Lubuski Sejmik Turystyczny - „Odra – lubuskie okno na świat”. Na imprezie przyznano Lubuskie Perły Turystyczne 2018.

17 października w ramach lubuskich obchodów Światowego Dnia Turystyki odbył się IV Lubuski Sejmik Turystyczny - „Odra – lubuskie okno na świat”. Na imprezie przyznano Lubuskie Perły Turystyczne 2018, które otrzymały „Kostrzyńskie Pompeje” – Stare Miasto Kostrzyn, Anielskie Ogrody z Budachowa oraz Szlaki Turystyczne w Rzeczpospolitej Ptasiej.

- Mamy markę „Lubuskie warte Zachodu”. Wszyscy wiedzą, że możemy otwarcie, bez kompleksów zdobywać świat. Nasz wizerunek jest pozytywny, kojarzony z winem. Na wszystkich targach goście chętnie odwiedzają nasze stoisko – mówiła marszałek Elżbieta Anna Polak.

Podczas imprezy wręczono Lubuskie Perły Turystyczne, które otrzymały:

- „Kostrzyńskie Pompeje” – Stare Miasto Kostrzyn
Nad prawym brzegiem Odry rozciąga się jedyna w swoim rodzaju dzielnica Kostrzyna nad Odrą – Stare Miasto. Przez stulecia to tutaj właśnie leżało serce Kostrzyna – w marcu 1945 r. obrócone w popiół i zgliszcza. Stare Miasto ze swoim zamkiem, ratuszem, kościołem parafialnym i rynkiem miało niepowtarzalny urok. Wojna spowodowała, ze miasto zamarło na 60 lat. Dziś spod hałd wywiezionej ziemi wyłoniły się ruiny starych kamienic, bruki uliczek im chodniki.

- Anielskie Ogrody
To ekologiczne gospodarstwo rolne z pięknym ogrodem przydomowym w Budachowie. Część terenów Anielskich Ogrodów leży na Natura 2000. We wsiach na terenie których leży gospodarstwo od ponad 20 lat odbywają się znane festyny: „Ruskich Pierogów” w Budachowie i „Pieczonego Ziemniaka” w Dobrosułowiu.

- Szlaki Turystyczne w Rzeczpospolitej Ptasiej
Wykorzystują niezwykle wartościowe walory przyrodnicze Ujścia Warty. Od 2002 r. produkt ten wzbogacony został o kolejne atrakcje skierowane m.in. do turystów zainteresowanych przyrodą, obserwacją ptaków i fotografowaniem. Od. 2010 r. wytyczono i oznakowano 6 ptasich szlaków turystycznych o łącznej dł. 72 km wiodących przez tereny chronione – Park Krajobrazowy, Natura 2000 i sąsiedztwo Parku Narodowego „Ujście Warty”.

Park Narodowy Ujście Warty powstał w 2001 roku. Położony jest w historycznej delcie ujścia Warty do Odry na terenie powiatu gorzowskiego, słubickiego i sulęcińskiego. Jego powierzchnia zajmuje prawie 8 tys. ha. Jest tam 62 km ścieżek dla turystów. Rocznie odwiedza to miejsce ok. 20 tys. osób.

Tutaj chętnie pozwolimy wystrychnąć się na dudka

- Jestem przekonana, że możemy być zagłębiem turystycznym i możemy wykreować wspaniałe produkty turystyczne, a mamy już takie sukcesy. Połowę powierzchni naszego regionu zajmują lasy, mamy ponad 500 jezior, jedyny taki Szlak Wina i Miodu w Polsce. To już jest nasza marka, ponieważ konsekwentnie przez wiele lat prowadziliśmy intensywną promocję Szlaku Wina i Miodu. Mamy tradycje winiarskie, które sięgają XIII wieku. Dziś mamy winnice na 35 hektarach w Zaborze, Lubuskie Centrum Winiarstwa, winiarzy, którzy prowadzą działalność gospodarczą, to jest co najmniej 40 winnic i oczywiście stolicę polskiego wina w Zielonej Górze - mówiła marszałek Elżbieta Anna Polak.

Marszałek przypomniała o naszych dwóch skarbach wpisanych na listę UNESCO. – Prowadziliśmy bardzo aktywnie kampanię „Zaparkuj w Lubuskiem” nie tylko w Polsce, ale i w Europie. W październiku odbyła się w Londynie wystawa Parku Mużakowskiego zorganizowana przez Saksonię, naszego partnera. Warto promować region lubuski. Jestem przekonana, że nigdzie tak fantastycznego regionu nie ma, z takim zagłębiem produktów turystycznych: 252 zamki, pałace i dwory, szlak pocysterski, jedyny taki szlak kościołów drewnianych w Europie z najstarszym kościołem drewnianym w Klępsku - mówiła.

Ferrari świata motocykli konstruuje się w Brodach. WIDEO:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska