Wspólnie z Niemcami szkolimy fachowców branży gastronomicznej

Artykuł sponsorowany
Współpraca transgraniczna z naszym zachodnim sąsiadem może również dotyczyć branży gastronomicznej i spożywczej. Właśnie taki projekt jest już realizowany w ramach Programu Współpracy INTERREG VA Brandenburgia – Polska 2014-2020.

Program Współpracy INTERREG VA BB-PL 2014-2020 wspiera działania służące pogłębianiu relacji polsko-niemieckich. Samorządy, stowarzyszenia i inne podmioty mogą nawiązać nowe kontakty z partnerami z zachodniej granicy. Ideą przewodnią jest rozwój wspólnego obszaru wsparcia i wzmocnienie współpracy transgranicznej we wszystkich dziedzinach życia publicznego. Program finansowany jest z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, a o tym jak z niego korzystać można dowiedzieć się w Regionalnym Punkcie Kontaktowym Programu Interreg VA BB-PL 2014-2020, który znajduje się w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubuskiego.

Zespół Szkół Gastronomicznych w Gorzowie Wlkp. oraz partnerska placówka QualifizierungsCENTRUM der Wirtschaft w miejscowości Eisenhüttenstadt wspólnie działają na rzecz rozwoju branży gastronomicznej oraz spożywczej po obu stronach granicy. W jaki sposób? Poprzez wymianę doświadczeń, rozszerzenie oferty edukacyjnej dla młodych ludzi oraz dopasowanie jej do naszego regionalnego rynku. Już teraz przełożyło się to na praktyczne korzyści.

- Szkoła w Gorzowie to jedna z najlepszych branżowych placówek w Polsce. Teraz dzięki współpracy ze stroną niemiecką została dodatkowo wyremontowana, zyskała infrastrukturę konferencyjną – tłumaczy Tadeusz Jędrzejczak, Członek Zarządu Województwa Lubuskiego. – Nasza placówka postawiła na specjalistyczne szkolenia, jest wymiana uczniów ze stroną niemiecką a także intensywna nauka języka obcego. To dotyczy około 200 osób. Efekt tych działań jest taki, że młodzi ludzie otrzymają bardzo dobre wykształcenie oraz pewność, że po zakończeniu nauki znajdą zatrudnienie na rynku pracy. To świetny start do przyszłej kariery – przekonuje T. Jędrzejczak.

Ale nie tylko projekty edukacyjne mogą liczyć na wsparcie, na ostatnim Komitecie Monitorującym, który odbył się we wrześniu w Gorzowie Wlkp. dofinansowanie otrzymało 8 projektów z dziedzictwa kulturowego i turystycznego. Na uwagę zasługuje projekt pt. „Przebudowa i rozbudowa Muzeum Woldenberczyków na rzecz rozwoju transgranicznej współpracy turystycznej” przygotowany przez gminę Dobiegniew i Stowarzyszenie „Fantom e.V.” Projekt zakłada rozbudowę Muzeum Woldenberczyków, wspólne lekcje historii, spotkania młodzieży z Polski i Niemiec z rodzinami woldenberskimi.

- O tym i o innych projektach rozmawialiśmy podczas międzynarodowej konferencji pt. „Integracja Europejska– Szlakiem Interreg”, która odbyła się 17 października br. w Hotelu Mieszko w Gorzowie Wlkp.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska