MKTG SR - pasek na kartach artykułów

WYBORY PARLAMENTARNE 2019. Zbliżają się wybory parlamentarne 2019. Kiedy odbędą się wybory do parlamenu 2019? Kiedy będziemy głosować?

(sndr)
Znana jest data wyborów parlamentarnych 2019. Zobacz, kiedy odbędą się wybory parlamentarne.
Znana jest data wyborów parlamentarnych 2019. Zobacz, kiedy odbędą się wybory parlamentarne. archiwum "GL"
Wybory parlamentarne odbędą się w tym roku. Kiedy pójdziemy do urn i kogo będziemy w tych wyborach wybierać?

Wybory parlamentarne w Polsce odbywają się co 4 lata. Podczas nich Polacy wybierają swoich przedstawicieli do parlamentu. Zgodnie z konstytucją to prezydent decyduje, kiedy wybory parlamentarne odbędą się w naszym kraju. Jest jednak pewien warunek: wybory parlamentarne powinny odbyć się w terminie nie przekraczającym 90 dni przed upływem 4 lat od momentu początku kadencji Sejmu oraz Senatu.

Wybory parlamentarne 2019. Kiedy się odbędą?

Prezydent Andrzej Duda skierował wniosek do PKW, w którym wskazał proponowaną datę wyborów do parlamentu w 2019 roku. Prezydent chciał aby wybory do parlamentu odbyły się 13 października 2019 roku.

Trwa głosowanie...

Czy weźmiesz udział w wyborach parlametarnych 2019?

Znana jest już data wyborów parlamentarnych 2019. Weźmiesz w nich udział?

Sandra Soczewa

We wtorek 6 sierpnia okazało się, że PKW nie widzi żadnych przeszkód, aby wybory parlamentarne 2019 odbyły się we wskazanymy przez prezydenta Dudę terminie.

Wybory parlamentarne 2019. Skąd taka data?

Prezydent Andrzej Duda zaproponował 13 października na datę wyborów parlamentarnych, ponieważ stwierdził w jedny z udzielonych wywiadów, że zależy mu na tym, aby kampania wyborcza była jak najkrótsza.

Emerytury idą w górę od października. Emerytura 500+ wymaga złożenia wniosku.

500 PLUS dla emerytów. Po dodatkowe świadczenie trzeba złoż...

Wybory parlamentarne 2019. Początek kampanii wyborczej

Oficjalne podpisanie postanowienia dotyczącego daty wyborów parlamentarnych (13 października) we wtorek 6 sierpnia przez prezydenta Andrzeja Dudę jest jednoznaczne z rozpoczęciem kampanii wyborzej w Polsce.

Przeczytaj też: **Wybory parlamentarne 2019. Leszek Miller: Koalicja SLD, Wiosny i Razem powstała z przypadku. Nie była ideowym ani politycznym zamiarem**

Oficjalnie jednak kampania wyborcza będzie mogła rozpocząć się w ustawowo przyjętym terminie. Kiedy? W pierwszej kolejności postanowienie prezydenta dotyczące daty wyborów parlamentarnych w tym roku będzie musiało zostać opublikowane w Dzienniku Ustaw. Kiedy do tego dojdzie? Najpóźniej do pięciu dni od daty podpisania dokumentu przez prezydenta.

Wybory parlamentarne 2019. Mogły odbyć się później

Ogłoszenie daty tegorocznych wyborów parlamentarnych nie było jeszcze konieczne. Prezydent RP Andrzej Duda miał na to czas do 14 sierpnia. WYbory parlamentarne w tym roku mogły odbyć się w późniejszych tygodniach października, a nawet w listopadzie.

Dita Charanzová urodziła się 30 kwietnia 1975 w Pradze. Europosłanka z Czech kandydowała z list ANO 2011.

Najpiękniejsze posłanki nowej kadencji Parlamentu Europejskiego

Od dawna jednak prezydent Andrzej Duda mówił, że nie chce, by wybory parlamentarne odbyły się późno. Podkreślał, że zależy mu na tym aby kampania wyborcza nie trawała zbyt długo.

W ocenie prezydenta Dudy, dłużej trwająca kampania mogłaby tylko pogłębić konflikty polityczne, a podziały stałyby się wyraźniejsze i mocniejsze.

Dla prezydenta istotne jest to, aby nie doszło do eskalacji sporów, a najlepiej, aby nie było ich w ogóle. Podczas jednej z konferencji wyraził również stanowisko, że w jego ocenie Polacy też nie chcą długich kampanii wyborczych, przysparzających więcej sporów w świecie polityki.

Przeczytaj też: **Piknik PiS w Dygowie [ZDJĘCIA] Jarosław Kaczyński: Przyjdzie taki dzień, że zmienimy konstytucję [WIDEO]**

od 7 lat
Wideo

Znaleziono ślady ptasiej grypy w Teksasie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska