Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory samorządowe 2024. Jacek Wójcicki przedstawił listy do rady miasta w Gorzowie

Jarosław Miłkowski
Jarosław Miłkowski
Swój program wyborczy Jacek Wójcicki ma przedstawić za niecałe dwa tygodnie.
Swój program wyborczy Jacek Wójcicki ma przedstawić za niecałe dwa tygodnie. Jarosław Miłkowski
„Gorzów w sercu” – pod takim hasłem idzie do wyborów urzędujący prezydent Jacek Wójcicki. Właśnie zaprezentował swoich kandydatów do rady miasta. Jest kilka zaskoczeń.

Prezydent Jacek Wójcicki w radzie miasta ma „swój” klub. To Gorzów Plus. W wyborach samorządowych kandydaci na radnych startują jednak pod szyldem Komitetu Wyborczego Wyborców Jacka Wójcickiego. W poprzednich wyborach samorządowych wprowadził on do rady dziesięć osób (dziś w klubie jest dziewięć, bo Patryk Broszko odszedł do Polski 2050).
- Mieliśmy do tej pory dziewięciu radnych. Każdy kolejny radny to będzie sukces. Myślę, że jest szansa na 12-13 mandatów, ale to będzie zależało od pracy naszych kandydatów – mówi Jacek Wójcicki. We wtorek 20 lutego tuż przed południem zaprezentował on 35 osób, które znalazły się na jego listach w wyborach do rady miasta. W Gorzowie jest pięć okręgów, a komitet może wystawić siedmiu kandydatów.

Na "jedynkach' zaskoczenie

Jak przedstawiają się „jedynki”? Na Zawarciu na pierwszym miejscu listy jest Albert Madej, na Wieprzycach, os. Słonecznym i części centrum – Maciej Buszkiewicz, na os. Staszica i w śródmieściu – Jan Kaczanowski, na Piaskach i Manhattanie – Cezary Żołyński, a na Górczynie i Dolinkach – Maria Szupiluk. Te dwa ostatnie nazwiska – aktora oraz prowadzącej Małych Gorzowiaków – mogą być sporym zaskoczeniem. Ale niejedynym! W okręgu nr 2, a więc na Wieprzycach, kandydatem będzie bowiem Piotr Świst, trener młodych żużlowców Stali Gorzów.

Dodajmy, że na listach są wszyscy dzisiejsi radni Gorzów Plus poza Marcinem Kurczyną, który zdecydował się na start w wyborach do sejmiku z list Koalicji Obywatelskiej. O kolejny mandat będzie ubiegał się wiec Piotr Paluch, kolejny były stalowiec.

W przeciwieństwie do poprzednich wyborów, sam Wójcicki nie zamierza ubiegać się o mandat radnego (prawo dopuszcza taką możliwość).

- Nie wybieram się do rady miasta. Nie ma co uprawiać fikcji. Mieszkałem w Gorzowie, ale wróciłem do rodzinnego domu do Deszczna – mówi Jacek Wójcicki.

Przypomnijmy: do rady mogą kandydować tylko osoby mieszkające na terenie miasta czy gminy.

Jaki wynik będzie sukcesem?

Podczas poprzednich wyborów urzędujący prezydent zdobył poparcie 31 425 mieszkańców, co stanowiło 65,21 proc. wszystkich głosów.
- Jestem ambitny, więc chciałbym poprawić wynik. Każdy rezultat, który będzie o procent lepszy od poprzedniego będzie dla mnie wielkim sukcesem – mówi Wójcicki.

Na razie prezydent ma trzech konkurentów. – Piotr Wilczewski (Koalicja Obywatelska) i Roman Sondej (PiS) to kandydaci, którzy mają miasto w sercu i gdyby nie partia polityczna, zapewne by się do nas przyłączyli. Jacek Bachalski (popiera go Lewica – dop. red.) ma z kolei ogromne doświadczenie startu w wyborach. Startował na prezydenta Poznania. Z Poznaniem się utożsamia w 100 proc., więc mam nadzieję, że tę miłość w tych wyborach okaże w stosunku do Gorzowa – mówi Wójcicki.
Sam Bachalski przypomina, że urodził się w Gorzowie.
- Moja znajomość innych miast jest moim atutem, i wyprowadzanie z tego faktu wniosku, ze nie utożsamiam się z moim Gorzowem jest próbą ogłupiania wyborców - komentuje Bachalski.

„Uprzejmości” między Bachalskim a Wójcickim widać już od kilku tygodni. Pod koniec stycznia Bachalski zasugerował, że Wójcickiemu może znudzić się bycie prezydentem.
- Słyszałem o plotkach, że wygram, a później z układu politycznego pójdę do jakiegoś ministerstwa. Oczywiście, że zamierzam dokończyć trzecią kadencję. Nie ma nawet takiej dyskusji, żeby jej nie kończyć. Nie wyobrażam sobie rezygnacji. To byłoby nie fair w stosunku do mieszkańców – mówi Wójcicki. Swój program wyborczy zamierza ogłosić 5 marca. Kandydatów do sejmiku zamierzać nie wystawia.
Wybory samorządowe odbędą się 7 kwietnia.

Okręg nr 1 (Zamoście, Zakanale)
1. Albert Madej
2. Arkadiusz Legan
3. Justyna Lorenc
4. Dariusz Hanczarek
5. Barbara Buchmiet
6. Mariusz Gaborek
7. Piotr Paluch
Okręg nr 2 (Wieprzyce, os. Słoneczne, centrum)
1. Maciej Buszkiewicz
2. Agnieszka Surmacz
3. Agata Kurczyna
4. Paulina Nowicka
5. Adrian Klincewicz
6. Grażyna Czarnecka
7. Piotr Świst
Okręg nr 3 (os. Staszica, śródmieście)
1. Jan Kaczanowski
2. Jacek Sterżeń
3. Sebastian Wierzbicki
4. Angelika Krawczyk
5. Teresa Hornicka
6. Sylwia Dera
7. Daniel Zieliński
Okręg nr 4 (Piaski, Manhattan)
1. Cezary Żołyński
2. Tomasz Manikowski
3. Oskar Serpina
4. Aleksander Ryński
5. Sabndra Ziomek-Majewska
6. Natalia Kawczyńska
7. Agnieszka Bednarczyk
Okręg nr 5 (Dolinki, Górczyn)
1. Maria Szupiluk
2. Przemysław Granat
3. Jacek Gumowski
4. Sebastian Jach
5. Anna Kaniewska
6. Katarzyna Szymczak
7. Robert Sołtys

Czytaj również:
Kto chce być prezydentem Gorzowa? Jacek Bachalski idzie do wyborów z Nową Lewicą

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska