MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Potęga koncertu Webera, francuska muzyka na harfę oraz pewna "Niedokończona" symfonia Schuberta. Za nami kolejny koncert "Miesiąca kobiet"

Jarosław Wnorowski
Jarosław Wnorowski
Szwajcarski harfista – Joel von Lerber – wykonał Concertino na harfę i orkiestrę – G. Tailleferre. Utwór powstał w 1927 roku. Solista rezydent FZ, zagrał utwór bezbłędnie z duża lekkością i prawdziwym duchem artystycznym.
Szwajcarski harfista – Joel von Lerber – wykonał Concertino na harfę i orkiestrę – G. Tailleferre. Utwór powstał w 1927 roku. Solista rezydent FZ, zagrał utwór bezbłędnie z duża lekkością i prawdziwym duchem artystycznym. Jarosław Wnorowski
W piątkowy wieczór (22.03) o godz. 19, w ramach „Miesiąca kobiet” w sali Międzynarodowego Centrum Muzycznego Filharmonii Zielonogórskiej, zabrzmiały dźwięki klarnetu oraz harfy. Było również prawykonanie utworu "na zamówienie" od kompozytorki z Zielonej Góry, pod tytułem - jakże by inaczej "In vino veritas".

W winie prawda

Wieczór otworzył utwór Alicji Gronau - kompozytorki z Zielonej Góry, która stworzyła dzieło pod nazwą "In vino veritas".

To kompozytorka, teoretyk muzyki i pedagog. Absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie (Teoria Muzyki u prof. Witolda Rudzińskiego, Kompozycja w klasie prof. Mariana Borkowskiego). Od 1983 roku jest pedagogiem UMFC; 1987 – Asystent, 1990 – Starszy Asystent, 1997 – kwalifikacje 1. ul stopień w kompozycji; 2000 – adiunkt , od 2008 – doktor habilitowany sztuk muzycznych w zakresie kompozycji. Jest autorką 14 utworów orkiestrowych, 29 utworów kameralnych (instrumentalnych), 17 utworów solowych, 8 utworów wokalnych, 8 utworów wokalno-instrumentalnych (dzieła orkiestrowe), 12 utworów multimedialnych i 1 opery.

Koncert dla przyjaciół

Agata Piątek, wykonała Koncert klarnetowy f-moll nr 1 C.M. Webera. Ta klarnecistka młodego pokolenia, ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie klarnetu Arkadiusza Adamskiego. Za wybitne osiągnięcia został jej przyznany medal Primus Inter Pares dla najlepszego absolwenta. Jest laureatką ponad 30 konkursów o randze ogólnopolskiej i międzynarodowej. Koncertowała w wielu renomowanych miejscach w Polsce i za granicą, m.in. w Carnegie Hall w Nowym Jorku czy Konserthus w Sztokholmie. Jako solistka zadebiutowała w 2014 r. z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach.

Carl Maria von Weber napisał swój I. Koncert klarnetowy f-moll op. 73 dla klarnecisty Heinricha Bärmanna w 1811 r. Utwór cieszy się dużym uznaniem w repertuarze tego instrumentu.

Czy rzeczywiście niedokończona?

W drugiej części wieczoru, zabrzmiała Symfonia h-moll „Niedokończona” (powstały tylko dwie części) F. Schuberta. Orkiestrę FZ, tego wieczoru poprowadziła Zofia Kiniorska. To absolwentka wydziału dyrygentury Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. W sezonie artystycznym 2022/2023 pełniła funkcję dyrygenta-rezydenta w Sinfonii Varsovii.

Harfa z Francji

Szwajcarski harfista – Joel von Lerber – wykonał Concertino na harfę i orkiestrę – G. Tailleferre. Utwór powstał w 1927 roku. Solista rezydent FZ, zagrał utwór bezbłędnie z duża lekkością i prawdziwym duchem artystycznym.

Germaine Tailleferre to francuska kompozytorka. Komponowała utwory na fortepian i orkiestrę oraz balety. Była członkiem grupy kompozytorów Les Six. Najbardziej znanym utworem jest Suite Burlesque.

Muzyka pasyjna

W Wielki Czwartek (28.03) o godz. 19, w Filharmonii Zielonogórskiej zabrzmi słynne "Stabat Mater" - Karola Szymanowskiego. Podczas koncertu dyrygowanego przez Katarzynę Tomalę-Jedynak, zabrzmi ponadto Adagietto z V Symfonii – G. Mahlera i Uwertura do opery „Tannhäuser” R. Wagnera. Wystąpią także soliści: Justyna Khil (sopran), Joanna Rot (mezzosopran), Adrian Janus (baryton) oraz Chór Politechniki Morskiej w Szczecinie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska