MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Za oknami już wcześnie ciemno, ale za to mamy ogromny wybór wydarzeń kulturalnych. Wielkie łowy, Jazz Crossing, hołd dla Villas, Kotin

Jarosław Wnorowski
Jarosław Wnorowski
W piątek (6.10) o godzinie 19, w sali widowiskowej Luna w Żarach, odbędzie się koncert poświęcony twórczości Violetty Villas. W rolę znakomitej piosenkarki wcieli się solistka teatrów operowych - Renata Dobosz (mezzosopran), której na scenie towarzyszyć będą inni wokaliści (Marcin Książczyk, Piotr Pastuszka, Patrycy Hauke) oraz kameralny zespół muzyków Fundacji Operetka Śląska.
W piątek (6.10) o godzinie 19, w sali widowiskowej Luna w Żarach, odbędzie się koncert poświęcony twórczości Violetty Villas. W rolę znakomitej piosenkarki wcieli się solistka teatrów operowych - Renata Dobosz (mezzosopran), której na scenie towarzyszyć będą inni wokaliści (Marcin Książczyk, Piotr Pastuszka, Patrycy Hauke) oraz kameralny zespół muzyków Fundacji Operetka Śląska. kadr z filmu "Dzięcioł"
No i mamy koniec trzeciego kwartału, niestety czas szybko płynie. Kończą się imprezy plenerowe, ale za to w ich miejsce wchodzą te,odbywające się w pomieszczeniach zamkniętych. W tym tygodniu, w Lubuskiem, mamy wysyp festiwali, ciekawych koncertów oraz wernisaże nowych wystaw. Warto je odwiedzić.

ŻARY

W hołdzie Villas

W piątek (6.10) o godzinie 19, w sali widowiskowej Luna w Żarach, odbędzie się koncert poświęcony twórczości Violetty Villas. W rolę znakomitej piosenkarki wcieli się solistka teatrów operowych - Renata Dobosz (mezzosopran), której na scenie towarzyszyć będą inni wokaliści (Marcin Książczyk, Piotr Pastuszka, Patrycy Hauke) oraz kameralny zespół muzyków Fundacji Operetka Śląska. Pomysłodawcą spektaklu, jego reżyserem oraz jednym z męskich solistów koncertu będzie Sylwester Targosz-Szalonek (tenor). W programie zabrzmią największe przeboje z repertuaru artystki jak: „Nie ma miłości bez zazdrości”, „Oczy czarne”, „Dla Ciebie miły”, „Szaloną być”, „Zaproś mnie do tańca”, „Zapalę serce Twoje moim pocałunkiem”, „Ja jestem już taka”, „Pocałunek ognia” i inne. Villas naprawdę nazywała się Czesława Gospodarek (z domu Cieślak). Była wielką osobowością sceniczną, wykonawczynią pieśni estradowych, operowych i operetkowych, ale i aktorką filmową oraz rewiowa. Komponowała także muzykę i pisała teksty piosenek. Jej głos był charakteryzowany jako sopran koloraturowy o rozszerzonej skali, miała słuch absolutny. Wykonywała głównie muzykę z gatunku tradycyjnego popu, ale i światowe standardy muzyki jazzowej i rozrywkowej. Projektowała także niektóre swoje suknie i kostiumy sceniczne. W 2003 r., Polskie Nagrania wydały w ramach serii „Polskie perły” płytę z jej przebojami „Do ciebie mamo”. Artystka nagrała też mini album z tangami „Walentynkowe hity” w duecie z Michałem Wiśniewskim, który uzyskał status platynowej płyty. Wstęp płatny.

Stukot krosien

W niedzielę (1.10) o godz. 15.00 w sali konferencyjnej Muzeum Pogranicza Śląsko - Łużyckiego w Żarach odbędzie się spotkanie autorskie i promocję książki Pana Piotra Partyki „Błękit lnianych pól i stukot krosien. Historia żarskiego włókiennictwa". Autor jest historykiem, doktorem nauk humanistycznych, a także nauczycielem historii i wiedzy o społeczeństwie. Jego naukowe zainteresowania koncentrują się na zagadnieniach historii gospodarczej oraz społecznej. Jest autorem wielu artykułów i recenzji książek. Za osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze został uhonorowany nagrodami Ministra Edukacji Narodowej oraz medalem Zasłużony dla Olimpiady Historycznej. Jak mówi autor „Książka stanowi hołd oddany tysiącom żaran, którzy poświęcili zawodowe życie pracy przy krośnie i ma za zadanie przybliżyć czytelnikom bogatą przeszłość dolnołużyckiego wytwórstwa włókienniczego”. Po spotkaniu będzie możliwość zakupu książki. Wstęp wolny.

ŻAGAŃ

W niedzielę 1.10 władze Żagania oraz Polski Związek Łowiecki zapraszają na dziewiątą edycję święta „Wielkie Łowy w Puszczy Żagańskiej”. Rozpocznie je uroczysta Hubertowska Msza Święta w Kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła (o 9.30), po której rozpocznie się przemarsz na dziedziniec Pałacu Książęcgo. O godzinie 11.00 nastąpi oficjalna inauguracja wydarzenia, a o 11.30 - otwarcie Krajowej Wystawy Łowieckiej z okazji Jubileuszu 100-lecia Zjednoczonego Łowiectwa w Polsce. Można liczyć także na jarmark myśliwski, na którym obecne będą stoiska edukacji przyrodniczej, łowieckiej i leśnej „Indeks Tropiciela Zwierząt” oraz „myśliwskie kulinaria” – promocja lubuskiej dziczyzny i degustacje. Oprócz tego odbędą się: koncert muzyki myśliwskiej pokaz sokolniczy, rozstrzygnięcie konkursu plastycznego, pokaz bractwa rycerskiego z wielobojem łowieckim oraz „pogoń za lisem”, konkurs umiejętności wabienia zwierzyny łownej czy pokaz szlachetnej sztuki wabienia jeleni. Całość potrwa do ok. 18. Wstęp wolny.

IŁOWA

W październiku potrwa jubileuszowa XXV. edycja Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Iłowej. Co roku festiwal przyciąga wspaniałych wykonawców, wirtuozów organów, instrumentalistów i śpiewaków. Wnętrze Kościoła Chrystusa Króla wypełnia się magicznymi dźwiękami, które na długo pozostają w sercach słuchaczy.

Program festiwalu:

 • 1.10.2023r. godz. 17.00
  Przemysław Czekała – tenor
  Jarosław Tarnawski – organy
 • 8.10.2023r. godz. 17.00
  Adam Mazurek – wiolonczela
  Waldemar Gawiejnowicz – organy
 • 15.10.2023r. godz.17.00
  Coronation Anthems Jerzy Fryderyk Haendel (1685-1759) w wykonaniu Chóru Kameralnego Uniwersytetu Zielonogórskiego Cantus Humanus oraz Orkiestry Accademia dell’Arcadia (Bartłomiej Stankowiak – dyrygent).

Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny.

ZIELONA GÓRA

Kotin z Załogą

W piątek, 29 września, o godz. 20, w Piekarni Cichej Kobiety w Zielonej Górze, odbędzie się koncert Andrieja Kotina z Załogą. Koncert będzie darmowy i jest realizowany w ramach Programu Narodowego Centrum Kultury w ramach programu "Kultura Interwencje 2023".

Dachy Paryża

W piątek 29 września w The Droshkoov Theatre na gości czeka dawka klasyki francuskiej piosenki w aranżacjach jazzowych i nie tylko. Projekt i tematyka koncertu pod nazwą "Pod dachami Paryża" nie są przypadkowe, ponieważ założycielka zespołu, Basia Draczyńska od najmłodszych lat miała styczność z językiem francuskim, Francją, jej kulturą, filmem, kuchnią, a przede wszystkim piosenką francuską, tą - wg wokalistki - najpiękniejszą i chwytająca za serce. Utwory z tamtych lat to crème de la crème piosenki francuskiej. Poczuć można klimat paryskiej bohemy, tak bliskiej sercu wokalistki, ponieważ Tata Basi urodził się i mieszkał, przez 18 lat, w Paryżu. Wokalistka wychowała się na kolędach francuskich i na klasyce rozrywkowej piosenki francuskiej, słuchając takich wykonawców jak: Edit Piaf, Gilbert Bécaud, Charles Aznavour, Yves Montand, Joe Dassin, Michel Sardou i wielu, wielu innych, wspaniałych artystów. Wstęp płatny.

Latino Night

W sobotę (30.09) od godz. 20, w Cafe Noir odbędzie się impreza taneczna w stylu „Latino Night”. Tradycyjnie oprócz wspólnej zabawy, przy okazji będzie się można dodatkowo nauczyć tańczyć kilku animacji tanecznych. Zabrzmią najbardziej popularne melodie w stylu salsy, bachaty i kizomby, ale nie zabraknie również semby, zouka i merenque. A w piątek (6.10) od 21, będzie można z kolei pobalować do muzyki ze starych hitów. Wstęp płatny.

Rusza Jazz Crossing Festival

Od 6 do 28 października, w Piekarni Cichej Kobiety w Zielonej Górze oraz w Zborze w Letnicy potrwa jubileuszowy V. Jazz Crossing Festival. Jego głównym celem jest prezentowania rozmaitych odmian jazzu z różnych kręgów kulturowych, krajów i kontynentów. Wystąpią m.in. Aga Zaryan (w duecie z pianistą Michałem Tokajem), amerykański saksofonista - Jerry Bergonzi, trio wibrafonisty Marcina Patera, Paulina Gołębiowska, Wojciech Pruszyński z zespołami, Lova Hummel i wielu innych. Oczywiście nie zabraknie jam sessions razem z Pruszyńskim, Michałem Nienadowskim i Kacprem Skolikiem. Więcej szczegółów na fanpage’u wydarzenia.

GORZÓW WIELKOPOLSKI

Otwarcie zagrody

W piątek, 29 września o godz. 12:00 przy ul. Leśnej 37 w Bogdańcu nastąpi uroczyste otwarcie Zagrody Młyńskiej – filii Muzeum Lubuskiego im. Jana Dekerta.

Program wydarzenia:

 • 12:00 | Inscenizacja w wykonaniu aktorów ze Stowarzyszenia Art-Drama
 • 12:20 | Wystąpienie Dyrektor Muzeum Lubuskiego – dr Ewy Pawlak
 • 12:30 | Wystąpienie Marszałek Województwa Lubuskiego – Elżbiety Anny Polak
 • 12:40 | Wręczenie odznaki honorowej „Za zasługi dla Województwa Lubuskiego”
 • 12:50 | Uroczyste otwarcie budynku Młyna Górnego – rytuał zboża
 • 13:00 | Pokaz wypieku chleba z udziałem Piekarni Bogdaniec

Zagroda Młyńska w Bogdańcu (ul. Leśna 37) będzie dostępna dla Zwiedzających od wtorku do piątku w godz. 10:00-18:00.

Festiwal muzyki współczesnej

W Gorzowie Wielkopolskim, w piątek (6.10) rozpocznie się jubileuszowa X. edycja Festiwal Muzyki Współczesnej im. W. Kilara. To kontynuacja podjętej przez Filharmonię Gorzowską w 2013 roku inicjatywy artystycznej będącej pierwszym w regionie lubuskim festiwalem, który kładzie nacisk na propagowanie muzyki XX. i XXI. wieku wśród jak najszerszej rzeszy odbiorców. Redakcja Gazety Lubuskiej objęła wydarzenie swoim patronatem. Wstępy płatne, ale warto zaopatrzyć się w tańsze karnety.

WYDARZY SIĘ WKRÓTCE

W tej rubryce piszemy krótko o wybranych, w tym - odleglejszych wydarzeniach

 • 7.10 – Koncert “Lucibella w drodze”, Nowosolski Dom Kultury,
 • 7.10 – Recital Agnieszki Wójcik, Zajazd Kultury, Zielona Góra,
 • 10.10 – VIII Lubuski Sejmik Turystyczny, Lotur, Zielona Góra, patronat GL,
 • 13.10 – koncert „Trubadurów”, Żagański Pałac Kultury,
 • 13.10 – Koncert „Proletaryat”, Piwnica Artystyczna Kawon, Zielona Góra,
 • 13-14.10 – Festiwal Muzyki Fryderyka Chopina, Sulechowski Dom Kultury,
 • 20-21.10 – Lubuski Festiwal Komedii Sulefka, Sulechowski Dom Kultury,
 • 21.10 – Koncert Alice in Chains Replugged, Piwnica Artystyczna Kawon, Zielona Góra,
 • 21.10 - Koncert jubileuszowy z okazji 15-lecia FUMY, Zielonogórski Ośrodek Kultury,
 • 28.10 – Koncert Steczkowska/Demarczyk & Royal Symphony Orchestra, Gorzów Wielkopolski,
 • 9.11 – Występ baletowy „Jezioro łabędzie”, Żarski Dom Kultury,
 • 12.11 – Koncert Katarzyny Groniec, Kostrzyńskie Centrum Kultury,
 • 17.11 – Święto Młodego Wina, Sulechowski Dom Kultury,
 • 25.11. - Koncert Sebastian Riedel & CREE, Piwnica Artystyczna Kawon,
 • 8.12 – Jarmark Bożonarodzeniowy, Drezdenko,
 • 18.12 – Wspólne kolędowanie z ze społem „Enej”, Gorzów Wlkp.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska